Németh Gábor
villamosmérnök
3200 | |
Németh Gábor cikkei
26 cikk. Lapozó: |
A lakatfogókról röviden
2021. november 8. |
2192
7 5 (4)
Az áramkör megbontása nélküli árammérés napjainkra egyszerű, könnyen megoldható feladattá vált lakatfogó multiméterrel, vagy lakatfogó adapter és szokásos multiméter összekapcsolásával.
Hordozható villamoshálózati analizátorok
2021. március 8. |
4513
5 4.4 (5)
Jön a DC? Nos, talán mondhatni, hogy „feltűnt a kanyarban”. Az mindenképpen érdekes, hogy a villamosenergia-szolgáltatás egyenárammal indult. Sőt, még 110 éve is a magyarországi villamos művek többsége egyenfeszültségen működött. S most lassan (nagyon lassan, mert azért komoly problémákat kell megoldani) talán visszatérünk a „jó öreg” Volta féle DC-hez. Addig azonban továbbra is meg kell küzdenünk a jelenleg használt váltóáramú villamos hálózatunkon tapasztalható problémákkal.
Az érintésvédelmi multiméterekről
2019. november 10. |
5890
23 1 4.69 (16)
A villamos biztonságtechnikai felülvizsgálók közössége igen széles választékban talál műszereket a piacon, azonban a műszerek általános ismerete és a sok év alatt összegyűlt gyakorlati tapasztalat sem biztos, hogy elegendő az igazán sikeres és racionális választáshoz.
A hordozható hálózati analizátorokról
2018. október 16. |
2538
1 4 (1)
Idén lesz 140 éve, hogy 1878-ban a Ganz és Társa Vasöntő és Gépgyár Rt. öntödéjében villamos ívlámpákat kezdtek használni üzemi világítás céljára. Majd 7 év múlva a budapesti Ganz-gyár mérnökei (Bláthy, Déri és Zipernovszky) szabadalmaztatták a transzformátort, s ezzel lehetővé vált az energia nagy távolságra való gazdaságos szállítása. A villamosenergia-rendszer fejlődésével és növekedésével megjelentek a nemlineáris fogyasztók, s velük új jelenségek: szaporodtak a zavarok, torzulások a szinuszjelen. Az elektronikák megjelenésével a fogyasztói berendezések egyre érzékenyebbek lettek, a feszültség és áramjelek torzulásai problémákhoz vezettek. Ezért szükségessé vált a jelalakoknak és a jelek közötti viszonyoknak a vizsgálata, új jellemzők bevezetése és komplex elemzések készítése, amit a digitális technika tett lehetővé, a mai korszerű hálózati vagy teljesítményanalizátorok formájában.
A Reich-fogó „felspécizett” utódai
Lakatfogó multiméterek és különleges mérőképességek
2018. március 20. |
5779
4 5 (4)
A Műegyetemen végzett, majd a néhai Engel Károly Alkatrészgyárban főmérnökként dolgozó Reich Ernő 1926-ban szabadalmaztatta a világhírt hozó Reich-fogót, mellyel az áramkör megbontása nélkül lehetett váltakozó áramot, váltakozó feszültséget, teljesítménytényezőt, s így közvetve teljesítményt is mérni. Szabadalmát akkor a Siemens és a General Electric is megvette és a készüléket gyártották.
A fogyasztásmérőkről
2016. november 5. |
4021
2 5 (1)
A transzformátort 1885-ben bevezető Déri–Bláthy–Zipernowsky trióból Bláthy már ugyanabban az évben jelentkezett egy váltakozó áramú watt- (azaz teljesítmény-) mérővel, a Ganz gyár azonban egyre több váltakozó áramú motort szállított megrendelőinek és meg kellett oldani az energiafelhasználás mérését. Bláthy szabadalmaztatott megoldásai nyomán már az 1889. év végén a Ganz gyár sorozatban gyártotta a világ első, indukciós elven működő, váltakozó áramú fogyasztásmérőjét. És szinte hihetetlen, de a jelenleg gyártott indukciós mérők is tulajdonképpen ugyanazokból a fő alkotóelemekből épülnek fel!
Vezetékkeresés és nyomvonalkövetés
2016. november 7. |
9404
Néhány éve történt az eset, amikor az úttest alatt sajtolásos technológiával átvezetett vízcsővel észrevétlenül átütötték a szennyvíz-csatorna csövét. A nyíláson kiáramló szennyvíz szép lassan kimosta a földet az utat burkoló aszfaltréteg alól, azzal életveszélyes helyzetet teremtve, hiszen a méretes gödörbe – a burkolat hirtelen beszakadásával – akár egy arra haladó autó is bezuhanhatott volna.
Vezetékek elkerülése és keresése
2016. augusztus 5. |
5530
Néhány éve történt az eset, amikor az úttest alatt sajtolásos technológiával átvezetett vízcsővel észrevétlenül átütötték a szennyvíz- csatorna csövét. A nyíláson kiáramló szennyvíz szép lassan kimosta a földet az utat burkoló aszfaltréteg alól, azzal életveszélyes helyzetet teremtve, hiszen a méretes gödörbe – a burkolat hirtelen beszakadásával – akár egy arra haladó autó is bezuhanhatott volna.
DC/AC lakatfogók: újszerű szolgáltatások
2015. december 20. |
7411
2 5 (1)
Köszönhetően a néhai EKA (Engel Károly Alkatrészgyár) főmérnöke, Reich Ernő világhírt hozó szabadalmának (Reich-fogó), az áramkör megbontása nélküli árammérés ma már igen egyszerű feladat: lakatfogó multiméterrel vagy lakatfogó adapter és normál multiméter összekapcsolásával könnyen megoldható. A Hall-elem alkalmazásával az egyenáram is mérhetővé vált. A lakatfogó multiméterekbe pedig egyre érdekesebb segédfunkciókat építenek be a gyártók.
Gondolatok a hordozható hálózati analizátorokról
2014. augusztus 6. |
5281
1 5 (1)
Cikkünkben a hálózati analizátorokkal ismerkedünk meg, s ehhez a hazai termékkinálatot bemutató áttekintő táblázatunk kérdéssorából emelünk ki néhány lényeges szempontot. Előtte azonban tartsunk egy rövid történeti visszatekintést, amelynek során kiderül, hogy a hálózati vagy teljesítmény- analizátort – tulajdonképpen – a transzformátor három magyar fel- találójának köszönhetjük… Hogy miért is?
Energy Saver: a villanyszámla alkonya, avagy a hiszékenység vámszedői
2014. március 17. |
195 375
Társszerző: Fülöp Miklós
Csodás jövőt, akár 75%-os áramár-megtakarítást ígér egy titokzatos készülék, amely alig több mint 10 ezer forintért a villanyszámlánkat tartósan és jelentős mértékben csökkenti. A több webcímről is elérhető magyar nyelvű honlapon a termék használatáról is felvilágosítást kapunk: csak illesszük az eszközt a dugaljba, és várjuk a nevetségessé váló villanyszámlát, más dolgunk nincs is. Érdekesen hangzik? Nos, a mi kíváncsiságunkat is felkeltette az ügy.
A villanyszámla alkonya – avagy a hiszékenység vámszedői
2014. március 14. |
3846
Társszerző: Fülöp Miklós
Csodás jövőt, akár 75%-os áramár-megtakarítást ígér egy titokzatos készülék, amely alig több mint 10 ezer forintért a villanyszámlánkat tartósan és jelentős mértékben csökkenti. A több webcímről is elérhető magyar nyelvű honlapon a termék használatáról is felvilágosítást kapunk: csak illesszük az eszközt a dugaljba, és várjuk a nevetségessé váló villanyszámlát, más dolgunk nincs is. Érdekesen hangzik? Nos, a mi kíváncsiságunkat is felkeltette az ügy.
Gondolatok az érintésvédelmi multiméterek kapcsán
2013. október 16. |
5159
1
26 cikk. Lapozó: |