Csatlakozóaljzat utólagos beépítése csak látszólag egyszerű feladat
2023. június 5. | VL online | 2496 |
A VL áprilisi számában már nekifutottunk a kérdésnek, hogy fogyasztásmérő-szekrénybe utólagosan beépíthető-e a csatlakozóaljzat. A cikk megjelenése után a különböző online felületeken jól kirajzolódott egy téves álláspont a szakmabeliek egy részének irányából, így folytatjuk a témát.
A korábbi cikkünkben egy földre telepített, rendszerengedéllyel rendelkező fogyasztásmérő-szekrény példáján keresztül jártuk körbe a témát. A 2023/4 számunkban olvasható anyagot jelentős visszhang kísérte. A különböző villanyszerelői fórumokon megvitatták a szakmabeliek a témát. Több kommentelő azon az állásponton volt, hogy „A fogyasztásmérőhely az ügyfélé, és a saját tulajdonát képező fogyasztásmérő-szekrényben az ügyfél oda teszi a csatlakozóaljzatot, ahová szeretné, mondván: kinek, mi köze van hozzá?”
A felhasználó igényei szerint beépítendő egyfázisú csatlakozóaljzat kivitelezése látszólag egy egyszerű feladat, azonban a villanyszerelőnek – ha nem akar jogszabályi előírást szegni – akkor a vonatkozó műszaki biztonsági követelmények figyelembevételével tanácsos eljárnia. A VL 2023/6. számában, amely június 7-én jelent meg, folytatjuk a téma tárgyalását, ezúttal egy családi ház külső falsíkján kialakított fogyasztásmérő-szekrénynél elhelyezendő csatlakozóaljzat beépítése kapcsán vesszünk számba néhány releváns rendező elvet és gyakorlati szempontot, amit érdemes szem előtt tartani egy ilyen megbízás elvállalása alkalmával.
Továbbra is az a célunk, hogy az ismeret ne csupán adathalmaz legyen. Ennek a jegyében vesszük elő az IP-védettség kérdését, amely szintén összetettebb téma, mint hogy értjük-e az IP-kód jelentését. Ezeken túl kiemelten ajánljuk a Villanyszerelők Lapja júniusi számából a mozgásérzékelő kontra jelenlétérzékelő jelentette dilemmát górcső alá vevő cikkünket, amely a működési és alkalmazási sajátosságok ismertetetése mentén igyekszik tisztázni néhány fontos kérdést.
A júniusi lapszámunk olvasásához tartalmas kikapcsolódást kíván a szerkesztőség.
Fizessen elő és a megjelenés napján postázzuk Önnek a legfrissebb VL-t!
ELŐFIZETEK
A tartalomból:
- Rátai Attila: IP-kód
- Benyák László: Beépíthető-e csatlakozóaljzat a mérőszekrénybe? 2. rész
- Ekler Attila: Mozgásérzékelő vagy jelenlétérzékelő dilemma – világításvezérlési alapok
- Háromfázisú, áramváltós, moduláris fogyasztásmérők áttekintő táblázata
- Oláh Csaba: Háromfázisú fogyasztásmérők
- Porempovics József: Redőnypozicionálás
- Slezsák István: A megújuló energiaforrások és hasznosításuk II. A szélerőmű
- Hárfás Zsolt: Leállt az utolsó német atomerőmű
A júniusi számot a regisztrált előfizetőink pdf-ben is letölthetik.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
VillanyszerelésVillanyszerelők Lapja