Megkapta a létesítési engedélyt Paks II.
2022. augusztus 26. | VL online | 1017 |

Megkapta Paks II. a létesítési engedélyt, amely az Országos Atomenergia Hivatal tett közzé a honlapján. Ezzel már ősszel az építkezési szakaszba léphet a paksi beruházás.
Augusztus 25-én, csütörtökön került fel az Országos Atomenergia Hivatal honlapjára a határozat, amely többek között az tartalmazza, hogy a paksi telephelyen létesítendő 5. és 6. atomerőművi blokkok megkapták a létesítési engedélyt.
Ez azt jelenti, hogy akár néhány héten belül megindulhat az új blokkok tényleges építése. Mindez szükséges ahhoz, hogy 2030-ra működésbe léphessen a két új blokk, s így az erőmű kapacitása a jelenlegi 2000 megawattról 4400 megawattra emelkedjen.
A korábbi mérföldkő a június 30-án kiadott gyártási engedély volt, amely a Paksi Atomerőmű 5. és 6. blokkjához tartozó olvadékcsapdák berendezéseire vonatkozott. Az olvadékcsapda a továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200 blokkok számos új, a biztonság növelését eredményező műszaki megoldásainak egyike, egy olyan speciális tartály, ami a reaktortartály alatt helyezkedik el, és képes annak sérülése esetén a zónaolvadék befogadására. A berendezés hosszú gyártási idejű, és a létesítés korai fázisában kerül beépítésre.
Az olvadékcsapda
Az olvadékcsapda arra szolgál, hogy a reaktor aktív zónájának megolvadása esetén az olvadékot befogadja. Segítségével megakadályozható, hogy a zónaolvadék az alaplemez betonjával kölcsönhatásba lépjen, csökkenthető a hidrogénfejlődés és a radioaktív anyagok környezeti kibocsátása. Az olvadékcsapda elemeinek össztömege 732,7 tonna, teljes magassága 15,24 méter, a legnagyobb – 11 méter – átmérőjű eleme a tartógyűrű.
A Paks II. projekt közvetlen előzménye, hogy az Országgyűlés 2009. március 30-án döntő többséggel hozzájárulást adott az új paksi egység(ek) létesítésének előkészítéséhez. (A képviselők 330 igen, 6 nem és 10 tartózkodás mellett fogadták el az indítványt.) A szándékot megerősítette a 2011-ben elfogadott, a következő két évtized fejlesztési-üzemeltetési irányait meghatározó Nemzeti Energiastratégia is. Ennek értelmében az állam hosszú távon meg kívánja tartani az atomenergia jelenlegi részarányát a hazai villamosenergia-termelésben. A tervezett új atomerőmű létesítése érdekében MVM Paks II. Zrt. néven önálló társaság jött létre 2012. július 26-án.
2014. január 14-én Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében kormányközi megállapodást írtak alá két új VVER-1200 típusú reaktor építéséről a paksi telephelyen.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.