Gyakran terv nélkül létesülnek napelemes projektek
2020. április 14. | VL online | 2551 |
A háztartási méretű kiserőművek létesítése kapcsán gyakori tapasztalat, hogy a kivitelezést elvállalók részéről hiányoznak a tevékenység gyakorlásához szükséges szakmai ismeretek és jogosítványok.
A családi házak tetejére helyezett napelemek legtöbbször terv nélkül kerülnek csatlakoztatásra, mondván „a hálózati engedélyes nem kér tervet”. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a hálózati engedélyeseknek nem feladatuk vizsgálni, hogy a tervező, kivitelező, felülvizsgáló mindenben jogszerűen, szakszerűen járt-e el, elképzelhető, hogy milyen megoldások születnek. A napelemeket telepítő cégek, az esetek jelentős részében jogszabályi előírásokat, műszaki biztonsági követelményeket hagynak figyelmen kívül. Sajnos, jellemző a területre az „olcsósításra” való törekvés, amelynek hatására az ügyfél, a megrendelő károsul.
Az április 14-én megjelent 2020/4. lapszámunkban olvasható cikkünkben megvizsgáljuk, hogy egy napelemes rendszer felszerelése és üzembe helyezése – családi ház tetején történő létesítése – milyen műszaki és gazdasági feltételekkel lehetséges. Emellett szót ejtünk arról is, hogy a napelemeket telepítő kivitelezőnek miért javasolt regisztrált villanyszerelőnek lennie, illetve miért tanácsos a munkát elvállaló regisztrált villanyszerelőnek érvényes ÉV, EBF, VVF felülvizsgáló jogosultsággal is rendelkeznie.
Ahogy minden épületvillamossági tevékenység kapcsán, úgy a napelemes rendszerek telepítése során is fontos előre átgondolni a szükséges és elégséges műszaki tartalmat, ugyanis ez jelentős mértékben járulhat hozzá a kivitelezés szakszerűségéhez és minőségéhez.
Április 14-én megjelent a Villanyszerelők Lapja 176. száma
Ízelítő a tartalomból:
- Benyák László: Háztartási méretű kiserőmű hálózatra csatlakoztatása
- Parádi Ervin: Robbanásbiztonság-technika: tárgyi feltételek II.
- Hárfás Zsolt: Jövőbe mutató technológiák
- Falra szerelhető, 3 fázisú, 22 kW-os háztartási elektromosautó-töltőállomások áttekintő táblázata
- Kozma László: Elektromosautó-töltőállomások kiválasztási szempontjai
- Rátai Attila: EPH-bekötés szükségességének elbírálása II.
- Porempovics József: Alternatív és keresztváltó kapcsolások időzítése
- Barcsi Tamás: Gyengeáramú megrendelések az erősáramú projektek világában
Legyen Ön is a VL előfizetője!
Egy nyomtatott kiadvány nem létezhet előfizetők nélkül, így a mi célunk is az, hogy minél több, a szakmáját szerető, a munkájára igényes villanyszerelőt, az épületvillamossági területen dolgozó szakembert tudhassunk az olvasóink között. Ha Ön is egy ilyen kolléga, akkor kérjük, szavazzon nekünk bizalmat és a VL-re való előfizetéssel fejezze ki a szakma iránti elkötelezettségét. A VL előfizetési díja egy évre 6500 Ft, amit akár azonnal, bankkártyával is kiegyenlíthet. Ezért 10 lapszámot juttatunk el Önhöz, ami azt jelenti, hogy egy szám mindössze 650 Ft-ért kerül a postaládájába. Mit kapunk manapság ennyi pénzért? A napi munkavégzéshez elengedhetetlen szakmai ismereteket biztosan nem!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Ne maradjon le a szakma aktualitásairól! A Villanyszerelők Lapja egy évente 10 alkalommal, nyomtatott formában megjelenő épületvillamossági szaklap. A VL előfizetői korlátlan hozzáférést kapnak a korábban megjelent lapszámok teljes tartalmához is, amit pdf formátumban le is tölthetnek!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ElőfizetésHMKENapelemVillanyszerelők LapjaVL