Guba Zoltán
982 | |
Guba Zoltán cikkei
A tűzjelző berendezésekről
2012. április 14. |
8165
1
A cikksorozat rövid, általános áttekintéssel kíván szolgálni a tűzjelző rendszerekről. Kiemelendő, hogy a beépített tűzvédelmi berendezéseket úgy kell tervezni, telepíteni és üzemeltetni, hogy azok rendeltetésüknek megfelelően, hatékony működésükkel a keletkezett tüzet korai szakaszában érzékeljék, jelezzék, ezzel az emberi életet és a vagyontárgyakat védjék, valamint a keletkező tűzkárt csökkentsék.
Az IP-kamerák műszaki paramétereiről
2011. december 15. |
5491
1
A jelen kiegészítő publikáció az áttekintő táblázatban közölt műszaki paraméterek értelmezéséhez kíván segítséget nyújtani az elektronikus vagyonvédelem területén kevésbé jártas kollégák számára.
Mint minden fejlettebb műszaki termék, fogyasztási cikk esetében, az IP-kameráknál is „ökölszabály”, hogy a vásárlás, telepítés előtt kiemelt jelentőségű az alapvető információk elsajátítása. S itt elsősorban nem is csupán a technikai paraméterekben való biztos tájékozódásra utalunk: világosan meg kell határozni azt a feladatot, amelynek kiszolgálására az adott biztonságtechnikai terméket rendszerbe kívánjuk állítani. Itt nagy szükség van a telepítő szakember rutinjára: a megrendelő sok esetben – teljesen legitim módon, hiszen ő a vásárló, aki az általunk nyújtott szolgáltatásért cserébe fizet – nem képes világosan artikulálni elvárásait.
Így a biztonságtechnikus feladata az, hogy kimerítő tájékoztatást nyújtson számára mind az elérhető termékválasztékról, mind az általuk megvalósítható szolgáltatási lehetőségekről, mind pedig ennek költségvonzatáról. Halkan az is megjegyezhető, hogy nagyon fontos a telepítők „önmenedzselése”: mindig érdemes figyelni arra, hogy ügyfelünk a számára hasznos többletszolgáltatásokért talán nagyobb költségvetésű árajánlatot is hajlandó befogadni. Az IP-kamerákkal kapcsolatos legfontosabb információ az, hogy ezeket az eszközöket számítástechnikai hálózaton el lehet érni, illetve a képeket digitális formában lehet továbbítani, rögzíteni. A nagyobb felbontásnak köszönhetően nagyobb területeket lehet megfigyelni, illetve az egyes részletek jobban kiemelhetők. Alkalmazásukkal számos új feladat valósítható meg, illetve költséghatékony megoldások kivitelezhetők.
A technológia kialakítására az ipar szükségletei miatt került sor: elsősorban az elektronikai sorozatgyártás követelményei határozták meg a fejlődés útját. Például egy-egy chip elhelyezésének helyességét csak új típusú kamerákkal lehetett megfigyelni. A műszaki paraméterlista első helyén a tömörítési eljárásra vonatkozó kérdésfelvetés áll.
Ezzel kapcsolatban kiemelendő, hogy az IP-kamera által nyert képtartalom, -információ tömörítésre szorul; szemben például az analóg kamerákkal, ahol ilyen szükséglet nem áll fenn, mivel fix sávszélességen adott képtartalom továbbítására kerül sor. Az IP-kamerák lényegesen nagyobb információ-mennyiség rögzítésére alkalmasak, ugyanakkor ehhez egy rögzített sávszélességű hálózat áll rendelkezésre: ezt nem lehet végletesen leterhelni, tehát innen merült fel a képadatok tömörítésére vonatkozó igény. Ennek eredményeképpen viszonylagosan kisebb sávszélességű hálózaton relatíve nagyobb képmennyiség továbbítható. Ez a fejlődés kezdetén MPEG, M-JPEG formátum volt, ma már a H.263, H.264 standardok a meghatározók.
A kamerás rendszerek rögzítőiről
2010. november 1. |
3598
Társszerző: Sonkoly Zoltán