A többletigények kielégítésének szempontjai
2020. december 14. | VL online | 1710 |

Amikor egy épület tetőterének beépítési igénye jelentkezik, vagy amikor az épületben üzlethelyiséget kívánnak kialakítani, akkor a felmerülő kérdések a legtöbb esetben természetesnek és érthetőnek tűnnek a lakók számára is, akik általában nem villamos szakemberek.
Ilyenkor a lakóközösség megvitatja, megszavazza, hogy támogatják-e a kezdeményezést, arra jogosult szakértőket bíznak meg, szakvéleményeket kérnek, tervezőhöz fordulnak stb. Az említettek ellenére több esetben tapasztalható, hogy a több felhasználási helyet tartalmazó épületekben – jellemzően, de nem kizárólagosan a társasházakban – az összekötő berendezések üzemeltetése nem felel meg a vonatkozó előírásoknak, követelményeknek. Ezért a szakembereknek – közöttük a regisztrált villanyszerelőknek is – „résen kell lenniük”. Ugyanis a „laikusok” segítő szándéka, empátiája, valamint a korlátokat jelentő előírások, követelmények ismeretének hiánya veszélyes helyzeteket teremthet. A szakemberként való közreműködés, a ráutaló magatartás, a pontatlanul adott válaszok, mind-mind „magukkal ránthatják” és „besározhatják” a szakembereket, amelyeknek egy esetleges tűzeset, vagy baleset bekövetkezése esetén jogkövetkezménye is lehet.
A társasházakban jelentkező többletigények kielégítésével kapcsolatos vizsgálat, valamint a követelmények teljesítése sem egyszerű feladat. Sok múlik a szakemberek felkészültségén és felelős, jogkövető magatartásán. A szakszerű eljárást nem segítik a berögzött szokások és a „bezzeg annál lehetett” hivatkozások.
Mit tehát a helyes eljárás? Ezeket gyűjtüttük csokorba, lépésről-lépésre a VL decemebri számában olvaható cikkében, hogy a villanyszerelő szakmeberek megfelelő választ adhassanak a kényes szituációkban.
A VL 183. számának tartalmából:
- Benyák László: Társasházakban jelentkező többletigények teljesítése
- Kruppa Attila: Kábeltartó-szerkezetek létesítésének néhány szempontja
- Balogh Zoltán: Fűtés és hűtés KNX-rendszerrel II.
- 125-230 mm-es átmérőjű falhoronyvágók áttekintő táblázata
- Kozma László: Megfelelés a MEKH rendeletnek
- Karácsonyi nyereményjáték
- Porempovics József: Kontaktkutatás
- Rátai Attila: MSZ HD 60364-4-42 – Kisfeszültségű villamos berendezések – Biztonság – Hőhatások elleni védelem II.
Legyen Ön is a VL előfizetője!
4000 előfiető nem téved!Egy nyomtatott kiadvány nem létezhet előfizetők nélkül, így a mi célunk is az, hogy minél több, a szakmáját szerető, a munkájára igényes villanyszerelőt, az épületvillamossági területen dolgozó szakembert tudhassunk az olvasóink között. Ha Ön is egy ilyen kolléga, akkor szavazzon nekünk bizalmat és a VL-re való előfizetéssel fejezze ki a szakma iránti elkötelezettségét. A VL előfizetési díja egy évre 6500 Ft, amit akár azonnal, bankkártyával is kiegyenlíthet. Ezért az összegért 10 lapszámot juttatunk el Önhöz, ami azt jelenti, hogy egy szám mindössze 650 Ft-ért kerül a postaládájába. Mit kapunk manapság ennyi pénzért? A napi munkavégzéshez elengedhetetlen szakmai ismereteket biztosan nem!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 7990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ElőfizetésVillanyszerelésVillanyszerelők Lapja