Kezdjük a lényeggel:
Nem, nem szükséges! A vonatkozó szabványok, még csak utalást sem tesznek erre!
Kiegészítő egyenpotenciálú összekötést létesíteni csak a következő feltételek együttes teljesülése esetén kell, olyan épületek villamos berendezés részein, ahol fő EPH hálózat ki van építve:
- Az adott helyiségre vagy villamos berendezésrészre vonatkozó szabvány ezt előírja.
- A bekötendő, villamos berendezés részét nem alkotó tárgy vezető anyagú.
A szabvány szerint csak az- idegen: villamos berendezésnek nem része,
- vezetőképes,
- oda idegen potenciált bevinni tudó (tehát be- vagy kilépő) részekre kell egyáltalán megvizsgálni, hogy bekötjük-e.
- A villamos berendezés testjei és az idegen vezetőképes részek egyidejűleg megérinthetők (2,5 m).
- A fő EPH-val nem biztosítható, hogy a villamos berendezés meghibásodása esetén a hibás készülék teste és a vele egyidejűleg megérinthető idegen vezetőképes rész között ne lépjen fel UL-t túllépő érintési feszültség.
Ebből látható, hogy fürdőhelyiségben még az is előfordulhat, hogy annak ellenére sem kell idegen vezetőképes részt bekötni kiegészítő EPH-ba, hogy tőle fél méterre van egy villamos berendezés teste.
Nagyon fontos, hogy bárki állít valamit, azt a témára vonatkozó előírás pontos hivatkozásával tegye. Az EPH vezetőre vonatkozó követelményeket az MSZ HD 60364:5-54 jelzetű szabvány tartalmazza. Eszerint kiegészítő egyenpotenciálú összekötést kell létrehozni a fürdőkádat vagy zuhanyt tartalmazó helyiségen belül a testek és a hozzáférhető idegen testek védővezetőhöz való csatlakoztatásával.
Nem kell bekötni azokat a vezetékeket, amelyek már be vannak kötve az épület fő egyenpotenciálú összekötésének hálózatába. Például gázvezeték-hálózatok, hozzáférhető épületszerkezetek, fűtési és légkondicionáló rendszerek, vízvezeték-hálózatok fémes részei.
Műanyag köpenyű fémcsöveket csak akkor kell a kiegészítő egyenpotenciálú összekötéshez csatlakoztatni, ha az a helyiségben hozzáférhető vagy ha – egyébként a helyi EPH-hoz nem csatlakoztatott – hozzáférhető vezetőképes részekhez van csatlakoztatva.
Kell a passzdarab vagy sem?
Sokszor felmerül a kérdés, hogy kell-e a műanyag lefolyóba vezetőanyagú passzdarabot (hívják még érintésvédelmi csőcsatlakozónak is) iktatni és azt a kiegészítő EPH-ba bekötni. A szabványban semmilyen utalás nincs erre! A PVC lefolyócső épületszerkezeti elem ugyan, de nem vezetőanyagú. A benne lévő szmötyi lehet, hogy vezetőként viselkedik (a jövőben, már ha kialakul), de soha nem lesz épületszerkezeti rész!
Emlékeztető
- A falban lévő WC-tartály fémszerkezetét nem kell a kiegészítő EPH-ba bekötni.
- A gáz-vízmelegítő burkolatát sem kell a kiegészítő EPH-ba bekötni, mivel villamos szerkezetként a burkolat a védővezetővel villamos összeköttetésben van. Ez követelmény az I. érintésvédelmi osztályba tartozó (védővezetőt igénylő érintésvédelmi módú) gyártmányok esetében.
- A helyi egyenpotenciálú hálózatba be kell kötni a dugaszolóaljzatok érintkezőjét. Ez automatikusan teljesül, ha az elosztó PE- sínjéről ágaztatunk le gerincvezetőt. De van másik megoldás is.
- Ha a védővezetők megfelelnek az MSZ HD 60364:5-54:2007 követelményeinek, akkor azok is felhasználhatók EPH-vezetőnek. Tehát elég lehet egy helyi dugaszolóaljzat vagy fix rögzítésű szerkezet védővezetőjét továbbfűzni, természetesen a villamos kötésekre vonatkozó előírások betartásával.
Legyen Ön is előfizetőnk!
Független épületvillamossági szaklapként a hiteles szakmai újságírást tűztük zászlónkra. Előfizetésével kifejezheti elkötelezettségét az épületvillamosság és a minőségi újságkészítés iránt, egyúttal a mi munkánkat is támogatja. Az előfizetésre több konstrukciót kínálunk, hűséges olvasóinkat pedig kedvezményrendszerrel támogatjuk.