Az MVM több mint 200 km-en fejleszti az áramhálózatát
2024. október 8. | VL online | 1308 |
Az MVM 2182 km hosszú nagyfeszültségű hálózatának 10 százalékán végez kapacitásnövelő sodrony- és szigetelőcserét, távvezetéki rekonstrukciót, illetve épít új vezetéket az ellátásbiztonság további javítása és hosszútávú megőrzése érdekében. Ezzel az Északkelet-Magyarországtól a Dél-Alföldig húzódó nagyfeszültségű áramhálózat több mint 200 kilométeren újul meg. Ennek egyik leglátványosabb eleme a Csongrád és Szentes között a Tisza felett átfeszített új távvezeték.
5,3 milliárd forintból újul meg az MVM Démász Áramhálózati Kft. villamosenergia-hálózata a Csongrád és Szentes közötti szakaszon. A Társaság jelenleg zajló legjelentősebb nagyfeszültségű hálózatépítési beruházásának keretében 16,8 km hosszú szakaszon épül egy 132 kV-os távvezeték, amely nemcsak a régióban élők energiaellátását teszi biztonságosabbá és fenntarthatóbbá, hanem az elvégzett munka eredményeként bővül a kapacitás is, így további felhasználók tudnak csatlakozni a hálózatra, ezzel pedig kiszolgálható a növekvő energiaigény is.
A lenti videóban a csongrádi és a szentesi alállomás közötti vezetékhúzás látványos momentumai tekinthetők meg.
A projekt különlegessége abban rejlik, hogy a nagyfeszültségű vezeték egy szakasza a Tisza árterében, illetve a folyó felett húzódik, ezért a kivitelezés a megszokottnál komolyabb kihívásokkal járt. A beruházás során számolni kellett a koratavaszi áradásokkal, továbbá az ártérben található oszlopalapok építése során az MVM az alapokat a szokásosnál szigorúbb előírások szerint az ár-, és belvíz veszély miatt a földfelszíntől számolva legalább 7 méteres magasságig kiemelve építette meg.
A beruházás következő fázisaként történt meg Szentes közelében a távvezeték látványos átfeszítése a Tisza felett. Az MVM Démász megrendelésére az MVM Xpert munkatársai előkötelek segítségével húzták át a távvezetéki sodronyokat a folyó jobb és bal partján, egymással szemben felállított két tartóoszlop közé, így a nagyfeszültségű távvezeték már 50 méteres magasságban húzódik a Tisza felett.
Az alábbi videóban a csongrádi és a szentesi alállomás közötti távvezetéki összeköttetés egyik oszlopállítása nézhető meg.
A Társaság a távvezetékhez szükséges 61 tartóoszlop felállítását követően kezdte meg a jelentős átviteli kapacitású, magas hőmérsékleten üzemeltethető sodronyok felhelyezését. A projekthez kapcsolódóan jelenleg is zajlik a szentesi alállomás műszaki fejlesztése, ezzel pedig a meglévő vezetékek mellett újak befogadására is alkalmassá válik az alállomás.
A várhatóan 2024 végén elkészülő hálózatfejlesztésre elsősorban az újonnan épülő szegedi (pl. BYD gyár) és kecskeméti ipari létesítmények, illetve a meglévők megnövekedett energiaigénye, valamint a térségben a következő évek során létesülő közel húsz napelempark hálózatra csatlakozása miatt van szükség.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.