Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Mi lesz az Zaporizzsjai Atomerőművel?

2023. június 6. | VL online |  1239 |

Mi lesz az Zaporizzsjai Atomerőművel?

2023. június 6-án a hajnali órákban robbanás következtében átszakadt az ukrajnai Nova Kahovka-i gát fala és kontrollálhatatlanul ömlik a víz a Dnyiprón/Dnyeperen a Herszon régióra. Ez a gát látja el vízzel a zaporizzsjai atomerőművet, amelyre „negatív hatással lehet” a víztározó átszakadása.

Az atomerőmű helyzetéről és várható következményekről Aszódi Attila energetikai mérnök, a BME tanára a Láncreakció nevű információs blogján adott tájékoztatást.

A Zaporizzsjai Atomerőmű atomerőmű az átszakadt gáttól mintegy 120 km-re észak-keleti irányban helyezkedik el, folyásirányban felfelé.

A Kahovkai gát és a Zaporizzsjai Atomerőmű

Miután kiáramlik a felrobbantott gát mögül a tárolt víz, le fog csökkenni az atomerőmű folyószelvényében a vízszint, és a Dnyeper folyó vízjárásával sokkal nagyobb vízszint-ingadozások fognak fellépni. Ez komplikáltabbá teheti az erőmű hűtését. Ezt a negatív hatást két tényező mérsékli:

  • A Zaporizzsjai Atomerőmű 2022 augusztusa óta le van állítva, nem üzemel, az eltelt 9 hónapban jelentősen lecsökkent a blokkok hűtési vízigénye.
  • Az erőmű mellett, a Dnyeper folyó víztározójából le van választva mesterséges gátfalakkal egy 47 millió m³ térfogatú hűtővízmedence, amiben a víztározótól független vízszintet tudnak tartani. Ez a medence hosszabb ideig biztosíthat megfelelő hűtővíz utánpótlást az erőmű számára.

A Zaporizzsjai Atomerőmű óriási méretű hűtővízmedencéje

Ebben a pillanatban tehát nem várható nukleáris veszélyhelyzet a gát felrobbantása miatt a Zaporizzsjai Atomerőműben. Az események további alakulása azonban figyelmet igényel, a mostani események ugyanis a biztonság szintjének csökkenését okozzák, hiszen a hűtővízhez való hozzáférés és a hűtővíz rendelkezésre állása megváltozott a tervezési állapothoz képest.

NAÜ helyszínen tartózkodó munkatársai szerint a víztározó szintje jelenleg körülbelül 5 cm/óra ütemben csökken. A tározó reggel 8 órakor 16,4 méter körül volt. Ha 12,7 méter alá csökken, akkor már nem lehet tovább szivattyúzni. Ha ugyanebben az ütemben csökken a vízszint a tározóban, akkor nagyjából 3 napig lehet még szivattyúzni belőle a vizet.

 

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.

A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

Atomerőmű

Kapcsolódó