Nem nőtt az áram ára Németországban az atomerőművek leállítása miatt
2023. május 23. | VL online | 785 |
A három utolsó németországi atomerőmű április 15-i leállítása rendkívül csekély hatást gyakorolt az elektromos áram nagykereskedelmi (tőzsdei) árára, így az érdemben nem drágult – állapította meg a Bundesnetzagentur, a szövetségi hálózati felügyelet.
Barbie Kornelia Haller, a felügyelet helyettes vezetője kifejtette, hogy a nukleáris energiára épülő áramtermelés kiesését „felülírták” más, erősebb hatások, mindenekelőtt a megújuló forrásokat kiaknázó áramtermelés szokásos tavaszi felfutása. Ugyanakkor majd csak egy vagy két elteltével lehet pontos képet alkotni arról, hogy milyen következményekkel jár a három erőmű lekapcsolása, amely az utolsó lépés volt az atomenergia kivezetésének több mint tíz éve kezdődött folyamatában – tette hozzá.
A híradások kiemelték, hogy az áram tőzsdei ára április közepe óta nem csupán nem emelkedett, hanem csökkent, de ez megszokott jelenség. Európában a tél végével mindig olcsóbb az áram, mert több áramot lehet termelni vízenergiával, és a fűtési szezon elmúltával Franciaországban lekapcsolnak sok régi típusú elektromos fűtőberendezést. Ezzel függ össze az is, hogy Franciaország a tavaszi-nyári félévben mindig exportál áramot Németországba, az őszi-téli időszakban pedig importál.
Ezekre a hatásokra hívta fel a figyelmet napenergiával foglalkozó legnagyobb európai kutatóintézet, a freiburgi Fraunhofer ISE (Fraunhofer-Institut für Solare Energiesysteme) elemzője, Bruno Burger, aki kiemelte, hogy Németország és Európa teljes áramtermeléséhez képest a három erőmű teljesítménye alig kimutatható.
Április 15-én a bajorországi Isar 2, a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2 és az Alsó-Szászországban működő Emsland atomerőművet állították le. Németország ezzel felhagyott a nukleáris energia használatával. A Villanyszerelők Lapja júniusi számában külön cikket szentelünk a témának.
Gyakorta hangoztatott, hogy Németországban a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakítanak az atomenergiával, holott a döntést már egy évtizeddel a balesetet előtt meghozták. A nukleáris erőművek lekapcsolása tényszerűen 2011 augusztusában kezdődött el, ekkor 8 blokkot állítottak le, majd 2015-ben, 2017-ben és 2019-ben további 1-1 egységet, 2021 végén pedig a megmaradt 6 blokk felét, míg 2023. április 15-én az utolsó hármat. Összefoglalva tehát kevesebb mint 12 év alatt Németországban leállították mind a 17 atomerőművet. A kieső termelést hosszabb távon a megújuló forrásokra épülő energiatermelés kiterjesztésével pótolják.
A borítóképen a Neckarwestheim 2 atomerőmű látható. Fotó: dpa/Bernd Weissbrod
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.