A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.
Villanyszerelők Lapja 2022. november
= A lapszám szakcikkeinek teljes tartalma csak előfizetőink vagy vásárlóink számára érhető el.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1950 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.
Fókuszban a paksi bővítés első számú referenciája
Látogatás a Leningrádi Atomerőműben
Hárfás Zsolt
|
1053
4 5 (4)
Idén szeptemberben szakértőként lehetőségem nyílt működés közben is megtekinteni a Leningrádi Atomerőműben 2018-ban, illetve 2021-ben kereskedelmi üzembe állított, a világon ma a legkorszerűbbnek számító VVER-1200 típusú blokkokat, amelyek a Paks II. Atomerőmű első számú referenciájaként szolgálnak. Magyar szempontból ez különösen fontos, hiszen augusztus végén a Paks II. projekt a hazai nukleáris hatóságtól megkapta a létesítési engedélyt, ami azt is jelenti, hogy egy újabb szakaszba lépett a két új paksi blokk megépítése.
Állati gyújtogatók – mit tehet a villanyszerelő?
Villamos eredetű gyulladások a tűzvizsgáló szakértő szemével 10.
Király András
|
2307
18 4.57 (14)
A villamos szakemberek, de még a szélesebb közönség előtt is ismert jelenség, hogy egyes állatok tevékenysége az emberek számára igen nagy gondot tud okozni. Persze a kérdést fordítva is feltehetjük. Az emberek állatok életére gyakorolt negatív hatásai még ennél is nagyobbak, de most nem állatvédőként szeretném körbejárni a problémát. Visszatérve: ezen jelenségeken belül is önálló helyet foglalnak el a rágcsálók okozta károkozások.
Kevés a hely, körbefúrás, fészekrakó, ételesdoboz, közművek, vételezés
Ezt láttam – kontár megoldások
VL online
|
1491
8 5 (8)
Ha kevés a hely, körbefúrás után, fészekrakó program, szerelés ebéd után, közművek csokorban, ideiglenes vételezés. A Villanyszerelők Lapjának az egyik legkedveltebb rovata az „Ezt láttam”, ahol az olvasóinktól kapott elrettentő vagy éppen vicces megoldásokat bemutató fotókból válogatunk. Ha a rovatunkban közreadott felvételekből sok jó példát nem is tudunk venni, legalább azt megtudjuk, hogyan ne csináljuk!
Schneider, Tracon, InfoShow, ELKO EP, EMOS, Ledvance
Hírek, újdonságok
VL online
|
703
1 5 (1)
Folyamatosan bővülnek a Schneider Electric Wiser okosotthon-funkciói, új túlfeszültség-védelmi dobozok fotovoltaikus rendszerekhez a Tracontól, új helyszínekkel bővülve, újra úton InfoShow, könnyebb és gyorsabb a telepítés az ELKO EP RF eszközeinek csavarmentes sorkapcsaival, NEXXO LED-lámpatestek az EMOS kínálatában, Ledvance High Bay Sensor lámpatestek
Aszinkron motor
Egyszerű és megbízható
Ledneczki László
|
2690
12 4.8 (10)
A közelmúltban egy lomtalanítás során a kidobásra ítélt régi, elhasználódott tárgyak között felbukkant egy öreg terménydaráló, amelynek már megrozsdásodott a háza és töröttek voltak a lábai. Miközben az elszállításra váró lomos kupac felé cipeltem, arra gondoltam mégiscsak belenézek, hátha még működik. Az elhasználódott részek a MÉH-telep felé indultak, azonban a villanymotor maradt, amit már egy kis köszörűben láttam tovább élni.
LED-lámpatestek
1200 mm-es, 4000 lm-es por- és páramentes, integrált LED-lámpatestek áttekintő táblázata
VL online
|
780
Táblázatunkban a 3F Filippi, a Beghelli, a COMPASS, az EMOS, az Everflourish, a Hunilux, az IBV, a LEDVANCE, a Müller-Licht, a Sylvania és a Tracon termékeit hasonlítjuk össze a forgalmazóktól kapott adatok alapján.
Por- és páramentes lámpatestek
A típusválasztás szempontjai
Dani Bálint
|
955
2 5 (2)
Alacsony szerelési magasságú ipari és általános területeknél leggyakrabban alkalmazott lámpatestek a legalább IP65-ös védettséggel rendelkező hosszúkás „porpárák”. Legtöbb gyártó az alap 3 méretben, 600, 1200 és 1500 mm hosszban gyártja termékcsaládjait, opcionálisan különböző szélességi változatokban, teljesítménytől függően. A porpárákat széleskörűen használhatjuk többféle környezetben, de egy adott területre a megfelelő lámpatestválasztással költséget csökkenthetünk, valamint garanciális problémákat előzhetünk meg.
Napelemes rendszerek vizsgálati, dokumentációs és karbantartási követelményei 2.
Rátai Attila
|
2521
6 5 (5)
Az októberi lapszámban kezdtük el a közelmúltban magyar nyelven is megjelent az MSZ EN 62446-1:2022 Fotovillamos (PV-) rendszerek. Vizsgálati, dokumentációs és karbantartási követelmények. 1. rész: Hálózatra kapcsolt rendszerek. Dokumentáció, üzembe helyezési vizsgálatok és szemrevételezés című szabvány ismertetését. Ugyan a közelmúltban a törvényalkotók korlátozásokat vezettek be a napelemek létesítésének körülményeivel kapcsolatban, azonban hazánk villamosenergia-termelésének már több mint 10%-át naperőművek adják, ezért érdemes folytatni a szabvány tárgyalását.
Kiegészítő kapcsolások impulzusrelékhez
Relés ötletek és trükkök 33.
Porempovics József
|
1193
5 5 (5)
Az épületek világításának vezérlése hosszú utat tett meg a mai lehetőségekig. Belépve akár a legkisebb villamossági kereskedésbe, a világításvezérléshez szükséges kapcsolóeszközök, lakásszerelvények széles választéka tárul elénk. A szerelvénygyártók óriási dizájnkínálata mármár kiválasztási nehézség elé állítja a lakberendezőt, építkezőt. Természetesen nem csak a lakásszerelvények területén tapasztalható a mennyiségi, minőségi, dizájn és funkcionális választék hatalmas mértékű növekedése. Az épületvillamossággal kapcsolatos új trendek, szerelvények és vezérlési, szabályozási lehetőségek a telepítésben is hoztak némi változást, ha nem is olyan mértékűt, mint a szerelvényeknél.
Szélerőművek földelési jellemzői
Slezsák István
|
961
6 4.83 (6)
Napjainkban kiemelt fontosságú, hogy a szükséges villamos energia előállítása környezetbarát és fenntartható módon valósuljon meg. Erre egy lehetséges megoldást jelent a megújuló energiaforrásokból történő energiaelőállítás, ennek egy jelentős hányada szélerőművek segítségével történik. A világ összes szélerőművének beépített teljesítménye 2021-ben 837 GW volt, ebből nagyságrendileg 780 GW üzemelt szárazföldi turbinaként. Ezek a berendezések azonban számos hátránnyal is rendelkeznek. Például egy tornyot nagyon nagy valószínűséggel ér villámcsapás élettartama során, mivel ezek az eszközök mind kialakításuk, mind telepítési helyük miatt fokozott veszélynek vannak kitéve.