Milyen EPH-k vannak és milyen követelmények vonatkoznak rájuk?
2020. április 27. | VL online | 10 937 |
A VL márciusi számában kezdtük el az egyenpotenciálra hozó hálózattal kapcsolatos ismereteink frissítését, amelyre azért van szükség, mert a villanyszerelési szakma e területét számos indokolatlan elvárás és széles körben elterjedt tévhit szegélyezi.
Milyen EPH-kal találkozhatunk?
- Fő EPH (védőegyenpotenciálú összekötés),
- kiegészítő EPH (kiegészítő védőegyenpotenciálú összekötés),
- földeletlen helyi EPH (földeletlen helyi egyenpotenciálú összekötés),
- földeletlen egyenpotenciálú összekötés,
- villámvédelmi EPH,
- zavarszűrés miatti EPH.
Milyen szabványok, követelmények és előírások vonatkoznak a területre?
- Régen: MSZ 172-1-86, MSZ 1600 sorozat vonatkozó lapjai, KLÉSZ.
- Nem annyira régen: MSZ HD 60364-4-41:2007 (még pár hónapig érvényben), MSZ HD 60364-5-24:2007, MSZ HD 60364-7-701:2007.
- Jelenleg: MSZ HD 60364-4-41:2018, MSZ HD 60364-5-54:2012, MSZ HD 60364-7-701:2007.
Sokféle okból lehet szükség EPH-ra. De ha egy telekommunikációs berendezés EMC zavarszűrés miatti EPH-vezetékét és egy fő EPH-vezetéket összekötnénk, akkor abból meghibásodás vagy téves működés is bekövetkezhetne. Az újabb szabványok törekszenek különválasztani a különböző területeket és arra buzdítanak, hogy a tervezésnél, kivitelezésnél minden terület egyedi követelményeit határozzuk meg, de vegyük figyelembe a többi terület érintettségét is.
Például minél jobban kiterjesztjük az áramütés elleni védekezés EPH-zott szerkezeteinek fizikai határait, annál inkább szükségessé válhat a villámvédelmi EPH-ba való bekötés is. Másik példa: kettős vagy megerősített szigetelés védelmi módú szerkezeteket tilos fő EPH-ba bekötni, azonban például zavarszűrés miatt kötelező lehet. Itt is a különböző – elvileg egymásnak ellentmondó – követelmények összehangolására van szükség.
A fentiekből is láthatjuk: az, hogy a terven van egy tévesen EPH-kapocsnak nevezett fő földelő kapocs és annyi van ráírva, hogy bejövő vezetékek bekötése – már régen nem elég.
A fent felsorolt EPH-kat a Villanyszerelők Lapja 2020/4. számában olvasható cikkünkben egyenként végigvesszük, és kielemezzük a velük kapcsolatos tudnivalókat.
A borítókép jól illusztrálja a kivitelezők fejében uralkodó totális zürzavart.
Fotó: Balog Attila
Április 14-én megjelent a Villanyszerelők Lapja 176. száma
Ízelítő a tartalomból:
- Benyák László: Háztartási méretű kiserőmű hálózatra csatlakoztatása
- Parádi Ervin: Robbanásbiztonság-technika: tárgyi feltételek II.
- Hárfás Zsolt: Jövőbe mutató technológiák
- Falra szerelhető, 3 fázisú, 22 kW-os háztartási elektromosautó-töltőállomások áttekintő táblázata
- Kozma László: Elektromosautó-töltőállomások kiválasztási szempontjai
- Rátai Attila: EPH-bekötés szükségességének elbírálása II.
- Porempovics József: Alternatív és keresztváltó kapcsolások időzítése
- Barcsi Tamás: Gyengeáramú megrendelések az erősáramú projektek világában
Legyen Ön is a VL előfizetője!
Egy nyomtatott kiadvány nem létezhet előfizetők nélkül, így a mi célunk is az, hogy minél több, a szakmáját szerető, a munkájára igényes villanyszerelőt, az épületvillamossági területen dolgozó szakembert tudhassunk az olvasóink között. Ha Ön is egy ilyen kolléga, akkor kérjük, szavazzon nekünk bizalmat és a VL-re való előfizetéssel fejezze ki a szakma iránti elkötelezettségét. A VL előfizetési díja egy évre 6500 Ft, amit akár azonnal, bankkártyával is kiegyenlíthet. Ezért 10 lapszámot juttatunk el Önhöz, ami azt jelenti, hogy egy szám mindössze 650 Ft-ért kerül a postaládájába. Mit kapunk manapság ennyi pénzért? A napi munkavégzéshez elengedhetetlen szakmai ismereteket biztosan nem!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Ne maradjon le a szakma aktualitásairól! A Villanyszerelők Lapja egy évente 10 alkalommal, nyomtatott formában megjelenő épületvillamossági szaklap. A VL előfizetői korlátlan hozzáférést kapnak a korábban megjelent lapszámok teljes tartalmához is, amit pdf formátumban le is tölthetnek!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.