Diagramokon a paksi leállás
Gyorsan visszaállt a termelésbe a 2-es blokk
2019. június 27. | VL online | 2800 |
Az alábbi tartalom archív, 5 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Június 26-án nagyjából 14 óra körül leállt a termelés a Paksi Atomerőmű 2-es blokkjában, majd este nyolctól fokozatosan visszaállt az egység. A teherelosztó diagramjai pontosan kirajzolják a nukleáris biztonságot nem veszélyeztető esemény lefolyását.
A villamos hálózat külső hatásra történt meghibásodása miatt (védelmi működés következtében) kiesett az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2. blokkja. Várhatóan az esti órákban, a hiba elhárítását követően újra névleges teljesítményen üzemel majd a blokk. Az eseménynek nukleáris biztonságra gyakorolt hatása nincsen, a másik három, 100%-os teljesítményen üzemelő blokk működését nem befolyásolja – tette közzé tegnap az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Noha az újraindulásról a társaság már nem adott ki újabb közleményt, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) adatpublikációjából kiderül, hogy az erőmű közleménye pontos volt: az esti órákra valóban a névleges teljesítményén üzemelt az 500 megawattos blokk.
A Mavir oldaláról származó 1-es ábránk az ország erőművi termelésének alakulását mutatja tüzelőanyagok szerint. A legyezőábrán sötétkék sáv jelzi a nukleáris termelést. Jól látszik a 2-es blokk teljes kiesése 14 órára, mint ahogy az is, ahogy fokozatosan visszatér a termelésbe.
A kiesést a kiegyenlítő kapacitások bevonásával pótolta a rendszerirányító. Ez is jól látszik a 2-es ábránkon.
Bár az atomerőmű közleménye nem részletezi, hogy milyen természetű volt a hálózati zavar, biztonsági szempontból lényeges, hogy a külső villamosenergia-hálózat zavara, vagy elvesztése esetén az érintett blokkot az automatika leválasztja az országos hálózatról és csökkentett, háziüzemi teljesítményre szabályozza azt. Akár egyetlen blokk csökkentett teljesítményű üzeme is képes mind a négy blokk háziüzemi fogyasztóit ellátni megfelelő mennyiségű villamos energiával. Ehhez azonban az szükséges, hogy a normál üzemben az erőműből a megtermelt villamos energiát kiadó 400 kV-os és 120 kV-os alállomások működőképes állapotban legyenek. Ezeken át hozhatók létre a keresztkapcsolatok a blokkok között. Egy (vagy több) leállított blokk háziüzemi villamosenergia-rendszere mind a 400 kV-os, mind a 120 kV-os hálózati elemeken keresztül megtáplálható az alállomás felől, akár az üzemben maradt blokk(ok)ról, akár – a kapcsolat helyreállítása után – a külső villamos hálózatról.
Fontos körülmény az országos hálózat teljes összeomlása esetére, hogy egy, az utóbbi időben végrehajtott fejlesztés eredményeképpen a 120 kV-os betáplálás a százhalombattai, illetve a 400 kV-os betáplálás a litéri erőmű egyik turbó-generátorától dedikált módon is érkezhet az atomerőmű teljes feszültség kimaradása utáni ún. black-start célra.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.