Beszéljünk a nem norma szerinti villámvédelemről
2019. április 9. | VL online | 1821 |
Az alábbi tartalom archív, 6 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A villámvédelemmel foglalkozók érdeklődésének középpontjában általában az „új”, MSZ EN 62305 szabvánnyal fémjelzett „norma szerinti” villámvédelem áll. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a régi, MSZ 274 szabványhoz kötődő „nem norma szerinti” villámvédelem régóta változatlan, a szakemberek által jól ismert, és ezért nemcsak hogy nem lehet róla mit mondani, de nem is kell vele foglalkozni.
Ha így gondoljuk, valószínűleg tévedünk. A Villanyszerelők Lapja áprilisi számában megvizsgáljuk, hogy mihez tudunk kezdeni a „nem norma szerinti” villámvédelem közel sem változatlan, ám egyre ingatagabb rendszerével.
Szintén ingoványos a robbanásbiztonság-technika területe is, hiszen még a gyakorló szakemberek egy része sem ismeri pontosan a robbanásveszélyes zónák és a robbanásbiztos berendezések jelölését, és az ezek között fennálló összefüggéseket. Sokszor a témában felszólaló előadók is inkább csak összezavarják a hallgatóságot, és az sem segíti a kiigazodást, hogy az interneten számos hibás prezentáció, oktatási és reklámanyag kering, fontos tehát a jelölések kérdéseit átvenni.
A fentieken túl az olvasóink figyelmébe ajánljuk a gázmotoros erőművekkel foglalkozó cikksorozatunk következő részét, amelyben a generátormegszakító-szekrény tervezését vesszük górcső alá. Szintén hasznos olvasmányként fog szolgálni a kollégák számára az MSZ HD 60364-7-701:2007: „Különleges berendezésekre vagy helyekre vonatkozó követelmények. Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal” című szabvány kapcsán írt cikkünk, mert úgy tűnik, hogy ezzel a szabvánnyal nem lehet eleget foglalkozni.
Április 15-én jelenik meg a VL 2019/4. lapszáma, ízelítő a tartalomból:
- Kruppa Attila: Gondolatok a nem norma szerinti villámvédelemről
- Deme László: Új Gellért-hegyi díszvilágítások
- Parádi Ervin: Robbanásveszélyes zónák és robbanásbiztos berendezések jelölése
- Szijártó Gábor, Gesztes Dávid: Generátormegszakító-szekrény tervezése
- LED-es kijáratmutatók és tartalékvilágítások áttekintő táblázata
- Fehér Tamás: Kijáratmutató lámpatestek
- Porempovics József: Világításszabályozás I.
- Rahne Eric: Napcellás rendszerek termográfiai állapotfelmérése – szolárrendszerek tipikus hibái
- Rátai Attila: Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal
Legyen Ön is előfizetőnk!
Ne maradjon le a szakma aktualitásairól! A Villanyszerelők Lapja egy évente 10 alkalommal, nyomtatott formában megjelenő épületvillamossági szaklap. A VL előfizetői korlátlan hozzáférést kapnak a korábban megjelent lapszámok teljes tartalmához is, amit pdf formátumban le is tölthetnek!
Borítóképen: Ki ne érezné magát biztonságban a legnagyobb zivatar idején is ebben a V2 felfogóval rendelkező kilátóban?
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ElőfizetésVillámvédelemVillanyszerelők Lapja