Teljesíthetetlenné válhat a párizsi klímaegyezmény
2018. június 27. | Kósa Krisztina | 1819 |
Az alábbi tartalom archív, 6 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Hiába nyernek teret az áramtermelésben a megújuló energiaforrások, fűtésnél, hűtésnél és közlekedésnél elenyésző mennyiségű megújulót használunk. Még mindig az olaj és a földgáz az úr.
2017-ben a villamosenergia-termelő kapacitások bővülésének 70%-áért feleltek a megújulók, mégis a globális szén-dioxid-kibocsátás 1,4%-kal nőtt. Ez igen kedvezőtlen eredmény, ugyanis az elmúlt négy évben nem növekedett a globális légszennyezés.
A globális energiafogyasztás 2,1%-kal emelkedett tavaly, ami a fejlődő országok gazdasági növekedésének köszönhető.
- 29%-kal, 98 gigawattal nőttek a napenergiás kapacitások
- a szélenergiás infrastruktúra 52 gigawattal bővült
- 2017-ben összesen 178 gigawattnyi megújuló energiás kapacitást kapcsoltak be a hálózatokba globálisan
- megközelítőleg kétszer annyit pénzt fektettek megújuló energiás kapacitásokba, mint fosszilis és atomenergiás beruházásokba együttvéve
- Kínában, Európában és az USA-ban megvalósított beruházások feleltek a megújuló energiakapacitások tavalyi bővülésének 75%-áért
- az elmúlt 10 évben duplájára nőtt a megújuló energiás erőművek kapacitása (ebbe a vízerőműveket is beleszámítandó)
Hűtés, fűtés, közlekedés: 80%
Az épületek fűtéséhez, hűtéséhez és a közlekedéshez szükséges energiaigényt még mindig nagyrészt fosszilis energiahordozókkal oldják meg. Ez az oka annak, hogy a globális üvegházgáz-emisszió továbbra is nő. 2015-ben például a megújulók csak 10%-át adták a fűtésre használt energiáknak, a közlekedési szektorban pedig 1%-nál is kevesebb volt ez a szám. Jelenleg több mint 30 millió elektromos jármű vana közutakon világszerte, és ebből 1,2 millió darabot 2017-ben értékesítettek – ez 58%-kal többet jelent, mint 2016-ban.
Összesen 48 országban határoztak meg országos célszámot arra, hogy a hűtésre és fűtésre fordított energiahasználatban mennyivel részesedjenek a megújuló energiahordozók. Az áramtermelésben azonban már146 országban van valamilyen szabályozás a megújulók részesedésére.
Ugyan az áramtermelésben nagy léptekkel igyekszünk a 100%-ban megújulók használatán alapuló üzemmód felé, az épületek fűtésében-hűtésében, illetve a közlekedésben még mindig más energiákra hagyatkozunk. Márpedig ez a három szegmens adja a globális energiaigény 80%-át, és ha itt nem gyorsítunk, akkor képtelenek leszünk teljesíteni a 2015-ös párizsi klímaegyezményben vállalt globális emissziócsökkentési célokat.
Ugye az egyezmény által előirányzott ÜHG-kibocsátásmérséklés „jóval 2 Celsius-fok alatt” állítaná meg a globális felmelegedést.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
Megújuló energetikaVillamosság