Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Pelikán Sándor

 1024 | |

Pelikán Sándor cikkei

Villanyszerelés az intelligens otthon tükrében 2.

2012. január 2. |  18 148
1 5 (1)

Előző cikkünkben (Villanyszerelők Lapja, 2011/6.) Jobbágy Péter villanyszerelő kolléga ismertette, hogy miként kezdett el foglalkozni az intelligens házak kivitelezésével, illetve összegyűjtötte az intelligens házak kivitelezésének nehézségeit, buktatóit. A publikáció célja az volt, hogy példát mutassunk a tevékenységi profil bővítésének lehetőségeire, a szűkülő piaci adottságok ellentételezésére. Jelen cikkben a projektet támogató gyengeáramú mérnök szemszögéből közelítjük meg a lakásautomatikai rendszereket, és rávilágítunk a megvalósítás lehetőségeire.

Mindenki hallott már az „intelligens ház”, „okos ház”, „lakásautomatika”, „lakásvezérlés”, „épületfelügyelet” fogalmakról. Nagyon hangzatosak, ugyanakkor nem elhanyagolható, hogy mindenkinek más kép áll össze a fejében ezeknek a szavaknak a hallatán. Valaki úgy gondolja, hogy már intelligens háza van, ha mozgásérzékelős kültéri lámpával, elektromos redőnnyel vagy motoros kertkapuval rendelkezik. Egyesek azt gondolják, hogy az okos otthon biztosan „beszél”, és gondolatainkat kitalálja, sőt meg is valósítja azokat.

Akár lehetne ez is a fent említett szavak jelentése, de a valóságban egy kicsit másról van szó: igazából én úgy szoktam körülírni a fogalomcsoportot, hogy a lakásunkban található elektronikai rendszerek együttműködő rendszere, ami arra hivatott, hogy az életünk kényelmesebb és biztonságosabb legyen.

A legtöbb házban már megtalálhatók az intelligens otthon építőelemei: elektromos kapu, garázsajtó, motoros redőny, riasztó, kaputelefon, mozgásérzékelős lámpa, video- megfigyelő rendszer, fűtésszabályozó stb. Ezek általában önálló működésű rendszerek, saját kijelzővel, vezérlő- és tápegységgel. A falon a különböző színű és formavilágú kezelőszervek egymás mellett sorakoznak, és rengeteg helyet foglalnak el.