Szegbeverő vagy szögbelövő?
Megjelent a VL márciusi száma
2025. március 10. | VL online | 2002 |

A VL 2025/3. számának áttekintő táblázatában a szegbeverő készülékek kerülnek terítékre, a kapcsolódó cikkünkből pedig kiderül, hogy egy villanyszerelő munkáját mennyiben könnyítheti meg egy ilyen szerszámgép, valamint, hogy milyen szempontok szerint válasszunk a piacon található készülékek közül. Ráadásként pedig megtudhatjuk, hogy mi a különbség a szegbeverő és a szögbelövő között.
A múlt év végén jelent meg az EN 62305 villámvédelmi szabványsorozat harmadik kiadása, amely négy fő részre tagolódik. A most induló cikksorozatunkban külön-külön cikkben tárgyaljuk az egyes részeket. A szabványsorozat első része azokat az alapelveket, összefüggéseket és adatokat tartalmazza, amelyre a villámok hatása elleni védelem szabványosított, azaz széles körben elfogadott módszere épül. Ugyan a hétköznapi gyakorlatban a szabványsorozatnak nem ezt a részét fogjuk majd a legtöbbet lapozgatni, azonban az ismerete szükséges ahhoz, hogy megértsük a villámvédelem alapjait, és az esetleges speciális helyzeteket is kezelni tudjuk.
A panelépítés 1960 és 1990 közötti három évtizedében 788 ezer panellakás épült Magyarországon, a lakosság 20 százaléka ma is ezekben az ingatlanokban él. Az elmúlt évtizedek alatt a házgyári épületek villamossági rendszerei elhasználódtak, elavulttá váltak, javításuk folyamatosan jelentkező igény a villanyszerelők felé. A témának szentelt cikkünkben egy panellakást érintő teljesen átlagos megkeresés kapcsán nézünk egy egyszerűnek tűnő szerelési munka elvégzése mögé.
A VL márciusi számának olvasásához tartalmas kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!
Ízelítő a tartalomból:
- Kruppa Attila: Az új villámvédelmi szabvány I. A villámvédelem alapelvei
- Benyák László: Villanyszerelési munka, hibajavítás panellakásban
- Dr. Göcsei Gábor: Új kihívások a feszültség alatti munkavégzés területén
- Szegbeverők áttekintő táblázata
- Kiss Lilla: Direktrögzítési megoldások villanyszerelőknek
- Pástyán Ferenc: Napelemes rendszerek mérése 1.
- Slezsák István: A hálózatmodellekről érthetően
- Hárfás Zsolt: Nagy VVER-1200 körkép
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
SzegbeverőVillámvédelemVillanyszerelésVillanyszerelők LapjaVL