A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.
Villanyszerelők Lapja 2025. március
= A lapszám szakcikkeinek teljes tartalma csak előfizetőink vagy vásárlóink számára érhető el.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1950 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.
A villámvédelem alapelvei
Az új villámvédelmi szabvány 1.
Kruppa Attila
|
133
6 3.25 (4)
A múlt év végén jelent meg az EN 62305 villámvédelmi szabványsorozat harmadik kiadása, amely négy fő részre tagolódik. A most induló cikksorozatunkban egy-egy cikkben dolgozzuk fel az egyes részeket. A szabványsorozat első része azokat az alapelveket, összefüggéseket és adatokat tartalmazza, amelyre a villámok hatása elleni védelem szabványosított, azaz széles körben elfogadott módszere épül. Bár a hétköznapi gyakorlatban a szabványsorozatnak továbbra sem ezt a részét forgatjuk majd a legtöbbet, ismerete szükséges ahhoz, hogy megértsük a villámvédelem alapjait, és adott esetben speciális helyzeteket is kezelni tudjunk.
Villanyszerelési munka, hibajavítás panellakásban
Benyák László
|
213
13 4.55 (11)
A panelépítés 1960 és 1990 közötti három évtizedében 788 ezer panellakás épült Magyarországon, a lakosság 20 százaléka ma is ezekben az ingatlanokban él. Az elmúlt évtizedek alatt a házgyári épületek villamossági rendszerei elhasználódtak, elavulttá váltak, javításuk folyamatosan jelentkező igény a villanyszerelők felé. Cikkünkben egy panellakást érintő teljesen átlagos megkeresés kapcsán nézünk egy egyszerűnek tűnő szerelési munka elvégzése mögé.
Lengő fogyasztásmérő
Ezt láttam – olvasói fotók
VL online
|
101
3 5 (3)
A Villanyszerelők Lapja egyik legkedveltebb rovata az „Ezt láttam”, ahol az olvasóinktól kapott elrettentő vagy éppen vicces megoldásokat bemutató fotókból válogatunk. Ha a rovatunkban közreadott felvételekből sok jó példát nem is tudunk venni, legalább azt megtudjuk, hogyan ne csináljuk!
C+D, EMOS, Weidmüller, OBO, DEHN
Hírek, újdonságok
VL online
|
70
1 1 4 (1)
MTX 3297Ex ATEX és IECEx tanúsított TRMS multiméter. EMOS Solar lámpák. Generációváltás a PROeco kapcsolóüzemű tápegységek családjában. OBO Delta-Push®: az önfeszítő dübelek új generációja. Túlfeszültségvédelem DALI világításvezérlő rendszerekhez.
Új kihívások a feszültség alatti munkavégzés területén
Elektromos hajtású gépjárművek
dr. Göcsei Gábor
|
80
1 2 (1)
A feszültség alatti munkavégzés (FAM) a villamos berendezéseken végzett karbantartási és üzemzavar-megelőzési tevékenységek egyik biztonságos módja. Feszültségszinttől függetlenül alkalmas arra, hogy a beavatkozást a felhasználók zavartatása nélkül, az üzembiztonságot fenntartva lehessen végrehajtani.
Szegbeverők
Áttekintő táblázat
VL online
|
103
Táblázatunkban hat gyártó, a Bosch, a Celo, a Dewalt, a Fischerwerke, a Hilti és a Würth gépeit hasonlíthatjuk össze a magyarországi forgalmazóktól kapott adatok alapján.
Direktrögzítési megoldások villanyszerelőknek
Kiss Lilla
|
84
1 2 5 (1)
A mai világban, a megemelkedett költségek korában egyre aktuálisabb az a kifejezés, hogy „az idő pénz”. Mikor szigorú határidőknek kell megfelelni, elkerülve az esetleges kötbérezést, a kivitelezők sem tehetik meg, hogy időt veszítsenek egy-egy olyan projekt során, melyet akár fele idő alatt el tudnának végezni.
Napelemes rendszerek mérése 1.
Pástyán Ferenc
|
96
3 5 (1)
A napelemes (PV) rendszerek a közhiedelemmel ellentétben – mivel folyamatosan ki vannak téve az időjárás viszontagságainak – állandó felügyeletet és karbantartást igényelnek. A témának szentelt cikksorozatban a napelemes rendszerek méréseivel foglalkozunk.
A hálózatmodellekről érthetően
Slezsák István
|
45
Napjainkban divatos az élet minden területén a mesterséges intelligencia és a digitális iker kifejezések használata, azonban ahány ember, annyiféle megközelítése létezik ezeknek a fogalmaknak. A most induló cikksorozatban utánajárunk annak, hogy mi minden is tartozhat bele ezekbe a meghatározásokba. A digitális iker a valóság valamilyen elhanyagolásokkal való leképezése a virtuális térben. Hogy pontosan milyen jellemzőket veszünk figyelembe a modellezni kívánt dologról és miket hanyagolunk el, azt mindig az adott felhasználási cél dönti el. A villanyszerelői szakmát a digitális iker két témában is érintheti, ebben a cikkben a hálózati áramlások kiszámítását lehetővé tevő hálózatmodellekről lesz szó.
Nagy VVER-1200 körkép
Hárfás Zsolt
|
67
1 5 (1)
Paks II. Atomerőmű építési területén a munkagödör körül elkészült a résfal, illetve befejeződtek a talajszilárdítási munkálatok és az első beton öntésére készülnek. A tervek szerint a telephelyen épülő 3+ generációs, VVER-1200 típusú atomerőművi egységek a 2030-as évek elején állhatnak a hazai villamosenergia-termelés szolgálatába. Nézzük meg, hogy hol üzemelnek, illetve épülnek világszerte ilyen VVER típusú blokkok.