Napelemes rendszerek tervezése és ellenőrzése
2024. szeptember 11. | VL online | 2929 |
Egy 1988-ban épült családi ház tetejére a tulajdonos háztartási méretű kiserőművet szeretne létesíteni. Az elosztói engedélyes az igénybejelentésre adott válaszában meghatározta az igény kielégítésének műszaki és gazdasági feltételeit, majd a rendelkezésre bocsátott csatlakozási dokumentáció kivonata alapján a HMKE létesítéséhez hozzájárult.
A készre jelentéshez kapcsolódóan, az elosztói engedélyes kérte, hogy a rendszer felszerelése után az ügyfél küldje el a villamos berendezésről készült VBF jegyzőkönyv egy példányát. De milyen szabályok vonatkoznak, az ilyen típusú ellenőrzésre? Mielőtt sorra vennénk az ellenőrzésre vonatkozó előírásokat – a témát tárgyaló cikksorozat első részében – ismertetjük a HMKE létesítésére vonatkozó általános követelményeket.
A túlfeszültség-védelmi rendszerek hatékonyságának kérdését feszegetve a VL 2024. július-augusztusi számában olvasható cikkünkben megállapítottuk, hogy a szabványkövetelményekben csak életvédelmi célkitűzéseket találunk, ami elvárásainkat tekintve csalódást keltő lehet. A cikk folytatásában arra a kérdésre keressük a választ, hogy a védelem miért teljesít mégis jobban, mint amire ennek alapján számíthatnánk.
Olvasói kérdésre reagálva íródott meg az a cikk, ami az atomerőművi nagyberendezések szállításával foglalkozik, amelynek további aktualitását az augusztusban Paksra érkező, több mint 700 tonnás zónaolvadék-csapda adja. Írásunkban végig követjük a berendezés 42 napos útját, amely során 3200 kilométert utazott, hogy végül az a daru emelje le az uszályról, amellyel az 1980-as években a Paksi Atomerőmű egyes nagyberendezéseit is partra tették.
A VL szeptemberi lapszámának olvasásához tartalmas kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!
A tartalom:
- Benyák László: HMKE tervezése és használatba vételét megelőző ellenőrzés I.
- Varga Tamás: Középfeszültségű villamos berendezéssel rendelkező épületek földelése az MSZ EN 50522:2022 szabvány szerint
- Ledneczki László: A kapumozgatók kiválasztása és telepítése
- Felvonulási szekrények áttekintő táblázata
- Jánosi Dávid: Mire érdemes figyelni a felvonulási szekrény beszerzése esetén?
- Pszeudoszinkron átkapcsolás
- Kruppa Attila: Mennyire hatékony védelmet várhatunk el a túlfeszültség-védelmi rendszertől? II.
- Hárfás Zsolt: Atomerőművi nagyberendezések szállítása és beépítése
A VL 2024/9. száma szeptember 16-án jelenik meg – a lapot legkésőbb a 39. héten minden előfizetőnknek meg kell kapnia –, de a lapszám PDF formátumban már letölthető és a cikkek online is olvashatók.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
EllenőrzésHMKENapelemTervezőTúlfeszültség-védelemVillanyszerelők LapjaVL