Folyamatosan nő a hazai villamosenergia-fogyasztás és az ugrás még csak most jön
2022. július 26. | VL online | 2648 |
A legújabb rezsiár-korrekciós intézkedések egyértelműen az elektromos áram fűtési célú felhasználását hozták helyzetbe a gázzal szemben. Ugyanis amíg a gáz esetében az átlagos fogyasztás feletti részt hétszeres áron kell a felhasználóknak megfizetnie, addig az áram esetében a szorzó „csak” kétszeres. Nem is beszélve a B GEO és H árszabás szerint elszámolt villamosenergia-mennyiségről, amely bizonyos feltételek mellett egyáltalán nem kell figyelembe venni.
A piacról érkező információk is alátámasztják, hogy vásárlók tömegei mozdultak meg a hőszivattyúk, a hűtő-fűtő klímaberendezések, a napelemek és az elérhető kedvezményes tarifa irányába, így nem kell nagy jóstehetség annak leszögezéséhez, hogy a magyarországi villamosenergia-fogyasztás jelentős növekedés előtt áll.
Ennek ismeretében érdemes egy pillantást vetni hazánk tavalyi villamosenergia-fogyasztására, amely ötéves csúcsot döntött meg – az újabb csúcsdöntések tehát előre borítékolhatók. Magyarország lakossági és a nem lakossági villamosenergia-fogyasztása 2021-ben 4,9 százalékkal emelkedett 2020-hoz képest.
A villamosenergia-fogyasztás dinamikus bővülése 2020-ban a pandémia következtében hozott korlátozó intézkedések miatt megtört, de 2021-ben a felhasználás újra magasabb volt, mint a 2016–2020 közti időszakban.
A lakossági villamosenergia-fogyasztás 2020-hoz képest 1,025 terawattórával, azaz 8,8 százalékkal volt magasabb, 2019-hez viszonyítva pedig 13,3 százalék volt a növekedés (HMKE nélkül). A lakossági kereslet valamennyi hónapban magasabb volt, mint az elmúlt öt év azonos hónapjaiban, de a nyári időszakban különösen magas volt a kereslet emelkedése.
A lakossági villamosenergia-fogyasztás alakulása (HMKE nélkül) 2017–2021 között (GWh)
A nem lakossági szektor villamosenergia-fogyasztása szintén ötéves csúcsra emelkedett tavaly, a 2020-as évhez képest 5,1 százalékkal, a 2019-eshez képest 1,1 azázalékkal volt magasabb.
Az átviteli hálózat terhelése (rendszerterhelés) hasonló trendet mutat, mint a felhasználás. A háztartási méretű naperőművek (HMKE) elterjedésével a kettő közötti eltérés különösen a napsütéses időszakban mutatkozik meg, mivel a háztartási naperőművek részben vagy egészben biztosítani tudják a fogyasztási hely felhasználását, ami így nem terheli az átviteli hálózatot. A támogatásoknak köszönhetően a HMKE beépített kapacitása 2021 végére 1125 megawattra emelkedett, azonban ennek ellenére a nyári és téli időszakban is rekordot döntött a bruttó rendszerterhelés.
A villamosenergia-fogyasztás növekményét fele-fele arányban biztosította az import és a hazai termelés bővülése. Az import volumene 9,2 százalékkal volt magasabb a 2020-as évhez képest. A magyar villamosenergia-termelés 2021-ben 3,4 százalékkal emelkedett. A rendszer alapját a zsinórüzemben és magas kihasználtsággal üzemelő nukleáris egységek jelentették tavaly is, a bruttó hazai termelés 44,7 százalékát, a fogyasztás 32,9 százalékát biztosították.
A gáztüzelésű erőművek termelése tovább bővült 4,9 százalékkal, a lignittüzelésű egységek pozíciója tovább romlott, termelésük a tavalyi évhez képest további 19,2 százalékkal csökkent. Még az év második felében kialakult rendkívül magas árkörnyezetben sem növelték termelésüket.
A naperőművek termelése 2019-ben még egy hónapban sem volt magasabb a lignit alapú villamosenergia-termelésnél, viszont 2021-ben márciustól októberig a PV alapú villamosenergia-termelés meghaladta a lignit alapú termelést és éves szinten is meghaladta azt. A bruttó termelésen belül a naperőművi kapacitások súlya a harmadik helyre lépve 10,6 százalék volt, kedvező időjárási feltételek esetén a rendszerterhelés 30–35 százalékát is adták, kiszorítva az importot és a fosszilis termelés egy részét.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021-es évet összefoglaló, 120 oldalas villamosenergia-piaci jelentése ide kattintva olvasható el.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ÁramellátásáramfogyasztásÁramtermelés