Működik az első hazai közcélú energiatároló egység
2018. július 9. | Fülöp Miklós | 5217 |
Az alábbi tartalom archív, 6 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az EU-ban jelenleg egyedülálló Magyarország előremutató példája, amelyben a technológiai innováció ösztönzése és az ellátásbiztonság erősítése érdekében törvényi szinten engedélyezett az energiatároló egységek villamosenergia-hálózatba integrálása.
Az első ilyen hálózati energiatároló egységet az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. üzemelteti az országban. Az új eszközt egy olyan településen tesztelték, ahol már nagy számú napelem működik – felkészülve a megújuló energiatermelés további hazai népszerűsödésére.
A közcélú energiatároló egységek a jövő villamosenergia-hálózatának alapját jelenthetik – hiszen az egyre terjedő megújuló energiatermeléssel a villamosenergia elosztóhálózatoknak új képességekkel is rendelkezniük kell, illetve új igényeknek kell megfelelniük. Amellett, hogy a hagyományos módon eljuttatják az energiát a felhasználókhoz, a megújuló energiaforrásokkal termelt villamos energiát is fogadniuk kell a területileg szétszórt, akár háztartási méretű berendezésekből (pl. napelemes rendszerek). A villamos hálózaton ilyenkor ellenkező irányú energiaáramlás is történhet, mint amire eredetileg tervezték – ez pedig komoly kihívás elé állítja a mérnököket.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Levelek községben megvalósított beruházás célja az volt, hogy helyi szinten biztosítsa a napelemes rendszerek biztonságos és folyamatos üzemeléséhez szükséges hálózati fogadóképességet, és különösen, hogy válaszokat találjon a közeljövő egyik legégetőbb villamosenergia-elosztói kérdésére: hogyan kezelhetők a leghatékonyabban az elosztóhálózat feszültség- és terhelési viszonyai a napelemek és egyéb megújuló energiatermelő berendezések számának rohamos növekedése mellett?
A projekt eddigi tapasztalatait és eredményeit figyelembe véve, a Leveleken telepített energiatároló sikeresen vizsgázott. Biztosítja, hogy a napelemes rendszer hatására a feszültség nem emelkedik a szabványok és a garantált szolgáltatások által rögzített maximális határérték fölé, ezáltal nem okoz károkat más villamos berendezésekben, azaz a megtermelt energia biztonságosan a hálózatba táplálható.
Az új rendszer további komoly előnye a szoftveres fejleszthetőség. Az energiatárolót a fejlesztések befejezésével összesen 4 hálózati mérés alapján lehet vezérelni. Ez lehetőséget biztosít a napelemes rendszerek jelentette szabályozási feladaton túl a teljes transzformátorkörzet villamos paramétereinek optimalizálására is.
Az itt szerzett gyakorlati tapasztalatok alapul szolgálhatnak a jövőbeni okos hálózattal kapcsolatos projektekhez. Mivel a rendszer mobil, könnyen szállítható, telepíthető és beüzemeltethető, a tárolóegység később áthelyezhető akár más helyszínekre is, ha a jelenlegi körzetében még nagyobb rugalmassági kapacitásra lenne szükség a tovább növekvő napelemszám miatt.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
EnergiatárolásMegújuló energetika