Az elektromos eredetű tűzesetek kockázati tényezői
2017. június 13. | VL online | 6036 |
Az alábbi tartalom archív, 7 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A tűzesetek megelőzésének legfontosabb előfeltétele a kockázatok ismerete és tudatosítása. A villamos berendezés kialakításából és állapotából fakadó kockázatok felismeréséhez nyújtunk az alábbiakban segítséget.
A villamos berendezések nemcsak tüzet okozhatnak, hanem áramütést is. Ez növeli annak fontosságát, hogy a villamos berendezés megfelelő minőségű termékekből, szabályosan legyen összeállítva, mindenekelőtt azokon a hálózatrészeken, ahol a szokásos hálózati (230 V-os), vagy ennél nagyobb feszültséggel kell számolni.
A kockázat nagyságának becslése
Minden villamos berendezés működtetése jelent valamekkora tűz kockázatot. A továbbiakban azok a tényezők kerülnek felsorolásra, amelyek ezt az „általános” kockázatot csökkenthetik vagy növelhetik.
Kockázatot csökkentő tényezők:
- Az elektromos berendezések felülvizsgálata megtörtént, az érvényes EBF jegyzőkönyv rendelkezésre áll.
- Az elektromos hálózat érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat megtörtént, az érvényes ÉVF jegyzőkönyv rendelkezésre áll.
- Az épület villamos berendezései tűz esetén egy helyen (egy helyiségben) elhelyezett kapcsolókkal lekapcsolhatók.
- A kisfeszültségű hálózat betáplálási pontján (főelosztóban vagy a fogyasztásmérőnél) túlfeszültség-védelmi eszköz van beépítve.
- Automatikus tűzjelző van kiépítve.
- Automatikus oltórendszer van kiépítve.
- Kézi vagy beépített tűzoltó készülékek állnak rendelkezésre.
- A közelmúltban (az elmúlt 3 évben) az elektromos hálózat legalább részlegesen felújításra került.
Magas kockázatra utaló tényezők:
- A fogyasztásmérőnél található kismegszakító névleges árama >16A.
- A főelosztó főbiztosítója hagyományos olvadóbiztosító (nem késes).
- A főelosztó 20 évnél idősebb.
- Az épület elektromos vezetékhálózatának életkora több mint 30 év és a beépített vezetékek anyaga alumínium.
- Az épület elektromos vezetékhálózatának életkora és a beépített vezetékek anyaga nem ismert.
- A fogyasztásmérő több mint 5 éve nem volt ellenőrizve.
- Napelemes rendszer csatlakozik a hálózatra.
- 5 db-nál több „stand by” üzemmódú, vagy állandó üzemű fogyasztó kapcsolódik a hálózatra.
- A földgáz üzemű főzőlap villamos működtetésűre lett cserélve az elektromos hálózat felülvizsgálata nélkül.
- A földgáz üzemű vízmelegítő berendezését villamos működtetésűre lett cserélve az elektromos hálózat felülvizsgálata nélkül.
- Klímaberendezés lett beüzemelve az elektromos hálózat felülvizsgálata/bővítése nélkül.
- Elektromos berendezések működési zavara (pl a világítótestek villognak, TV hang fény ingadozások)
- A közelmúltban (az elmúlt 3 évben) az elektromos hálózatban előfordultak áramkimaradások üzemzavarok vagy arra utaló jelek (égett műanyag szag, füst) de a hiba oka nem lett feltárva és a szakszerű javítás nem történt meg.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE), a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) egy ajánlást készített a villamos eredetű tűzkárok megelőzéséhez, amelynek a célja, hogy felhívja – elsősorban – az érdeklődők (lakosság, kisvállalkozások) figyelmét arra, hogyan csökkenthetik a villamos eredetű tüzek kockázatát. A cikkünk ezen ajánlás alapján íródott, teljes terjedelmében ide kattintva tölthető le.
Kapcsolódó tartalom:
- Minden a szakszerű létesítéssel kezdődik
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
BalesetveszélyTűzvédelemVillanyszerelés