Áramot termelő térkő, magyar találmány
2016. november 10. | Lantos Tivadar | 5103 |
Az alábbi tartalom archív, 9 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Áramot termel és információt oszt meg az újrahasznosított hulladékból készülő magyar fejlesztésű térkő.
A FUTI, avagy az energiatermelő térburkolat egy olyan újrahasznosított műanyagból készült magyar találmány, amelynek központi ötlete, hogy az úgynevezett hulladékenergiaként elvesző, ámde értékes energiaforrásokat - mint az emberi lépésből, a görkorcsolyázásból vagy a kerékpáros közlekedésből visszamaradt mozgási energiákat - hasznosítja újra elektromos áram formájában. Az ötlet sikerességét bizonyítja, hogy a FUTI megnyerte a 2015-ös Design Terminál Smart City Lab pályázatának „Tiszta Város" kategóriáját. A projekt ezzel új lendületet kapott, az Ilyés Miklós tájépítész, Cseh József vegyész és villamosmérnök, valamint Sziszák Imre gépészmérnök által alkotott Futi csapat továbbgondolta termékét, amely a nemzetközi piacokon jobban hangzó új, Platio nevet kapott.
A magyar fejlesztésű találmány amellett, hogy városi hulladékból készül, képes elektromos áramot is termelni, melynek köszönhetően egy idő után alkalmas lesz arra is, hogy információkat továbbítson a rajta járóknak, például arról, hogy mennyit késik a busz és hogyan lehet más útvonalon, gyorsabban hazajutni. Ezt nevezték el Infopavementnek.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ÁramtermelésMegújuló energetika