Nagybecskerek: nem bírták el a tetőgerendák a napelemeket
2016. július 25. | Lantos Tivadar | 2637 |
Az alábbi tartalom archív, 8 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A nagybecskereki Angelina Kojić Gina Diákotthon tetejére szerelt napelemek szinte át sem melegedtek még, máris leszerelik őket.
A nagybecskereki Angelina Kojić Gina Diákotthon tetejére szerelt napelemek szinte át sem melegedtek még, máris leszerelik őket.
Egy magánvállalat dolgozói kezdték el lebontani a napelemeket, amelynek a kiépítésére 15 millió dinárt különítettek el tavaly. A szerkezet 56 kilowattos kapacitású volt, az otthon akkori vezetése pedig azzal dicsekedett, hogy így áramtöbbletet termelnek majd.
A terv az volt, hogy a megtermelt áramot visszatáplálják az áramszolgáltató rendszerébe, az így befolyó pénzösszeget pedig újabb alternatív energiaforrások, elsősorban hőszivattyú kiépítésére fordítják. Azonban tavaly ősszel minden kérdésessé vált a rendszer üzembe helyezése előtt. A probléma abból eredt, hogy egyes szobáknál a mennyezeti gerendák sérültek voltak. Ezt ugyan már 2014-ben is észlelték, mégsem állították le a munkálatokat, és a 15 tonnás szerkezetet a tetőre szerelték, amely közvetlenül a gerendákra nehezedett.
Vladimir Vasiljev igazgató értesítette az építési felügyelőséget a mennyezet és a tartófalak repedezéséről, s a szakértői vizsgálatot követően a felügyelőség utasítására eltávolították a napelemeket. Az igazgató elmondása szerint a szakértői vizsgálat megállapította, hogy a nem megfelelő minőségű kivitelezési munkálatok miatt tartósan károsodott az épület, s veszélyessé vált a gyerekek és az ott dolgozók számára. Ezért rendelték el a napelemek eltávolítását, az épület szanálását, valamint a használat tilalmát.
„Amennyiben a bírósági szakértő megállapítja, hogy a napelemek eltávolításával biztonságossá vált az épület, a diákok újra beköltözhetnek. Ha nem ez történik, akkor az épület szanálása megtörténik” – magyarázta az igazgató.
A napelemeket a belgrádi Mihajlo Pupin Intézet szerelte fel, s most a leszerelés bírósági leállítását kérte, mivel a diákotthon beruházóként még 3,5 millió dinárral tartozik a vállalatnak. Azt állítják, hogy ők mindent a terv szerint végeztek, s ha valami nincs rendben, az nem az ő hibájuk. A Novosti értesülése szerint Vladimir Vasiljev az egész ügyet jelentette a nagybecskereki ügyészségen, ahol nyomozást kezdtek.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.