Itt az 1000 magos processzor
2016. június 27. | Lantos Tivadar | 5120 |
Az alábbi tartalom archív, 8 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A Kaliforniai Egyetem kutatói most igen nagyot ugrottak előre: kifejlesztették az 1000(!) magos processzort.
A Kaliforniai Egyetem kutatói most igen nagyot ugrottak előre: kifejlesztették az 1000(!) magos processzort.
A KiloCore névre keresztelt egység a készítői szerint kifejezetten hasznos olyan párhuzamos feladatok futtatásakor, mint a titkosítás, tudományos adatok feldolgozása és videók kódolása. Az eszköz 621 millió tranzisztorból áll, ha pedig az egész működik, 1,78 trillió számítást tud végezni másodpercenként. De nem csak ez a tulajdonsága érdemel elismerést: képes leállítani azoknak a magoknak a működését, amikre egy feladat elvégzéséhez nincs szükség. Így a másodpercenkénti 115 milliárd műveletet elvégzésekor is csupán 0,7 W a teljesítménye. A kutatók közlése szerint emiatt százszor hatékonyabb, mint egy modern laptop processzora.
Azt egyelőre ne várjuk, hogy a processzor a hétköznapi használatban is megjelenjen, az egyetem kutatói az IBM-mel közösen ugyanis 32 nanométeres technológiával készítették el, míg a mai mobilok chipje már 14nm-es technológiával készül. Ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy később a jelenleginél több maggal ellátott processzorok kerüljenek a készülékekbe.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.