Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Itt a masina, ami ivóvizet, energiát és internetet ad

2016. május 25. | Lantos Tivadar |  2630 |

Az alábbi tartalom archív, 9 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Itt a masina, ami ivóvizet, energiát és internetet ad

Az afrikai szegények minden infrastrukturális gondját megoldja egy olasz startup gépe. A szerkezet napi 5000 liter ivóvizet tud előállítani, napenergiát használ és még wifit is szór.

A szubszaharai Afrikában 625 millió ember él villamos energia nélkül és a lakosság 39 százalékának nincs hozzáférése tiszta ivóvízhez. Falvaikba nem építenek ki a nyugati vállalatok ivóvízhálózatot, de most egy új fejlesztés megoldást nyújthat a problémákra. A csodagép egyszerre képes internetes hozzáférést garantálni 800 méteres körben, feltölti az elektronikus eszközöket, ha kell, és a szennyezett vízből naponta 5000 liter tiszta ivóvizet állít elő.

A Watly-nak nevezett, egy olasz startup által kifejlesztett berendezésben napkollektorok gyűjtik be a napenergiát, amelyet egy belső elem alakít elektromos energiává. Egy grafénnel szabályozott rendszer szűri meg és alakítja ivóvízzé a ihatatlan vizet. Nemrég Ghánában tesztelték a találmányt, a következő lépésben Nigériában és Szudánban telepítenék az eszközöket. A Marco Attisani és Matteo Squizzato által alapított olasz vállalkozás 1,4 millió eurónyi támogatásban részesült az EU Horizont 2020 nevű kutatási programjától, melynek célja, hogy a nem-kormányzati szervezetek bevonásával javítsák a civil társadalom életkörülményeit.

Terveik szerint a következő 8 évben tízezernél is több  berendezést állítanak majd fel Afrikában. A cégalapítók reményei szerint találmányuk lökést adhat az elmaradott régiók régóta várt gazdasági növekedésének: a Watly-k révén 50 000 új munkahely fog létrejönni, amennyiben segíti a helyiek boldogulását. Amint meg van oldva a hozzáférésük az ivóvízhez és az elektromos energiához, az emberek elkezdhetnek vállalkozni.

Decentralizált infrastruktúra

Júliusban Attisani potenciális befektetőknek fogja prezentálni a Watly nagyobb verzióját, mely 40 méter hosszú és 15 tonna súlyú lesz. Az üzletember a CNN-nek annyit már elárult, hogy nagyvállalatok is érdeklődnek terméke iránt, de egyelőre nem említhet egyetlen márkanevet sem. A Watly az emissziót is csökkenti: 15 éves élettartama alatt 2500 tonna üvegházgáz kibocsátását takarítja meg, és 5000 hordó olaj elégetését teszi feleslegessé azzal, hogy napenergiából dolgozik.

 

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.

A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →