Egyre olcsóbb és versenyképesebb a megújuló villamos energia
2015. szeptember 2. | Lantos Tivadar | 2784 |
Az alábbi tartalom archív, 10 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az elkövetkező években csökkenni fog az elektromos energia előállításának költsége megújuló forrásokból, így azok egyre jobban fel tudják majd venni a versenyt a hagyományos energiatermelő technológiákkal - írja a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) és az Atomenergia Ügynökség (Nuclear Energy Agency, NEA) közzétett közös tanulmánya.
A tanulmány a nagy atomerőművektől a fosszilis tüzelésű erőműveken keresztül a szélerőmű-parkokon át egészen a lakossági fotovoltaikus áramtermelő telepekig több mint 180 energiatermelő létesítmény paramétereit elemezte a világ 22 országában. Az elemzés célja annak kimutatása volt, hogy minden felmerülő költség beszámításával az egyes országokban a különböző technológiákkal milyen áron lehet elektromos áramot előállítani a létesítmény teljes élettartama alatt 2020-as üzembe helyezést követően. A tanulmány megállapítja egyúttal, hogy az atomerőművek teljes élettartamuk alatt felmerülő finanszírozási költségeket figyelembe véve olcsóbban állítják elő az elektromos energiát a hagyományos, gáz- vagy széntüzelésű erőműveknél.
Az árcsökkenés folytatódik
A megújuló energiaforrásokból, szél- és napenergiából előállított elektromos áram ára évek óta csökken. A tanulmány kimutatása szerint mostanra az előállítási költség már elérte, illetve néhány esetben alá is ment a fosszilis energiahordozókból előállított áram előállítási költségének.
Az előző, öt évvel ezelőtt kiadott tanulmányhoz képest a mostani vizsgálat jelentős csökkenést mutatott ki a szél- és a napenergia hasznosításának a költségeiben az azóta elért technológiai eredményeknek köszönhetően. Az áramtermelés árinflációját az elmúlt öt évben a megújítható források kiaknázási költségeinek a csökkenése fékezte meg azzal együtt, hogy megrekedt az atomerőművek kivitelezési költségeinek az emelkedése is.
Az összes releváns tényezőt figyelembe véve egyetlen energiaforrást sem lehet a legolcsóbbnak kikiáltani - szögezi le a tanulmány. Minden egyes beruházás költségeit külön-külön számos helyi, egyedi tényező befolyásolja, olyanok, mint például az aktuális piaci struktúra, a szabályozási környezet, illetve a rendelkezésre álló erőforrások megoszlása.
A megújuló és a hagyományos energiák összehasonlítása
A Fraunhofer Intézet Solare Energiesysteme ISE tanulmányában olvashatjuk a különböző energiaformák elektromos energia átalakítására fordított költségeinek aktuális összehasonlítását, továbbá egy 2030-ig szóló további költségváltozásokat is. A freiburgi szakértők egyaránt elemzik az áram előállítási költségét mint megújulókra valamint hagyományos energiatechnológiákra is. Az összehasonlításul szolgáló németországi számok a Nap, a szél és a biogáz valamint a szén és a gáz erőművek adatain alapulnak.
A szakértők az 1000-1200 KWh/(m²a) globális besugárzású, Németországban elhelyezett napelemes rendszereket elemezték. A Németország déli részén 2013-ban telepített napelemes rendszerek költséghatékonysága eléri a 0,08 Euro/kWh-s szintet. Még az észak németországi tetőkre épített rendszerek is 0,14 Euro/kWh körül termelnek és lényegesen a 0,29 Euro/kWh-ás aktuális háztartási áramtarifa nagysága alatt vannak.
A szélerőműveknél is hasonló a helyzet
A szélerőműveknél mutatkozik, hogy a helyesen kiválasztott onshore felállítási helyeken olcsóbban termelnek, mint a szén- vagy a gáz- és a gőzerőművek. Az onshore-szélerőművek villamosenergia-termelési költsége 0,05 és 0,11 Euro/kWh között fekszik. Ezzel szemben az offshore-szélerőművek termelési költsége, a magasabb üzemidő számuk ellenére, lényegesen magasabb és 0,12 és 0,19 Euro/kWh között állítható be. Az offshore technológiánál azonban még lényeges a megtakarítási lehetőség, amíg az onshore-technológiánál már ki lett merítve a megtakarítási potenciál. A biogáz rendszerek 0,14 és 0,22 Euro/kWh-ra jutnak, a kihasználtságuktól függően.
Az összehasonlítási adatokhoz az új építésű hagyományos barna-, kőszén- és földgázerőművek villamosenergia-előállítási költségeit mutatja fel a tanulmány. Ami a feltételezett teljes leterhelésű órák, a tüzelőanyag- és a CO2-tanúsítvány értékétől függően a barnaszén jelenleg 0,053 Euro/kWh, a kőszén 0,080 Euro/kWh és a gáz- és gőz erőműveké 0,098 Euro/kWh körül van.
Napelem és a szél: a 2030-as prognózis
Az összes adat kiértékelése és összehasonlítása után az alábbi kilátásra mutatnak a Fraunhofer ISE tudósai: „a fotovoltaik villamosenergia-előállítási költsége 0,06 és 0,09 Euro/kWh-ra fog csökkenni és beállni. Így már a tetőkre épített kisebb napelemes rendszerek is versenyezhetnek majd az onshore-szél és a barnaszén- kőszén- valamint a GuD (gáz és hő) erőművek villamosenergia-előállítási költségeivel, magyarázza Eicke R. Weber professzor, a Fraunhofer ISE vezetője.
Az onshore-szélerőműveknél is csökkenni fog az előállítási költség a hagyományos erőművekkel szemben és legkésőbb 2020-ra azonos szinten lesz a barnaszénnel, mivel a hagyományos erőművek kihasználtsági aránya kevesebb lesz az energiafordulat által és a CO2 tanúsítványok értéke is megemelkedhet ekkor.
A megújuló energiák egymás közti összehasonlításánál az látható, hogy a fotovoltaik és az onshore rendszerek költségei azonos szintre fognak kerülni, ami lényegesen 0,10 Euro/kWh alatt fog megállni. A költségben folyó versenyt egyértelműen ez a két technológia fogja megnyerni. Az offshore-szélerőműveknek ugyan magasabbak a költségei, de előnyük az egyidejűleg magasabb üzemidők felmutatása. A biogáz rendszereknek a magasabb költségük ellenére a szabályozhatóságuk a legfőbb erényük.
Forrás: VL, Energiainfo.hu, iea.org
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.