Minél több akku, annál több lítium
2015. augusztus 4. | Lantos Tivadar | 2819 |
Az alábbi tartalom archív, 10 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Alapvetően az elektromos autók, valamint az okostelefonok és az egyéb modern elektronikai eszközök terjedése miatt nőtt meg szerte a világban az azok akkumulátorát alkotó, különleges áramtároló képességű lítium iránti kereslet. Ennek köszönhetően megindultak a kutatások az értékes fém hatékonyabb kinyerésére.
Nő a világ lítium éhsége
Juhász Gergely, a Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója elmondta: a lítium ára 2010 óta 20 százalékkal emelkedett, míg a 2000-ben mintegy 60 ezer tonnás globális lítium-felhasználás megduplázódására tíz évre volt szükség, addig a 2010. évi 120 ezer tonnás érték az előrejelzések szerint már 2017-re elérheti a 240 ezer tonnás felhasználást. A lítium-kereslet elsősorban az újratölthető elemek, például a hibrid autókba kerülő akkumulátorok növekvő felhasználásának köszönhetően akár évi 11 százalékkal emelkedhet a jövőben. A növekvő kereslet kielégítésére bőségesen elegendőek a világ 13 millió tonnára becsült lítiumkészletei, melyek döntő többsége a Föld ma még érintetlen területein, Dél-Amerikában, az úgynevezett lítium-háromszögben találhatóak, így Bolíviában, ahol a készlet 34 százaléka lelhető fel, Chilében, amely a lítiumkészlet 31 százalékával rendelkezik, és Argentínában, ahol a készletek 6 százaléka van. További 8 százalék az Egyesült Államokban, 3 százalék pedig Ausztráliában található. A problémát tehát nem a mennyiség jelenti, hanem a kitermelés. A folyamat rendkívül lassú, és nagyon drága. Kétféle módon nyerhető ki a lítium a kőzetekből, a sziklákat energiaigényes hevítésnek vetik alá, és vegyszeres eljárással vonják ki a fémet. A másik esetben, az ásványi sókban gazdag vízből párologtatás útján nyerik ki a lítiumot. Ez a módszer olcsó, de akár két évig is tarthat.
Új módszerek a kitermelésre
Kaliforniában, a Salton-tenger mellett felvetődött a lítium termelés újabb módszere. A Salton-tenger hatalmas geotermikus potenciál, mközben környezete az Imperial Valley egyike a világ legnagyobb ásványi anyagokban gazdag területének. Párosítani kell tehát a két erőforrást, és a technológia lehetővé tenné, hogy megkerüljék a több éves lepárlási folyamatokat. Egy geotermikus erőmű energiát tudna előállítani a forró vízből. Az elhasznált vizet nem sajtolnák vissza a földbe, hanem egy sor szűrő és abszorpciós technológia segítségével szétválasztanák a benne lévő ásványi anyagokat, és végül kivonnák a lítiumot. Jelenleg 6 liter/perc sebességgel tudják feldolgozni a termálvizet. De a kutatók szerint a kitermelés fokozható, akár a 23 m3 /perces sebességet is elérheti. Így évente 15 000 tonna lítiumot lehetne kitermelni erről a helyről. Más területeken, pl. Új-Zélandon is végeztek méréseket, az ott fellelhető termálvíz is alkalmas lehet lítium kitermelésre.
Már a 6000 dollárt is elérte
A növekvő kereslet hatására a lítium árát meghatározó, a melléktermékekkel (kálium-szulfáttal, nátrium-szulfáttal) együtt számított lítium karbonát egyenértékes (LCE) termék egyre többe kerül. Míg tonnájáért 2000 elején még "csupán" 2 ezer dollárt kellett fizetni, addig 2008-ban már 5 ezret, jelenleg pedig már 6 ezer dollár körüli összeget.
A lítium ára nagyban függ a tisztaságától, Juhász Gergely szerint így alapvető, hogy a gyártóknak legalább az elem minőségű, 99,5 százalék tisztaságot sikerüljön elérni, Németország például idén tavasszal jelentette be, hogy sikerült 99,8 százalékos tisztaságú lítiumot előállítania.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.