Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Az Airbus kábelkötegeit az Atomvárosban gyártják

2015. január 15. | Lantos Tivadar |  2182 |

Az alábbi tartalom archív, 11 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az Airbus kábelkötegeit az Atomvárosban gyártják

Az Airbus legújabb repülőgépéhez, az A350-hez gyárt kábelkötegeket januártól az Elektro-Metall Paks Kft. A német tulajdonú, paksi székhelyű cég november óta az Airbus Helicopters EC 145 T2-es modelljének is opcionális beszállítója.

Az Elektro-Metall Paks Kft. 70 százalékban a repülőgépiparnak, 30 százalékban autóiparnak gyárt kábelkötegeket. A tervek szerint ez az arány 2015 végére 95-5 százalék lesz. A világ legnagyobb személyszállító repülőgépeknek, az Airbus A380-as modelljének a gyártás kezdete óta beszállítója a paksi cég.

Az Airbus Helicopters T2-ese egy standard helikopter, ami 250 féle funkcióval rendelhető. Ezek opcionális elektronikája készül Pakson első lépcsőben 2020-ig. A megrendelés jelenleg 5-10, hosszú távon 15-20 főnek biztosít munkát, tájékoztatott az ügyvezető. Az A350 előreláthatóan a legkeresettebb személyszállító repülőgépmodell lesz, már 750-re van megrendelés, a gyártásban komoly felfutásra lehet számítani. Jövőre 36, 2018 januárjától havonta 12 repülőgép gyártását tervezik – fejtette ki Vincze Károly.

Az A350 szériagyártása januárban indul, a megrendelések a paksi cégnél néhány éves felfutás után 70-80 embernek adnak munkát. A foglalkoztatottak száma azonban ennyivel nem nő, mert közben kivezetik az autóipari portfóliót. A paksi székhelyű kft.-nél jelenleg 170 ember dolgozik. A létszám 2015 végére eléri a 200 főt. Elektro-Metall Paks Kft. éves forgalma 600 millió forint, amit tevékenységükből kifolyólag a bérmunkadíj tesz ki. Jövőre 10, 2016-ban 25-30 százalékos növekedéssel számolnak.

A tulajdonos Elektro-Metall Export GmbH. által kötött új szerződések hosszú távra szólnak, ez jellemző a repülőgépiparra - hangsúlyozta Vincze Károly. Arra is kitért, hogy itt az autóiparnál komplexebb tudásra, drágább alapanyagokra van szükség, de a profit is magasabb. Az ügyvezető elmondta az MTI-nek, hogy anyavállalatuk, a német Elektro-Metall Export GmbH 1988. óta folytat bérmunkát Pakson, induláskor kizárólag autóipari kábelkonfekcionálással foglalkoztak. Az Elektro-Metall Paks Kft. 2001-ben kezdte meg működését a paksi ipari parkban.

 

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.

A VL előfizetési díja egy évre 12 990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 23 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →