Napelemes varroda Pécsen
2014. május 12. | Fábián Attila | 2357 |
Az alábbi tartalom archív, 11 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az országban működő kevés varroda közül az Edison utcában található létesítmény egyedülálló az országban. Április elejétől ugyanis kizárólag napelemekkel termelik meg a varroda és a szabászat számára szükséges elektromos energiát.
Azt nem állíthatjuk, hogy a Crestyle Kft. bázisa központi helyen fekszik, hiszen a Mohácsi útról nyíló Edison utca egy átlag pécsinek kiesik a fókuszából. Pedig érdemes felkeresni a telephelyet, mert nemrég egyedi termékekkel feltöltött márkabolt is nyílt a varroda mellett, de mi most nem a bolt miatt, hanem elsősorban a napelemek miatt kerestük fel a pécsi varrodát.
Turnár Csilla cégvezető szívélyesen fogad bennünket a helyszínen és a fotók elkészítése közben röviden bevezet bennünket a cég történetébe. „A Crestyle Kft varrodája 20 éve működik Magyarországon, svájci központtal” – vág bele Csilla. „A gyártás kizárólag Pécsett folyik, Svájcban pedig a marketingtevékenységgel és az értékesítéssel foglalkoznak. Fő tevékenységünk a funkcionális fehérneműk gyártása, emellett bambusz alsóruházatot és jógaruházatot is készítünk.” Mielőtt elvesznénk a fogalmak tengerében, gyorsan tisztázzuk a funkcionális fehérnemű fogalmát: ebbe a kategóriába két réteg ruházat tartozik, melynek alsó része fehérneműként, felső része pedig pólóként funkcionál, amire elég csak egy kabátot húzni, ami végül a szelet és a vizet is elzárja. Ezüstionos kiképzésű anyagokkal dolgoznak, melyek meggátolják a baktériumok képződését, ezáltal pedig a szagképződést is. A varrodában jelenleg 46 fő dolgozik, éves szinten kb 400 000 darab ruhaneműt állítanak itt elő, melyek nagy része Svájcban kerül értékesítésre. Ezt a hatalmas mennyiégű ruhát pedig – egyedülálló módon az országban – kizárólag napelemekből nyert elektromos árammal állítják elő.
„Az ötlet igazából onnan jött, hogy Svájcban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy nem a kínai tömeggyártású termékeket vásárolják az emberek, hanem olyanokat, melyeknek az egész láncolata, az alapanyag keletkezésétől a gyártásig visszakövethető. Vannak különböző szervezetek a világon, akik a környezetvédelem és a szociális fenntarthatóság szempontjait figyelembe véve minősítik a gyártókat, és Svájcban nagy divatja van annak, hogy olyan termékeket vásárolnak a fogyasztók, melyek ezen szervezetek által minősített gyártóktól valók. Innen indult ki az egész ötlet, hogy gyakorlatilag Európában nem nagyon van olyan üzem, ami ennyire követi a környezettudatos gyártási technológiákat, mint mi. Szerencsés egybeesés volt az is, hogy kiírtak egy EU-s pályázatot ilyen fejlesztésre, amire mi is pályázatunk és nyertünk.” Az egész procedúra kb. 3 évet vett igénybe, a beruházás közel 40 millió forintba került. „350 négyzetméternyi napelemet szereltünk fel. Az elsődleges számítások szerint az ezzel megtermelt energia az éves energiaszükségletünket fedezni fogja” – újságolja nem kis büszkeséggel Csilla.
Forrás: mnnsz.hu
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.