Újabb és újabb erőműveket kell építeni
Megjelent a VL októberi száma
2024. október 16. | VL online | 4240 |

Intő jel, hogy az idén nyáron tapasztalható újabb és újabb nyári rendszerterhelési csúcsok értéke már összemérhető az abszolút hazai rendszerterhelési csúccsal, ami 2024. január 22-én délután 7441 MW volt. Az új nyári csúcs idején a nap- és a szélerőművek csak minimálisan járultak hozzá a fogyasztás kielégítéséhez és jelentős villamosenergia-importra volt szükségünk.
Világos, hogy egy egészséges energiamix részeként újabb és újabb erőműveket kell építeni a fogyasztók jövőbeli biztonságos ellátása és az importkitettség leszorítása érdekében. A témában íródott cikkünkben hazánk erőműfejlesztésének lehetőségeit tekintjük át.
Végéhez közeledik a cikksorozatunk, amelyben arra kerestük a választ, hogy mennyire hatékony védelmet várhatunk el egy túlfeszültség-védelmi rendszertől. Az első két részben arra jutottunk, hogy bár a túlfeszültség-védelmi eszközök beépítésének szabványkövetelménye alapvetően életvédelmi célkitűzésekből fakad, a működésbiztonságot is nagyszerűen szolgálják. Árnyalja azonban a helyzetet, hogy a túlfeszültség-védelmi rendszer egészének hatékonysága eltér az egyes SPD-k hatékonyságától. Cikkünk utolsó részében ezért megvizsgáljuk, hogyan érdemes egy védelmi rendszert kialakítani ahhoz, hogy megbízhatóságuk összhangban legyen az elvárásokkal.
Szintén folytatjuk és befejezzük azt az írásunkat, amelyben egy 1988-ban létesült családi ház tetejére létesítendő háztartási méretű kiserőmű példáján keresztül vizsgáltuk meg egy napelemes rendszer létesítésének műszaki, gazdasági és csatlakozási feltételeit, a cikk második részében sorra vesszük az ellenőrzésre vonatkozó előírásokat.
A VL októberi számának olvasásához tartalmas kikapcsolódást kíván a szerkesztőség!
A tartalomból:
- Hárfás Zsolt: A szükségszerű erőműfejlesztések áttekintése
- Benyák László: HMKE tervezése és használatba vételét megelőző ellenőrzés II.
- Ledneczki László: Kapumozgatók karbantartása és javítása
- 3-fázisú feszültségfelügyeleti relék áttekintő táblázata
- Papp Tibor: Feszültségfigyelő felügyeleti relék a gyakorlatban
- Kruppa Attila: Mennyire hatékony védelmet várhatunk el a túlfeszültség-védelmi rendszertől? III.
- Slezsák István: A villamosenergia-tárolók várható elterjedése
- Óriástranszformátor készült
- A Mekk mesterek köztünk járnak
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ElőfizetésVillanyszerelők LapjaVL