Jelentős kihívások előtt áll a hazai villamosenergia-rendszer
2022. augusztus 2. | VL online | 1331 |
Kétségtelen tény, hogy az elmúlt hetek legforróbb témája a lakossági rezsicsökkentés eddig ismert módjának megváltoztatása, az új szabályozás megjelenése, és az ezzel kapcsolatos kérdések voltak. A változás mindannyiónkat érint, egyrészt fogyasztóként, másrészt pedig a villamosenergia-ellátást biztosító szakmabeliként.
A rezsiárak változásnak arányai egyértelműen az elektromos áram fűtési célú felhasználásának növekedését vetítik elő, amely vélhetően kihívásokat, megoldandó feladatokat és többletmunkát fog okozni a villamosipar szereplőinek.
Ezzel szoros összefüggésben, a megújuló energiaforrások térnyerése alapjaiban véve alakítja át a villamosenergia-rendszer felépítését. A Nemzeti Energiastratégia alapján ez a trend folytatódni fog, a naperőművi kapacitás 2030-ra a 6500, míg 2040-re a 11 000 MW értéket is eléri majd. A villamosenergia-rendszer egészét nézve a termelői összetétel átalakulása számos rendszerintegrációs kihívást hoz magával. A nap- és szélerőművek időjárásfüggő termelési képessége a forrástervezés és a kiegyenlítő szabályozások rendszere kapcsán igényel új megközelítéseket.
A VL augusztusi lapszámának cikkei kiemelten tárgyalják a felmerülő problémákat, például a hálózati frekvenciatartás nehézségeit és az ezekre válaszként megfogalmazható lehetőségeket. Emellett, a fotovoltaikus rendszerek egyre nagyobb térnyerése okán, érdemes elővenni a napelemes rendszerek szabványát is, mert noha korábban foglalkoztunk már vele a VL hasábjain, azóta megjelent magyar nyelven is egy frissebb kiadás.
A Villanyszerelők Lapja július-augusztusi számának olvasásához tartalmas kikapcsolódást kíván a szerkesztőség.
A Villanyszerelők Lapja 2022. július-augusztusi száma (XXI. évfolyam 199. szám)
Tartalom
Augusztus 2-án jelent meg a VL 2022/7-8. lapszáma ízelítő a tartalomból:
- Hárfás Zsolt: Épül az első török atomerőmű
- Rátai Attila: Így lesz szabványos a napelem-telepítés!
- Ledneczki László: Elektromos zárak és mágnesek
- DIN-sínre szerelhető, külső szenzoros alkonykapcsolók áttekintő táblázata
- Porempovics József: Iskolai és munkahelyi hangjelzések vezérlése
- Slezsák István: Frekvenciaszabályozás villanyautók segítségével
- Táczi István, Péter Gábor Mihály, Dr. Vokony István: Innovatív megoldások a kisfeszültségű elosztóhálózat fejlesztésében
Legyen Ön is a VL előfizetője!
4500 előfizető nem téved!
Egy nyomtatott kiadvány nem létezhet előfizetők nélkül, így a mi célunk is az, hogy minél több, a szakmáját szerető, a munkájára igényes villanyszerelőt, az épületvillamossági területen dolgozó szakembert tudhassunk az olvasóink között. Ha Ön is egy ilyen kolléga, akkor szavazzon nekünk bizalmat és a VL-re való előfizetéssel fejezze ki a szakma iránti elkötelezettségét és ne maradjon le a villamossági piac aktualitásairól, változásairól. A VL előfizetési díja egy évre 7990 Ft, amit akár azonnal, bankkártyával is kiegyenlíthet. Ezért az összegért 10 lapszámot juttatunk el Önhöz (amit akár pdf-ben le is tud tölteni), ami azt jelenti, hogy egy szám mindössze 800 Ft-ért kerül a postaládájába. Mit kapunk manapság ennyi pénzért? A napi munkavégzéshez elengedhetetlen szakmai ismereteket biztosan nem!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ÁramárÁramellátásÁramellátásáramfogyasztásFrekvenciaszabályozásVillanyszerelők Lapja