Az elektromos fűtésé a jövő?
Valódi fejlesztéseket követelnek a felhasználók!
2019. április 17. | támogatott cikk | 3032 |
Az alábbi tartalom archív, 5 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A nemrégiben zárult Construma/Hungarotherm kiállítás egyik tanulsága, hogy számolni kell az elektromos fűtések piacán tapasztalható fejlődésekkel.
A kiállításon 5 nap alatt megforduló 50 000 látogató jól mutatja a hazai építőipar felívelésének töretlenségét. A szakemberhiány miatt tapasztalható nehézségek, ilyenkor csekély idő ráfordításával orvosolhatók. Számtalan standon jól felkészült szakemberek várták a tervrajzokkal érkező magánberuházókat, akiket hangzatos marketingszövegekkel már nem lehet elbódítani. Ez a folyamat az elektromos fűtéseket forgalmazó cégek között megtisztulást eredményez. A gerillamarketingre már nem vevő sem a szakma, sem a végfelhasználói közönség, valódi fejlesztéseket követelnek az emberek.
A Comfort Heat fűtőkábelek gyártója bemutatta a távoli vezérlést nyújtó termosztátját, ami haladva a kor igényeivel központi jeladó nélküli, közvetlen az otthoni WiFi-routeren keresztülmenő csatlakoztatást tesz lehetővé. Ezzel a kommunikációs eszközök számát, így a beruházás összegét is csökkenteni tudta. Mindemellett a hatályba lépett (és elektromos fűtéseket is érintő) ERP szabályozásnak, vagyis az Európai Bizottság 2015/1188 környezettudatosságot célzó rendeletének is maradéktalanul megfelel. Hiszen a Comfort Touch termosztát funkciói között szerepel az adaptív felfűtés, vagy a szellőztetésérzékelés, mely lekapcsolja a fűtést, amikor kitárjuk az ablakokat.
A köznyelvben elhíresült „norvégpanelek” importőrei is jelen voltak nagyobb standokkal, ahol kipróbálhatók voltak működés közben is a termékek. Az ADAX bemutatta a WiFi-termosztáttal szerelt fűtőtesteket, melyek szintén közvetlenül csatlakoznak a felhő alapú szerverre, hasonlóan a Comfort Touch termosztáthoz, ami már az elmúlt években is elérhető volt. Azonban most az ADAX CLEA WiFi is bemutatásra került, ami a norvég cég üveg előlapos exkluzív terméke.
Ez az irányvonal, szintén érezhető volt a Nordinova Energy standján, ahol tervezési segítséget nyújtottak az érdeklődők számára. Itt lehetett találkozni a spanyol ClimaStar fűtőtestekkel, melyek nem üveg, hanem egy különleges kerámia előlappal rendelkeznek. Ebben az esetben a kialakítás nem csupán az esztétika miatt eltérő, hanem a hatékonyság szempontjából is szerepet kap. Az előlap gyártása során ugyanis szilícium-oxid mellett alumínium-oxid port is kevernek az anyagba, amit nagy nyomás alatt készítenek el. Így a végeredmény egy a Mohs sklán 9-es kopásállóságú felület, ami gyorsan és egyenletesen biztosítja a felmelegedést és a hőleadást. A kiállított ClimaStar Slim fürdőszobai fűtőtest felmelegedési és kihűlési időhányada az elektromos fűtőtestek piacán az egyik legjobb, hiszen 11 perc alatt eléri az üzemi 60°C felületi hőmérsékletet, de teljes kikapcsolás után csak 45 perccel hűl vissza szobahőmérsékletre. Ez a kedvező tulajdonsága az áramfogyasztására is jótékony hatással van.
Az elektromos fűtések térnyerése természetesen a napelemek árzuhanásának a következményei. A kiállítók között alig lehetett olyan céget találni, függetlenül attól, hogy mi az alaptevékenysége, ahol nem volt valamilyen napelem. A napenergiát hasznosító technológiák letarolták az építőipart és komoly szemléletváltást követelnek, tervezői, kivitelezői és megrendelői oldalon is. Az ebből fakadó fokozott érdeklődés, tetten érhető volt azon a standon, ahol a napelemek szereléséről zajlott folyamatos oktatás. Ha nem maradt ülőhely, akkor állva hallgatták az emberek a gyakorlatban is bemutatott előadást.
Természetesen az elektromos fűtés nem jelent mindenhol megoldást, de napelemmel kombinálva az egyszintes családi házak alternatívája lehet, már most is nem csak 2021-től.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.