Olajvezetékben termelnek áramot
2018. október 1. | VL online | 2409 |
Az alábbi tartalom archív, 7 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Jelentős szintkülönbséget leküzdő alpesi olajvezeték adottságait kihasználva kezdték meg Ausztriában a villamos áram termelését.
A Transalpine Ölleitung (TAL) társaság Salzburg közelében szerelt be egy áramtermelő turbinát a trieszti kikötőből ausztriai, németországi és csehországi finomítókat nyersolajjal ellátó vezetékbe, amely 237 méteres szintkülönbséget küzd le a Felbentauern-hágó és Mittersill település között.
Az 1335 méteres magasságban beszerelt és egy generátorhoz csatlakoztatott 2,5 megawattos turbina évi 11,5 gigawattóra áramot termel az 1572 méteres magasságból érkező kőolaj esési energiáját kihasználva. Ennyi áram mintegy 3000 háztartás elektromosáram-szükségletét, vagy más megközelítésben a vezetékrendszer ausztriai szakaszának működtetéséhez szükséges energia 12 százalékát fedezi.
A világon egyedülálló erőmű ugyanazon az elven működik, mint egy hagyományos vízerőmű, “csak éppen az olaj lassúbb a víznél”. Környezetvédelmi okokból az erőmű köré egy speciálisan bélelt medencét építettek, és felszereltek lavinavédelmi rendszert is. A beruházás három év alatt készült el 11 millió euróból (3,5 milliárd forint). Az 1967-ben épült TAL-vezetéken tavaly 42,4 millió tonna nyersolaj haladt át.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.