Rendelet, ami átírja az elektromos fűtőtestek piacát
2018. március 1. | támogatott cikk | 4474 |
Az alábbi tartalom archív, 6 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az energiatudatos népnevelés hiányában a lakosság nagy része retorziónak fogja megélni az elkövetkező évek változásait, hiszen csupán 21 hónap van hátra, hogy a 2020-as naptárunkat elővegyük.
Borítékolható, hogy a határidők közeledtével fejetlen kapkodás vár ránk az üvegházhatású gázok kibocsájtásának csökkentésében, energiahatékony megoldások végrehajtásában. Hasonló a helyzet a 2018. január 1-én életbelépett, Ecodesign (környezettudatos tervezés) törvény néven elhíresült, 2015. április 28-án elfogadott 2015/1188 EU rendelettel is.
Az elektromos fűtőtestek piacát is teljesen átformáló törvény története, az EP 2009/125/EK irányelvével 2009. október 21-ben indult, ahol az energiával kapcsolatos termékek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelmények megállapítási kereteinek létrehozásáról adott útmutatót az Európai Parlament és Tanács. Ezekből az irányelvekből született 2015-ben rendelet, ami 3 év haladékkal lépet jogerőre idén.
A törvényalkotó célja értelemszerűen a környezetszennyezéssel járó energiaelőállítás minimalizálása, tehát az energiatakarékos megoldások szorgalmazása, illetve az energiapazarló termékek kiszorítása.
A rendelet az összes elektromos üzemű fűtőtestet érinti, mely meghaladja a 250W névleges teljesítményt. Így a törölközőszárító radiátorokra is vonatkozik a rendelet, melyek fűtőpatronnal szerelt, fűtőközeggel töltött berendezések. Ez esetben például, ha nem felelnek meg a termékek az új szabályozásnak, a megnevezésükben hivatalosan csak „törölközőmelegítő berendezés”-ként kerülhetnek az áruházak polcaira.
Az új szabályozással búcsút inthetünk a manuális vezérléseknek.
Milyen követelményeknek kell megfelelni 2018-tól?
A megfeleltetéshez eddig luxusnak számító funkciók lettek alapkövetelmények, így a végfelhasználók számára is könnyen elérhetőek. Az alap és legtöbb kvótát érő funkcióban újdonság nincs, hiszen ez nem más, mint, hogy heti programozhatóságú digitális termosztáttal rendelkezzen a berendezés. Ez egyben a bimetálos manuális vezérlések napjának lenyugvását is jelenti.
További funkciók közé tartozik a nyílászárók használatát érzékelő automatikus vezérlés. A gyakorlatban a szellőztetés idejére a felhasználók nem kapcsolják le a fűtést, ami jelentős pazarlást eredményez. Ezért most már pár perc alatti drasztikus hőmérsékleteséskor a fűtőtestnek automatikusan le kell állni, mindaddig még tart a szobahőmérséklet csökkenése, majd ezután – szintén önmagától – újra kell indulnia a felfűtésnek.
A gyerekzár természetesen nem újdonság a gyártók számára sem, viszont az adaptív felfűtéssel eddig még a legjobban programozható norvég típusú fűtőtestek sem rendelkeztek. Ezzel a beállítással ugyanis nem azt időzítjük, hogy a fűtőtest mikortól kapcsoljon át másik hőfokra, hanem, hogy mikortól érje el a kívánt hőfokot.
A gyártók „pontgyűjtésére” a távoli vezérlés is pozitívan hat. Természetesen, ha távolról beállítható a fűtés, akkor visszajelzést is várunk a mért hőmérsékletről. Szükség esetén küldjön riasztást, ha az ingatlan hőmérséklete túl magasra vagy alacsonyra változik, és ezeket a szélsőértékeket lehessen változtatni. Ez jelenti a legnagyobb kihívást a felhasználói élmény és az árharc területein. Ebben a versenyben vezető pozíciót tölt be a norvég ADAX fűtőtestek gyártója, aki direkt WiFi routerre csatlakozó vezérlést gyárt, hiszen a további RF jeladó központok pluszköltsége és a telepítésekkel járó körülményessége hamar elveszi az emberek kedvét a távvezérléstől. Arról nem is beszélve, hogy teljes mértékben jogos elvárás a magyar nyelvű alkalmazás ingyenes elérése. Az ADAX WiFi alkalmazás ezért iOS, Android operációsrendszerű készülékekre, de még Windows Phone-ra is ingyenesen és magyar nyelven tölthető le.
A végfelhasználók számára végül mégis a legfontosabb szempont, hogy a kötelező funkciókat adott esetben ki is lehessen kapcsolni, ha nincs rájuk szükség, vagy működésük zavaró, így talán az energiahatékonyságot zászlóra tűző változtatásokat nem retorzióként éljük meg.
A Nordnova Energy nagykereskedelmi kínálatában megtalálhatóak az új szabályoknak megfelelő fűtőtestek.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.