Megjelenik az MSZ EN 13201 Útvilágítás szabványsorozat új kiadása magyar nyelven
2017. április 26. | VL online | 5676 |
Az alábbi tartalom archív, 8 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A 2003-ban kiadott EN-szabványsorozatot felváltja a 2015-ben kiadott új sorozat, amely magyar szabványként 2016 novemberében jelent meg, és jelenleg a magyar nyelvű változata készül, részben a Világítástechnikai Társaság támogatásával és az MSZT saját költségén.
MSZ EN 13201
Az MSZ EN 13201 Útvilágítás szabványsorozat eredetileg egy CEN/TR műszaki jelentés és három EN-szabvány alkotta. Az új kiadás kiegészült egy vadonatúj 5. résszel.
Az új szabványsorozat részei a következők:
- MSZ CEN/TR 13201-1:2015 Útvilágítás. 1. rész: Irányelvek a világítási osztályok kiválasztásához
- MSZ EN 13201-2:2016 Útvilágítás. 2. rész: A világítási jellemzők követelményei
- MSZ EN 13201-3:2016 Útvilágítás. 3. rész: A világítási jellemzők számítása
- MSZ EN 13201-4:2016 Útvilágítás. 4. rész: A világítási jellemzők mérési módszerei
- MSZ EN 13201-5:2016 Útvilágítás. 5. rész: Energiahatékonysági jellemzők
Ezek közül jelenleg az 1., 2., 4. és 5. rész magyar nyelvű változata készül (megjelenés: 2017. június 1.). Remélhetőleg a világítási jellemzők számítására vonatkozó 3. rész magyar nyelvű változata is el fog készülni, amelyhez támogatókat keres az MSZT.
MSZ CEN/TR 13201-1:2015
Ez a korszerűsített műszaki jelentés a világítási osztályok kiválasztására egyszerűsített rendszerű útmutatást tartalmaz és felsorolja a különböző világítási helyzetekre – gépjárműforgalmú területek, konfliktusterületek és gyalogosforgalmú/kis sebességgel használt területek – vonatkozó legfontosabb jellemzőket. E jellemzők magukban foglalják a tervezési sebességet, a forgalom nagyságát és összetételét, az út teljes beosztásának rendeltetését, valamint a környezeti feltételeket.
MSZ EN 13201-2:2016
Az EN 13201-2:2003 szabványhoz képest a következő jelentősebb változtatások történtek:
- a dokumentum átszerkesztése, a bevezetés kiegészítése háttér-információkkal;
- a fogalmak és meghatározásuk naprakésszé tétele;
- több világítási osztály egyesítése és elnevezésének megváltoztatása;
- a TI rövidítés fTI szimbólummal való kicserélése;
- a fényerősségosztályok elnevezésének megváltoztatása;
- új, tájékoztató melléklet a C és P osztályok rontó káprázásának értékelésére.
MSZ EN 13201-3:2016
A szabvány számítási módszerei nagyjából megegyeznek az előző kiadással, viszont az új kiadás kibővült két tájékoztató jellegű melléklettel, amelyek kiegészítő matematikai és információtechnológiai szabályokat, folyamatábrákat tartalmaznak a megvilágítás számítási programjaihoz.
MSZ EN 13201-4:2016
A szabványnak ebben a változatában végrehajtott jelentősebb változtatások a következők:
- a különböző mérési célok egyedi követelmények útján való pontos meghatározása a műszerjellemzők, a mérési költségek és a ráfordított idő optimalizálása érdekében;
- a sztatikus és dinamikus mérési követelmények alaposabb összehasonlítása;
- a képalapú fénysűrűségmérő eszközre vonatkozó egyedi követelmények megadása;
- a követelményekkel vagy a tervezési elvárásokkal való összehasonlítás megvalósítása a mérés kiterjesztett mérési bizonytalanságának figyelembevételével;
- iránymutatás nyújtása a küszöbérték-növekmény és az útszél-megvilágítási hányados mérésére vonatkozóan;
- algoritmus az útvilágítási létesítmény tervében megadott tűrések értékelésére;
- az egyedi jellemzők fogalmának leírása az előírtaktól eltérő feltételek mellett végzett mérések értelmezhetősége érdekében;
- a fénytechnikai minőségi jellemzők szimbólumaira kidolgozott szabály továbbfejlesztett változatának leírása az ugyanazon, de eltérő jelentéssel bíró jellemzőkre kapott értékek közötti összetéveszthetőség elkerülése érdekében;
- az adaptív útvilágítás mérőrendszereire vonatkozó megfontolások ismertetése;
- útmutatások nyújtása a mérési bizonytalanság értékelésére.
MSZ EN 13201-5:2016
Az új szabvány célja, hogy meghatározza az útvilágítási létesítmények energiahatékonysági jellemzőit, ehhez módszert ad az útvilágítási létesítmények energiahatékonysági jellemzőinek kiszámítására a kiszámított fajlagos teljesítménysűrűségi mutató (PDI) DP és a kiszámított éves energiafelhasználási mutató (AECI) DE segítségével. A fajlagos teljesítménysűrűségi mutató (DP) azt az energiamennyiséget mutatja meg, amely az útvilágítási létesítménynek ahhoz kell, hogy teljesítse az EN 13201-2-ben előírt, vonatkozó világítási követelményeket. Az éves energiafelhasználási mutató (DE) az adott év során felvett villamos teljesítményt határozza meg, még abban az esetben is, ha a vonatkozó világítási követelmények az éjszaka vagy az évszakok során változnak.
A szabványsorozat szerkezete olyan jelentősen megváltozott, hogy az útvilágítást tervezőknek újra meg kell tanulniuk alkalmazását. Ebben kíván segítséget nyújtani az MSZT a szakmai fórum szervezésével, amelyen a szabványsorozat magyar nyelven is kiadott részeinek ismertetésére kerül sor. A tervezett időpont: 2017. június 8. (csütörtök). Amennyiben a szakmai fórum felkeltette érdeklődését ezen az oldalon talál további információt a költségéről és a jelentkezés módjáról.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
MSZ EN 13201SzabványokVilágítástechnika