Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

A németek műnappal bontják a vizet

2017. március 24. | VL online |  5904 |

Az alábbi tartalom archív, 8 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A németek műnappal bontják a vizet

Tudjuk, hogy a víz bontásához, így a hidrogén előállításához bődületesen nagy villamos energiára van szükség. Azonban nemcsak egyenárammal, hanem nagy hővel is elő lehet állítani a hidrogént, azaz a vízmolekulákban az atomok közti kötést fel lehet bontani.

Az elektrolízis úgy megy végben, hogy a negatív pólus (a katód) elektronokat bocsájt ki. Itt OHionok regenerálódnak, hidrogén keletkezik. Az ionok egy csak őket áteresztő elektrolit membránon átvándorolnak és a pozitív póluson (anód) a többletelektront újra leadják. Itt oxigén és valamennyi víz keletkezik. Hidrogéngáz gyűlik tehát a katódon és oxigéngáz az anódon. A felhasznált elektromos energia a hidrogénben tárolt kémiai energiaként tárolódik. Az elektromos vízbontás drága és költséges folyamat. Azonban a németek a föld legerősebb fényű lámparendszerével más utat választottak a hidrogén előállítására, amely lényegesen olcsóbb, mint a hagyományos módszerek.  A jülichi Német Űrközpont (DLR) kutatóinak megbízása elsősorban a nagy repülőgépek számára való üzemanyag előállítására szól. A hidrogén a jövő környezetbarát üzemanyagai közé tartozik.

A megalkotott  Synlight nevű rendszert csütörtökön helyezték üzembe. A berendezés 149, összesen 350 kilowattos lámpából áll. Egy extrateljesítményű projektorhoz hasonlít a működésük; a fényük pedig a Napéra, csak éppen a megvilágított célterületen sokkal erősebb a fény- és a hőhatás. A belső lámpaernyők egy méter átmérőjűek, egy 14 méter magas és 16 méter széles területen méhsejtszerűen helyezkednek el, és mivel egy mindössze 20-szor 20 centiméteres területre fókuszálnak, a nagyfokú koncentráció révén e területet tízezerszer több fény éri, mint amennyi napfény normális esetben érne egy ekkora felületet. A lámpák fókuszában a DLR szerint akár 3000 Celsius-fokos hőmérséklet is keletkezhet. Ezt a hőt használják fel a vízalapú üzemanyag előállítására. Ezzel a viszonylag új kezdeményezéssel a DLR a hagyományosaknál gazdaságosabb módszert fejleszt ki még úgy is, hogy négy óra üzemidő alatt olyan sok áramot használ fel a Synlight, mint egy négyfős háztartás egy év alatt. A kutatók teszteket is végeznek a műszerrel a naperőművek hatékonyságának javítására és annak vizsgálatára, hogyan zajlanak az UV-sugárzás hatásainak kitett anyagok öregedési folyamatai. Ezek elsősorban az űrkutatás és az ipar számára játszanak fontos szerepet.

 

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.

A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

EnergetikaVilágítástechnika