Átalakulóban a villamosenergia-termelés?
2017. február 16. | VL online | 2933 |
Az alábbi tartalom archív, 7 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A napelemek ára az elmúlt években világszerte jelentősen csökkent. Ez elsősorban a piac bővülésének, a gyártók és szolgáltatók fokozódó versengésének köszönhető. Az áreséssel együtt komoly javulás következett be a megtérülési mutatók tekintetében.
Olcsóbb napelemek
Mind a háztartási rendszerek, mind a naperőművek esetében átlagosan felére, harmadára csökkent a megtérülési idő a 6-8 évvel ezelőtti beruházásokhoz képest. A különböző energiatermelési módok összehasonlítására alkalmas, ha a beruházási, működtetési, leszerelési költségeket egységnyi megtermelt energiára (kWh) vonatkoztatva adjuk meg. Így a folyamatosan vagy időszakosan működő erőművek költségei is összemérhetők egymással, mert kizárólag az számít, adott pénzért mennyi energiát tudtunk termelni. 2016-ra eljutottunk oda, hogy a napelemes beruházások egységnyi energiára vonatkoztatott költsége a hagyományos energiatermelési technológiákkal egy szintre került, sőt, ma már vannak jóval olcsóbb beruházások is - vezeti fel akciós napfény című cikkét az Energiabox az Energiaklub blogja.
Tavaly májusban öt nemzetközi vállalat elképesztően alacsony, 3 cent/kWh-s azaz 9 Ft/kWh ajánlatot tett a dubaji Mohammed bin Rashid Al Maktoum napelempark legújabb egységének kiépítésére, mely már korábban is a világ egyik legnagyobb naperőműve volt. Az új egység kapacitása 800 MW. A beruházáshoz kapcsolódó hihetetlenül alacsony összeg új világrekord lett. Nyilvánvaló, hogy nincsenek ilyen körülmények mindenhol a világon, de a megújuló ipar előretörése, a napelem-piac szélesedése, az árak esése szempontjából komoly kihatása van világszerte egy ilyen rekordberuházásnak. A dubaji erőmű nagyjából 15%-kal olcsóbban állít elő energiát, mint a korábbi „napos rekorder”: a mexikói Enel Green Power erőmű. (Korábban Szaúd-Arábiában, Peruban és Chilében is voltak ideiglenes csúcstartók.) 2016 elején még 6 cent/kWh volt a legalacsonyabb naperőmű-beruházás költsége, szűk fél év alatt azonban felére esett az összeg.
Augusztusban érkezett a bejelentés Chiléből, hogy 2,91 cent/kWh-s új rekord-alacsony áron épül egy 120 MW-os naperőmű, majd szeptemberben ismét a Közel-Keleten, ezúttal Abu Dhabiban jött az egészen hihetetlen áresés: az ottani Vízügyi és Villamos Energia Hivatalhoz egy 2,42 cent/kWh-s árajánlat érkezett a Perzsa-öbölnél tervezett 350 MW-os naperőműre.
Termelés fillérekért
Mindeközben már Európában is akadnak 7-8 cent/kWh áron termelő naperőművek, és a becslések szerint 2030-ra ez az összeg 4-5 cent/kWh-ra csökkenhet az öreg kontinensen. A hagyományos energiatermelési módok, mint a fosszilis energiatermelés és az atomenergia, a jövőben már nem lesznek olcsóbbak. Megrekedtek a nagyjából 7-8 cent/kWh-s szinten, és vagy ott maradnak, vagy az energiahordozók árának emelkedése és biztonsági előírások szigorítása miatt drágulni fognak a jövőben. Ezzel szemben a megújuló energiák – az utóbbi években leginkább a napenergia – olyan rekordokat szállítanak szinte hónapról hónapra, amit korábban elképzelhetetlennek véltünk. Az energiatermelés globális szinten átalakulóban van? Nem csupán a fejlett gazdaságokban, de a fejlődő országokban is. Dél-Amerika, Afrika országai csatlakoznak sorra a megújulós forradalomhoz, világszerte hihetetlen sebességgel bővül a napos és szeles kapacitás, egyre több nagyvállalat fordul ebbe az irányba, hiszen mindenki látja, hogy ez a jövő.
Hátrább az agarakkal
Azonban azt is látni kell, hogy a jelenlegi villamosenergia átviteli hálózatot, a fogyasztói igényeket nem lehet teljes egészében napenergiával működtetni, napenergiával fedezni. A stabil kiszolgálás, a megfelelő minőségű villamos energia szolgáltatására még mindig szükség van a hagyományos erőművi technológiára. Bár a napelemek fejlődése valóban jelentőségteljes és előremutató, a közeljövőben egyenlőre nem fogják tudni kiváltani a fosszilis energiahordozókat és az atomenergiát. Talán majd hosszútávon, de ahhoz nagy technológiai ugrásra lesz szükség.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.