Újra működik a világ legöregebb digitális számítógépe
2012. november 22. | Vl online | 2356 |
Az alábbi tartalom archív, 13 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Ismét működik a világ legöregebb digitális számítógépe, írja richpoi.com. A két és fél tonnát nyomó, 61 esztendős brit óriást évekig szerelték a szakemberek, hogy évtizedek múltával ismét üzembe helyezhessék az informatika történelmének fontos mérföldkövét.
A Harwell Dekatron, amelyet Witch (Wolverhampton Instrument for Teaching Computing from Harwell) néven is emlegetnek, tízezer mozgó alkatrészből áll, és szolgálati ideje alatt olykor heti nyolcvan órát is dolgozott megállás nélkül. A számítógép-matuzsálemet csapatnyi önkéntes szerelte össze a buckinghamshire-i Számítástechnikai Nemzeti Múzeum kurátoraként tevékenykedő Kevin Murrell irányításával. A reneszánszát élő gépóriást az intézményben kereshetik fel az érdeklődők
Nem mai darab
A Harwellt 1949-ben tervezték, és 1951-ben állt szolgálatba. A gépet az Oxford megyei Harwellben található atomenergiai kutatóintézet, az Atomic Energy Research Establishment három mérnöke építette, és ebben a létesítményben is használták. A gép matematikai kalkulációkat végzett, és miután beüzemelték, hat-tíz ember munkáját végezte el hét éven keresztül. De alig hat évvel később, 1957-ben már elavultnak számított az újabb számítógépekhez képest, így a először a Wolverhampton-i Egyetemnek néven ajándékozták, programozás oktatás céljából, – itt kapta a Boszorkány becenevet – majd 1973-tól a birminghami Tudományos és Ipari Múzeumba került, ahol 24 éven át látogathatták az érdeklődők. Az intézmény bezárása után a masinát szétszerelve elraktározták.
Relék és dekatron csövek
Kevin Murrellnek négy évvel ezelőtt akadt meg a szeme a számítógép irányító paneljén, három évvel később a Boszorkány ismét régi fényében ragyogott. A gépet nagyrészt eredeti alkatrészeinek – köztük 480 relének és 828 dekatroncsőnek – a felhasználásával szerelték össze. A relékkel működő számítógép memóriája kilencszáz dekatronból, azaz villamos impulzusok tízes alapú számlálására használatos elektronsugárcsőből állt. Minden dekatron egy digitet tárolt, hasonlóan a modern számítógépek RAM-jaihoz. Az inputot és a műveleteket vezérlő programokat papír őrizte. A Harwellhez hasonló gépeket a megjelenésük utáni évtizedekben a tranzisztoralapú számítógépek szorították ki.
(MTI)
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.