Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.

Villanyszerelők Lapja 2003. szeptember

Szokatlan hibajelenség

F.I. |  8005
1

Központi porszívó, a mostohagyerek III.

Kucsera Mihály |  3402

A villanyszerelők kiemelkedő szerepe ennek az új, telepített elektromos berendezésnek az elterjedésében az egyre elektronizáltabb háztartások, az „intelligens épületek” számának növekedésével várhatóan csak erősödik, ami indokolttá teszi a rendszer alaposabb megismerését. Az építési piac ingadozásától függetlenül a telepített rendszerek száma évről évre jelentősen növekszik. A becslések szerint napjainkban az igényes családi házak negyedébe-harmadába, valamint az emelt szintű társasházak növekvő hányadába kerül legalább előszerelésre a hálózat. Előző számainkban áttekintettük a központi porszívónak, ennek a villanyszereléssel párhuzamosan szerelendő 2"-os PVC csővezeték-hálózatnak a kialakulását, előnyeit és tervezési tudnivalóit.

Objektívek és fókusztávolságok

Révész Péter |  4852
1 5 (1)

A videomegfigyelő rendszerek képminőségéért leginkább a kamerák felelnek, mivel azok határozzák meg, hogy a megfigyelt, illetve rögzített kép színes vagy fekete-fehér, kis vagy nagy felbontású, kontrasztos vagy életlen lesz. Az itt felsorolt képi jellemzők mellett még számos tulajdonsággal bírnak a biztonságtechnikai célú kamerák, amik elég fejtörést szoktak okozni a rendszer tervezőinek és telepítőinek. Ezek megismerése és kiválasztása után ritkán marad idő és érdeklődés a leendő objektívek tanulmányozására, így egy hozzá nem értéssel, rosszul megválasztott optika igen sok kellemetlenséget okozhat mind a képméretet, mind a képminőséget illetően. Ebben a cikkben teljes körű segítséget találnak a lencsék és objektívek útvesztőjében, beleértve a különböző jelölések magyarázatát, tulajdonságok meghatározását, választási szempontokat, de még a megfelelő fókusztávolság kiszámítása is napvilágra kerül.

A védelmi technológiák fejlődése I.: kezdeti megoldások

Túlfeszültség-védelmi eszközök régen és most

Vasvári-Nagy Sándor |  3430

A most induló kétrészes cikksorozat a korábbi számokban már részletesen tárgyalt témákat kívánja kiegészíteni, mintegy áttekintve az eddigi túlfeszültség-védelmi technológiák, kialakítások és eszközök megoldásait. Szemügyre vesszük, hogy a különféle védelmi megoldások hogyan változtak az elmúlt évek során egészen napjainkig, áttekintjük, a technológiai fejlődés a végfelhasználók számára milyen kézzelfogható előnyöket hozott. Az első részben a már eddig is széleskörűen alkalmazott technológiákkal foglalkozunk, és mivel a villámvédelem egy szélsőséges témakör, felidézzük e technológiák működését különböző szélsőséges körülmények között is.

„BLACKOUT” az Egyesült Államokban

Taba Gábor |  3390

Világszerte meglepetést, megdöbbenést váltott ki az USA villamos energia hálózatában kialakult időszakos káosz. A lehetséges okokkal kapcsolatban rövid beszélgetésre kértük fel Morva Györgyöt, a BMF Kandó Kálmán Villamosmérnöki Főiskolai Karának oktatóját.