A számlázás mesterfogásai I.
2003/9. lapszám | Tomcsányi Erzsébet | 3045 |
Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Szakmánkban nagyon fontos dolog a számla, amit sokan adnak, és jó néhányan nem adnak, viszont szinte mindenki kap, hiszen az anyag áfáját érdemes visszaigényelni. Hogyan állíthatunk ki számlát, és mire kell figyelnünk, ha nekünk adnak, erről lesz sz...
Szakmánkban nagyon fontos dolog a számla, amit sokan adnak, és jó néhányan nem adnak, viszont szinte mindenki kap, hiszen az anyag áfáját érdemes visszaigényelni. Hogyan állíthatunk ki számlát, és mire kell figyelnünk, ha nekünk adnak, erről lesz szó cikkünkben.
A számla fogadása
A számlában -, illetve az egyszerűsített számlában és a számlát helyettesítő okmányban - feltüntetett adatok valódiságáért a kibocsátó a felelős. Ezért a vásárló (vevő) adózással kapcsolatos jogai nem sérülhetnek, ha ő a termékértékesítés, illetve szolgáltatás-nyújtás körülményeit figyelembe véve kellő körültekintéssel járt el. Mit jelent ez? Azt, hogy ha számlát kapunk valakitől, akkor néhány szabályra oda kell figyelnünk, de egyébként a számla kiállítójáé a felelősség. Amennyiben a számlát fogadó vevő a kézi, ill. gépi számla adatait, körülményeit ellenőrizte, úgy a tőle elvárható "kellő körültekintésbrjustifysel" járt el. Ilyenkor az adólevonási jog az áfatörvény általános szabályai szerint megilleti, feltéve, ha a bizonylat adóalanytól származik és valós gazdasági eseményt tükröz. Mire kell figyelnünk, ha számlát kérünk? A számlát befogadó vevőnek az adóigazgatási azonosításra való alkalmasság feltételeit ellenőrizni - néhány kivételtől eltekintve - nem áll módjában. Ellenőrizni kell, hogy a számla nyomdailag előnyomott-e (kirakós bélyegzővel sorszámozott számla nem alkalmas adóigazgatási azonosításra). Fontos, hogy az esetleges javításokat szabályszerűen végezték-e, illetve hogy a számlát a számviteli törvény előírásainak megfelelően írták-e alá. A kézi kitöltésű számla javítása akkor szabályszerű, ha az egy vonallal áthúzott hibás adat is olvasható, fölé a javított adatot szintén olvashatóan írták oda, a javítást pedig az arra jogosult aláírta és a javítás dátumát feltüntette.
A számlák javítása
Ha a számla hibás vagy hiányos adattartalommal rendelkezik, ezen hibák kiküszöbölése után vizsgálható, hogy fennáll-e valóságos tartalmi hiányosság. Hibás számlának tekinthető minden olyan név- és számelírás, hiányosság, amely nem az adóalapot és az adó összegét érinti, javítható, illetve pótolható. Az adóhatóság ilyen esetben rövid határidő kitűzésével felhívja az adózót a hiba kijavítására, illetve pótlására. Amennyiben az adózó "javított és pótolt", az adólevonási jog nem korlátozható. Természetesen a számla kijavítása esetén az adólevonási jog a számla szerinti eredeti időpontban gyakorolható. Ellenkező esetben a számla adólevonásra alkalmatlannak minősíthető. A teljesítési időpont javítása, ha annak következtében a megváltozott időpont az eredetitől eltérő adómegállapítási időszakra esik, főszabály szerint minden esetben az eredeti számla stornírozásával és új számla kiállításával történhet.