Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

EIB technológia

Az EIB technikájáról IX.

2003/9. lapszám | Nagy Lajos |  6328 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Tipikus EIB műveletek, fogalmak, építőelemek 3. Alkalmazási program. Majdnem minden EIB-eszköznek többféle felhasználási lehetősége van. A többféle alkalmazási lehetőséget az ETS-2 program biztosítja. A telepítőnek egy EIB eszköz vásárlása előtt a kü...

Tipikus EIB műveletek, fogalmak, építőelemek 3. Alkalmazási program.
Majdnem minden EIB-eszköznek többféle felhasználási lehetősége van. A többféle alkalmazási lehetőséget az ETS-2 program biztosítja. A telepítőnek egy EIB eszköz vásárlása előtt a különféle alkalmazási programokról tájékozódnia kell. Információkat kaphat vagy magától a gyártótól, vagy a nagykereskedőtől. Csak miután az eszköz programjait megismerte, döntheti el, hogy az megfelel-e az ő elvárásainak. Megéri a különböző gyártók alkalmazási programjait egymással összehasonlítani. EIB-eszközönként a felhasználástól függően kell az alkalmazási programról dönteni. Néhány példán keresztül az " alkalmazás " fogalmat szeretnénk érthetővé tenni. A gyártók a jövőben is arra törekednek, hogy minél kisebb költségből, minél többet nyújtó programokat (alkalmazásokat ) hozzanak létre.

Példa "kettős nyomógomb" alkalmazásra. Fényerő szabályozók
Ha a kettős nyomógomb buszcsatolójába a fényerő- szabályozás alkalmazás van betöltve, akkor a kettős nyomógomb mindkét lapjáról egy fényerő szabályozó- kapcsoló aktor vezérelhető.. Az első kapcsoló pl. a falikar megvilágítást tudja szabályozni ("A" csatorna), a másik kapcsoló a mennyezetvilágítást ("B" csatorna).

Redőny

A redőny alkalmazással a kapcsoló mindkét nyomólapjáról egy-egy redőny irányítható. Kapcsolás / kapcsoló
Ebben az alkalmazásban minden kapcsoló felhasználható az aktorok kapcsolásához. Ennél kiválasztható, hogy a kapcsoló megnyomása "bekapcsolás", "kikapcsolás" vagy "átkapcsolás" legyen. A nyomógomb LED-ek úgy használhatók, amint itt következik:
· mindig "be",
· mindig "ki", vagy
· státusz
Ez azt jelenti, hogy a kapcsolóba beépített LED jelzi pl. a mennyezetvilágítás kapcsolási állapotát.

Kapcsolás
Ez az alkalmazás egy erősen leegyszerűsített verziója az előbb ismertetett "kapcsolás / kapcsoló" alkalmazásnak. Ez egy normál kapcsolási folyamathoz teljesen elegendő.

A felhasználási cél meghatározása után az installáló kiválaszt egyet az alkalmazási programokból. A nyomógomb használat funkció változtatásánál azt mindig meg tudja változtatni egy másik alkalmazási program letöltésével. A redőny kapcsolóból később talán fénykapcsoló lesz. Lehetőleg mindig egy egyszerű alkalmazási programot válasszunk! Ennek az az előnye, hogy az objektumokhoz esetleg több csoportcímet lehet rendelni.

Paraméterek
Miután döntöttek egy alkalmazási program mellett az ETS program segítségével beállíthatók az EIB eszköz paraméterei.

Példa kettős nyomógombra
Az 1. táblázat megmutatja ennek a nyomógombnak a telepítő által kiválasztott paraméterét.
Ha a bal kapcsolót fent érintik meg, a csatoló egy bekapcsolási táviratot küld a buszra míg a bal kapcsoló alsó működtetésénél egy kikapcsolási táviratot küld. A nyomógomb jobb felső kapcsolójával a vevő egy átkapcsolási utasítást kap. A LED 1 jelzi a fogyasztó kapcsolási állapotát, ami a bal kapcsolóval kapcsolható be, a jobb kapcsoló LED-je mindig ki van kapcsolva. Az üzemi LED itt mindig be van kapcsolva, és rendeltetése lehet pl. sötétben irányfényként a tájékozódás segítése. Kapcsolás / kezdeti érték beállítás Ugyanaz a funkció, mint az előző változatnál, viszont nem rendelkezik logikai funkcióval. Helyette meghatározható a kapcsoló- aktor viselkedése a buszfeszültség ismétlődésénél, tehát feszültség kimaradás esetén: a záró kontaktus nyitva van, a záró kontaktus zárva van, vagy ismét felveszi azt a kapcsolási állapotot, ami a feszültségkiesés előtt volt. Idő paraméterek:

Az időzítéseket az EIB technikában egy szorzat eredményeként hozzuk létre. A menüpontokból kiválasztjuk a bázis időt (pl. 8 ms), valamint a faktor értéket (pl. 188) és ezt összeszorozzuk. Jelen példánk esetében a beállított időzítés = bázis idő x faktor = 8 ms x 188= 1504 ms » 1,5 s

A paraméterezésnél attól függően, hogy milyen építőelemet paraméterezünk, vannak olyan paraméterek, amelyek az építőelem egészére hatnak, és vannak olyanok, amelyek csak az egyes csatornák beállítását befolyásolják.

Flag-ek.
Minden egyes kommunikációs objektumhoz tartozik négy úgynevezett flag, amely tükrözi a kommunikációs objektum információtechnikai viselkedését a buszon végbemenő információs folyamatban. Alapállapotban a flag-ek úgy vannak beállítva, hogy a különböző EIB komponensek egymással információt tudjanak cserélni. Ezeket a flageket megváltoztatni az eredeti beállításhoz képest nem ajánlott, mivel az komoly kommunikációs problémákat okozhat! A következő flag-ek léteznek 1.ábra:
· (K) kommunikációs- flag
· (L) olvasás- flag (Lesen-flag)
· (S) írás- flag (Schreiben-flag)
· (Ü) átvitel (Übertragen-flag)
A 2.táblázat -ban a funkciók leírása látható kijelölt (X) és nem kijelölt (_) flag esetére. Adattípusok
Olykor előfordul, hogy értelemszerűen a "hibás adattípus" közlés jelenik meg. Ez azért jött létre, mert a felhasználó egy objektumhoz hibás csoportcímet próbált hozzárendelni. Amennyiben pl. elköveti azt a hibát, hogy egy fényerő-szabályozó- csoportcímet egy normál kapcsoló- aktorral ( be / ki ) köt össze, bekövetkezik ez a hibajelzés, mivel az nem tud fényerőt szabályozni. A leggyakrabban előforduló adattípusok a következők, amelyeket a szoftver automatikusan és helyesen állít be. · 1 bit Ezt a típust a legegyszerűbb kapcsolási funkciókra használják, úgy mint: be / ki ; fel / le ( redőnyöknél ) · 2 bit
Ezzel a kényszerkapcsolat funkciója van összekötve. Üzembe helyezés alatt pl. egy PC-ről táviratot küldünk a busz-ra: "0" , "1" , "2" vagy "3" értékben. A működő aktoroknak ugyanis szükségük van ehhez egy megfelelő "kényszervezérlés" objektumra, különben ez a funkció nem hajtható végre. Gyártónként változhat, de az aktort vezérlő folyamat így zajlik le: ha a telepítő a PC-ről a "2"-es (decimális) értéket küldi, úgy akkor az aktor kikapcsol. A "3"-as értéknél az aktor bekapcsol. Az építőelemek üzeneteire az aktor a továbbiakban nem reagál. Miután a "0" értéket megkapta, újból reagál a "normál" busz-üzenetre. · 4 bit
Ezt a típust többnyire a fényerő-szabályozóknál használják, mivel 4 bittel több, különféle fényerő-szabályozó funkció különböztethető meg. · 8 bit ( byte)
8 bittel pl. 256 rész felbontásával , értékek kódolt formában megadhatók, átvehetők. Az ún. érték- fényerő szabályozókhoz ez az adattípus szükséges. · 2 byte
Ez az ún. "lebegőpontos" ábrázolású számok átvitelére szolgál (pl. egy helyiség hőmérséklet-szabályozójának a hőmérséklet értékeit egy display- kijelzőre küldeni).

Dimmelés
Majdnem minden igényesebb villamos installáció keretében ma már követelmény a különböző világítási eszközök dimmelése. Ezen kívül a különböző dimmelhető világítási eszközöket megvilágítás és dimmelési sebesség tekintetében össze kell hangolni.

1) Kisfeszültségű (NV) halogén (H) lámpák és általános rendeltetésű lámpák dimmelése
NVH: A dimmelőaktor egy Tronic-trafót vezérel, amely viszont az NVH-lámpát működteti. Általános rendeltetésű lámpák: A dimmaktor ezeket közvetlenül a dimmelt fázison keresztül működteti.

2) Fénycsövek és kompakt fénycsövek dimmelése
Ahhoz, hogy a fénycsöveket dimmelni lehessen, buszoldalról 1-10V-os vezérlőegységet kell alkalmazni. Továbbá elektronikus előtétkészülékre (EVG) is szükség van, amelyre a fénycső csatlakozik. A vezérlőegység 1-10V-os bemenete passzív, mert a feszültségesést egy potenciométer hozza létre. Az áramforrás, amely gondoskodik a feszültségesésről, az elektronikus előtétkészülékben (EVG) helyezkedik el.

Megjegyzés:
Műszakilag a vezérlőegységgel minden olyan elektronikus előtétkészülék (EVG) működtethető, amely rendelkezik 1-10V-os interfésszel. Lehetőség szerint azonban (vezérlőegységenként) csak egy adott gyártó előtétkészülékeit kell alkalmazni, mert az 1-10V-os interfészen a vezérlési teljesítmények gyártótól függőek. A vezérlési teljesítmények különbözősége hatással lehet a világítás homogenitására. 1-szeres nyomógombos szenzor és többfunkciós nyomógombos szenzor beállítható dimmelési lehetőségei: Folyamatos dimmelés: A működési elv hasonlít a szokványos nyomógombos dimmeléshez . A billentyű rövid működtetése esetén a világítási eszköz be- és kikapcsolódik. Hosszú működtetés esetén a dimmelési folyamat a billentyű elengedéséig tart.
A bekapcsolási megvilágítást és a dimmelési sebességet (illetve a dimmelés lefolyását) a dimmelőaktorban (illetve a vezérlőegységben) kell beállítani. Eközben a következő érvényes: felső billentyű (röviden) * bekapcsolás felső billentyű (hosszan) * világosabbra dimmelés alsó billentyű (röviden) * kikapcsolás alsó billentyű (hosszan) * sötétebbre dimmelés A megvilágítás alakulása a dimmelés folyamán a billentyűműködtetés függvényében a 2. ábrán látható. A rendelkezésre álló beállítások a nyomógombos szenzor alkalmazási szoftver-jében a következők: világosabbra dimmelés mértéke: 100% sötétebbre dimmelés mértéke: 100% táviratismétlés: nem stop-távirat: igen "Tartomány- dimmelés" táviratismétlés nélkül:
Ennél a dimmelési módszernél a teljes dimmelési tartomány több, azonos nagyságú tartományra oszlik. A résztartományok nagysága beállítható a nyomógombos szenzor alkalmazási szoftverjében. A billentyű rövid működtetésével, akárcsak a folyamatos dimmelés esetén, be- és ki lehet kapcsolni. A dimmelési folyamatot a billentyű hosszú működtetése váltja ki. Ha a dimmelési tartomány 1/4-re van állítva és a világítási eszköz ki van kapcsolva, a felső billentyű megnyomására a világítási eszköz maximális megvilágítási értékének 25%-ára kapcsolódik be. A dimmelési folyamat akkor is a 25%-os megvilágítási értékig tart, ha a billentyű elengedése annak elérése előtt következik be. Ennek megfelelően tehát a felső billentyűt négyszer kell hosszan működtetni ahhoz, hogy a világítási eszköz elérje maximális megvilágítási értékét. A tartomány- dimmelés választása esetén a stop-táviratot nem szabad aktiválni. A megvilágítás alakulása a dimmelés folyamán a billentyűműködtetés függvényében a 3. ábrán látható. A rendelkezésre álló beállítások a nyomógombos szenzor alkalmazási szoftver-jében a következők: világosabbra dimmelés mértéke: 1/4-e a teljes dimmelési tartománynak sötétebbre dimmelés mértéke: 1/4-e a teljes dimmelési tartománynak táviratismétlés: nem stop-távirat: nem

Tartomány- dimmelés távirat ismétléssel:
A "tartomány -dimmelés távirat ismétléssel" működési elve lényegében megfelel a "tartomány -dimmelésnek táviratismétlés nélkül" - nek. Az időben beállítható táviratismétlés csak a billentyű hosszabb működtetésére van kihatással. A "dimmelés" távirat ismétlése következtében a dimmelési folyamat nem szükségszerűen végződik az egyes résztartományok határán. Ha a dimmelési résztartomány 1/4-re van állítva és a világítási eszköz ki van kapcsolva, a felső billentyű hosszú működtetésével a következő funkció kerül végrehajtásra. A kapcsoló- / dimmelőaktor "feldimmel" az első résztartomány (a maximális megvilágítás 0-25%-a) felső határára. A táviratismétlés következtében egy távirat belefut a következő résztartományba (a maximális megvilágítás 25-50%-a). Az átmenet az egyik résztartományból a másikba folyamatos. Így egészen a maximális megvilágításig lehet dimmelni. A billentyű elengedésével megszűnik a táviratismétlés és a dimmelési folyamat a pillanatnyi résztartomány határáig tart. Ez a működési elv a 4. ábra alapján könnyebben követhető. A rendelkezésre álló beállítások a nyomógombos szenzor alkalmazási szoftverjében a következők: világosabbra dimmelés mértéke: 1/4-e a teljes dimmelési tartománynak sötétebbre dimmelés mértéke: 1/4-e a teljes dimmelési tartománynak táviratismétlés: igen Két távirat közötti idő: pl. 200 ms stop-távirat: nem Vezérlőegység, 1-10 V Az 1-10V-os vezérlőegységgel fénycsövek és kompaktfénycsövek vezérelhetők 1-10V-os elektronikus előtétkészülékeken (EVG) keresztül. A vezérlőegység paraméterei a dimmelési módszer tekintetében nem rendelkeznek beállítási lehetőséggel. A vezérlőegységbe letölthető a dimmelési sebességre vonatkozó olyan táblázat, amely sokféle különböző dimmelési lefolyást engedélyez. Az 1-10V-os interfésznek áramforrása az elektronikus előtétkészülékben (EVG) helyezkedik el, amely a vezérlőegység és a fénycső közé van csatlakoztatva. Az áramforrások gyártótól függő tulajdonságai miatt mindig csak egy adott gyártó elektronikus előtétkészülékeit (EVG) szabad alkalmazni. A vezérlőbemenet egyenletes terhelése érdekében biztosítani kell a dimmelhető világítási eszközök arányos megvilágítási viselkedését. Több gyártó elektronikus előtétkészülékének (EVG) egy vezérlőegységre kapcsolásával különböző megvilágítás-eloszlások léphetnek fel. A csatlakozó elektronikus előtétkészülékek (EVG) számát maximálisan úgy kell megválasztani, hogy az áram, ill. a teljesítmény 50 mA-t, ill. 500 mW-ot ne lépje túl (lásd ehhez még az elektronikus előtétkészülék gyártók adatlapjait). A paraméterablakban megadott opciók magyarázatára szolgál az alábbi ábrázolás, amely a dimmelés lefolyását mutatja. Ebben a beállításban az alsó dimmelési résztartomány átfutása gyorsan történik. A középső résztartomány esetében a billentyű viszonylag hosszú működtetésre van előkészítve. Az utolsó résztartomány meredeken emelkedő, így a megvilágítás rövid idő alatt erősen megnő. Vezérlőegység és elektronikus előtétkészülék vezérelte fénycső dimmelési folyamatának beállítható a jelleggörbéje. Az egyes pontokon be kell állítani a dimmelési sebességet két dimmelési fokozat között a 0 - 255 közül. A dimmelés lefolyása ezáltal közelít a megadott pontokhoz (görbe). Ezt mutatja az 5. ábra. Ezt a "dimmelés" alkalmazási szoftvert jelenleg a 2-szeres és 4-szeres nyomógombos szenzorba lehet letölteni. Ellentétben az 1-szeres nyomógombos szenzor esetében használt alkalmazáshoz, itt elmarad a bonyolult "tartomány-dimmelési" eljárás. A 2-szeres és 4-szeres nyomógombos szenzorok alkalmazhatók tehát folyamatos dimmelőkként, miközben a dimmelési sebességet és a világítási eszközök vezérelhetőségi lehetőségét a dimmelőaktor, ill. vezérlőegység határozza meg. "Értékadó" alkalmazás: Minden nyomógombos szenzorba beprogramozható az adatbankból az "értékadó" alkalmazás. Ennek az alkalmazási szoftver-nek a kezelése egyszerű és megváltoztatott formában helyettesíti a "tartomány -dimmelést".