Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Mérőhelyekről, egy kicsit másképp...

2003/9. lapszám | netadmin |  9042 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Legutóbbi számában foglalkozott a lap fogyasztásmérő szekrényekkel, és bemutattuk a hazai gyártók termékeit is egy összehasonlító táblázatban. Magáról a mérőhely kialakításáról már igen sok szó esett, és a szakemberek is jól ismerik az áramszolgáltat...

Legutóbbi számában foglalkozott a lap fogyasztásmérő szekrényekkel, és bemutattuk a hazai gyártók termékeit is egy összehasonlító táblázatban. Magáról a mérőhely kialakításáról már igen sok szó esett, és a szakemberek is jól ismerik az áramszolgáltatók előírásait. Ugyanakkor arról, hogy hová kerüljön a mérőhely, és milyen kialakításban, már kevés szó esett. Ezért úgy érezzük érdemes a témával részletesebben foglalkoznunk, néhány alapfogalmat tisztázni, és egy kicsit körbejárni a mérőhely létesítéséhez használt anyagok és technológiák körüli kérdéseket a szolgáltató, a kivitelező és a megrendelő szemszögéből is.

A mérőhely létesítésének fő kiválasztási szempontjai
A táblázat szerinti első négy kiválasztási szempont együtt határozza meg a mérőhely műszaki tartalmát (belső felépítését), s az ezekre vonatkozó előírások egyértelműek a piac szereplőinek számára. Ezzel ellentétben a mérőhely telepítési helyére vonatkozóan kevésbé ismertek a kiválasztás szempontjai, pedig ez alapvetően befolyásolja a mérőhely tokozatát (külső felépítését).

Jelen cikkünk kifejezetten a mérőhelyek telepítési helyének, és a szekrények telepítési hely szerinti kiválasztásával foglalkozik, rávilágítva néhány gyakorlati problémára.
Nézzük tehát a mérőhely elhelyezésére vonatkozó alapfogalmakat:
• Beltéri elhelyezés: az épületen belül falon kívül vagy süllyesztetten elhelyezett fogyasztásmérő szekrény
• Kültéri elhelyezés: az épület vagy más építmény külső homlokzatán falon kívül vagy süllyesztetten elhelyezett fogyasztásmérő szekrény
• Szabadtéri elhelyezés: önállóan telepíthető vagy áramszolgáltató által elfogadott tartószerkezetre szerelt fogyasztásmérő szekrény (1. ábra)

A 2. táblázat összefoglalja a különböző elhelyezési módozatok jellemzőit. Ebből kitűnik, hogy a mérőhely elhelyezése nagymértékben befolyásolja az alkalmazandó szekrényt mind anyagában, mind felépítésében, ezeken keresztül természetesen az árát is. Mielőtt megvizsgálnánk a mérőhely elhelyezését meghatározó szempontokat különböző irányokból, nézzük meg a mérőhely funkcióját. A mérőhely tulajdonképpen a mérést megvalósító, áramszolgáltatói tulajdonban levő mérőműszert és a csatlakozási pontot tartalmazza megfelelő műszaki előírások szerint.

A választás azonban azért sem egyszerű, mivel a piac szereplőinek merőben más az érdeke:
• Az áramszolgáltatót nem sújtja - az általa megkívánt műszaki megoldásból fakadóan - a fogyasztóra háruló költségtöbblet, s jól látható helyre, minél közelebb tenné a mérőhelyet az ingatlan határához, ideális esetben a kerítés vonalába. Arra azonban, hogy a mérőszekrény a közterület felé forduljon, az áramszolgáltató a fogyasztót vagyonvédelmi és személyiségi jogok miatt nem kötelezheti. Megjegyezzük, az új csatlakozói díjrendszer bevezetésével az áramszolgáltató a földkábeles bekötés esetén a 15 fm-t, légkábeles bekötés esetén a 30 fm-t meghaladó kábelt, illetve vezetéket borsos áron megfizetteti a fogyasztóval, ezzel mintegy ösztönzi fogyasztót, hogy a fogyasztásmérő helyet közelebb telepítse a közcélú hálózathoz.
• A kivitelezőt jellemzően kevésbé érdekli a mérőhely esztétikai megjelenése (sajnos), elsősorban az áramszolgáltató által támasztott követelményeknek kíván megfelelni a fogyasztó pénztárcájának függvényében, mondván, ezt követeli a "hatóság".
• A fogyasztót nem érdekli a műszaki megoldás, csak a kialakítás minél olcsóbb legyen. Ez mindaddig rendben is van, amíg meg nem jelenik a "doboz" a homlokzaton, s csak akkor döbben rá, hogy ő tulajdonképpen nem szeretné látni a mérőhelyet, mivel ez csak egy "szükséges rossz" ahhoz, hogy energiát vételezhessen.

Mérőhely kiválasztásának szempontjai
• A mérőhely lehetőleg légvezetékes hálózatról csatlakozva 30 méteren, földkábeles hálózat esetén 15 méteren (kábelhosszúság!) belül legyen.
• Légvezetékes csatlakozás esetén a mérőhely a homlokzatba süllyesztve kerüljön beépítésre, lehetőleg az épület kevésbé látható, árnyékos (kisebb UV-terhelés) oldalán.
Megjegyzés: a kereskedelemben kapható szekrények zömmel falon kívüli kivitelűek, ezeket elterjedt gyakorlat szerint részben a falba süllyesztik. Amennyiben a mérőhely jól látható helyre kerül, és a megrendelő kevésbé szembetűnő megoldást szeretne, célszerű süllyeszthető mérőhelyet alkalmazni.
• Földkábeles bekötés esetén a mérőhely kerüljön a kerítés közelébe, a kerítés mellé, kukatárolóba. Amennyiben a szekrény végleges helye védett hely (pl. kukatároló), a szekrény lehet a jellemzően beltéri alkalmazásra javasolt olcsóbb típus, amennyiben szabad téren marad, javasolt a környezeti hatásoknak jobban ellenálló, fokozottan UV- és ütésálló, szabadtéri lábon álló szekrények alkalmazása.
• Elhagyatottabb, lakatlan helyeken (tanyák, mobil átjátszó tornyok stb.) a nagy stabilitású, fokozottan törésálló zárható szekrények a legalkalmasabbak.
A mérőhely helyének megválasztásához és a szekrénytípus kiválasztásához még egy fontos gondolat. A mérőhelyet a fogyasztó az áramszolgáltató által minősített, hálózatra tehető típusokból választhatja ki szabadon. Az alkalmazható típusok azonban nem egyformán ellenállóak a különböző környezeti behatásokkal szemben. Ezért előfordulhat, hogy a mérőszekrény rosszul megválasztott helye, vagy a környezeti behatások ellen nem megfelelően választott szekrény esetén az meghibásodik (pl. UV hatására vetemedik, megreped, ezáltal a bejutó csapadék zárlatot okoz vagy tönkreteszi a mérőműszert stb.). Mivel a mérőhely műszaki állapotáért a fogyasztó a felelős, meghibásodás esetén a fogyasztót kötelezheti az áramszolgáltató a mérőhely átépítésére!

A különböző érdekeket elsősorban a kivitelező hangolhatja össze, mivel a telepítési szabályok ismeretében javaslatot tehet a fogyasztónak a mérőhely helyének megválasztására.
Végezetül néhány szó az esztétikus kialakításokról, hiszen nem feltétlenül kell egy mérőhelynek az épület homlokzatán jól látható helyen elhelyezni. Tipikusnak mondható hiba, mikor a mérőhely egy igényesen kialakított ház utca felőli homlokzatán a bejárat mellett "virít" kék vagy szürke színben. A megoldás műszakilag megfelel, de esztétikailag hagy némi kívánnivalót maga után. Előre tervezéssel és a megfelelő, ma már rendelkezésre álló, esztétikusabb mérőszekrények alkalmazásával a megfelelő műszaki tartalom megtartása mellett jobban meg lehet felelni a tulajdonosok esztétikai elvárásának is.

Folytatása következik!
Várjuk észrevételeiket!