Impulzusrelék másképpen
Relés ötletek és trükkök 38.
2023/5. lapszám | Porempovics József | 825 |
Ma már nem kérdés, hogy a digitális technika behálózza világunkat, legyen az magáncélú vagy ipari szintű igény és szükséglet. Természetesen nem kivétel ez alól a mi területünk, a villamosipar sem, hiszen minden szakember tapasztalja és elfogadja akár a hétköznapi munka során is azt a tényt, hogy a digitális technika vívmányaitól a legtöbb projektben nem tudunk és nem is nagyon van lehetőségünk eltekinteni – ugyanakkor valószínűleg nem is akarunk.
A digitális technika olyan eszközöket ad a kezünkbe, melyekkel költséghatékonyan, kevés hibalehetőséggel, pontosan és a lehető legbiztonságosabban oldhatjuk meg projektjeink vezérlését vagy szabályozását. A gyártók által felkínált eszközök között válogatva szinte biztos, hogy valamilyen digitális technikát alkalmazó modulba fogunk botlani. Ez akkor is így van, ha kívülről mást sugallanak az eszköz kezelőszervei, mert pl. nem kijelzős az eszköz vagy potenciométerrel (analóg változtatható ellenállással) történik a beállítás.
Fentiekre több példát is fel lehetne sorakoztatni, melyek között nem csak a bonyolultabb programozható eszközöket (pl. PLC) érthetjük, hanem egyszerűbb vezérlőket is, mint pl. az időreléket, melyek korszerű változatai, mint a multifunkciós időrelék el sem képzelhetők a digitális alkatrészek, konkrétan a mikrovezérlők nélkül. De ide sorolhatnánk aktuális cikkünk témáját is, az impulzusreléket – annak ellenére, hogy ma is kaphatók, és jól működnek az elektromechanikus változatok. Kicsit zajosabbak, vezérlőjelük hossza, nagysága korlátozott, méretük a mechanika miatt nagyobb, stb. A digitális technikának köszönhetően az egyszerű impulzusrelék mellett megjelentek az összetettebb funkcióval rendelkezők is. A szokásos impulzusrelék minden vezérlőimpulzusra kimeneti állapotuk ellenkezőjére váltásával válaszolnak. Az összetettebb funkcionalitással rendelkező impulzusrelék sokszor a digitális elektronikából ismert működési logikákat is ismerik, mint pl. az SR (vagy RS) tároló funkciót (START/RESET) vagy az úgynevezett léptető funkciót, ahol a több kimenetes impulzusrelé a vezérlőimpulzusok hatására váltogatja a kimeneti relék állapotát, – általában a bináris számlánc sorrendje szerint (00, 01, 10, 11) kapcsolgatva. Egy ilyen léptető funkció elképzelhetetlen digitális áramkör nélkül. Az impulzusreléknél megszokott áramszüneti memória is mikroelektronikát igényel, amennyiben nem a mechanika kialakítása szolgál tárolóként („golyóstoll” effektus).
A cikk még 14 258 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.