A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.
Villanyszerelők Lapja 2009. április
Villamos szakmai rendszerszemlélet
Ádám Zoltán
|
5452
A rendszerszemlélet szükségessége és alapjai Egy ’80-as évekbeli és egy mai, korszerűnek tekinthető családi- vagy társasházi lakóépületben található vezetékrendszerek – mint infrastrukturális rendszerek – számszerű és funkcionális összehasonlítása igen jelentős különbségeket mutat. Ez igaz az irodákra, üzletekre és egyéb „kommunális” funkciójú épületekre nézve is. Ezek a különbségek az utóbbi pár évtized során bekövetkezett számottevő technikai fejlődés következményei. A fejlődés üteme folyamatosan gyorsul, ami nem kis részben az információtechnikai forradalom közvetlen, vagy közvetett következménye. Ennek kapcsán a komfortunkat és kényelmünket, biztonságunkat szolgáló berendezések és rendszerek jelentős teret nyertek életünkben.
Moduláris, 220 V-os csengők áttekintő táblázata
|
9370
1
A feltüntetett adatok a gyártók, illetve forgalmazók által kitöltött adatlapon alapulnak. Valódiságukért az adatközlő viseli a felelősséget.
Előírások
Kormos István
|
4331
1 3 (1)
T. Szerkesztőség! Két témához kívánok hozzászólni, bár igazából egyik következik a másikból. Pontosabban az egyik, a villanyszerelők lapjában megjelent cikksorozat miatt háborított fel ennyire az, amit láttam. Nézzük szép sorjában. „Nem félünk a farkastól!” Már nem tudom pontosan hány éve vagyok egyéni vállalkozó. 9-10 éve? Eleinte a főállásom mellett másodállásban csináltam, és akár hiszik, akár nem, hobbiból. Aztán rájöttem, hogy ezzel lehet pénzt is keresni, így kiváltottam a vállalkozóit heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett. 4 évvel ezelőtt kipenderítettek a munkahelyemről. Leépítés, megszűnő munkakör stb. Persze az igazi ok nem ez volt, de ez nem tartozik a tárgyhoz. Főállásban folytattam tovább a „maszekolást”. Jöttek sorban az iskolák, tanfolyamok. Mestervizsga, regisztrációs vizsga, ÉV, VV, EBF stb.
Az optimális kábeltartó szerkezet kiválasztása. Kábeltálcát vagy a kábellétrát válasszak?
netadmin
|
5638
1
Aki már valós helyzetben is vizsgálta a kábeltartó rendszerekre vonatkozó tervezői anyagkiírásokat (a szerző ezt nagykereskedőként már sokszor megtette), annak gyakran igencsak furcsa gondolatai támadnak. Időnként szembetűnő, hogy az egyébként részleteiben jól kidolgozott tervdokumentációban mennyire elnagyolt a kábeltartó szerkezetekre vonatkozó rész. A beszállítói ajánlatadás keretein belül jó szerével tervezési részfeladatot kell megoldani, ráadásul mindezt úgy, hogy a feladat megoldásához szükséges információk nem vagy alig állnak rendelkezésre, és erre vonatkozóan még a kivitelező illetve az ajánlatkérő (a potenciális kivitelező jelölt!) sem tud érdemi információt adni. A probléma gyökerei abban keresendők, hogy a kábeltartó szerkezetek meghatározásakor nem ismertek pontosan a kábeltervek, nem ismert a fektetésre kerülő kábelek fajtája, típusa és mennyisége. A problémát tovább súlyosbítja, hogy a villamos tervek sokszor elszakadnak a tervdokumentáció egyéb részeitől, és így az épületszerkezetről semmiféle információval nem rendelkezünk. Több gyártó a kábeltartó szerkezetek katalógusában részletes útmutatót kínál a tartószerkezetek kiválasztásához. A műszaki életben megszokott, hogy a bonyolultabb feladatok elvégzését például egy berendezés üzembe helyezését –, gondosan összeállított műveleti lista alapján, lépésről lépésre haladva végzik. A kábeltartó szerkezetek kiválasztásához ajánlott útmutatókat, segédleteket is egyfajta feladatlistaként célszerű használni. Ezek következetes alkalmazása garantálja, hogy a kábeltartó szerkezetek kiválasztásának folyamatában az alapvető kérdéseket ilyenek például a korrózióvédelemmel kapcsolatos követelmények is –, megfelelő súllyal és biztosan mérlegeljék a döntéshozók. A komplex kiválasztási folyamat lehetővé teszi, hogy a műszaki és gazdaságossági követelményeket teljes körűen figyelembe vegyék, és így a megvalósítás során egy optimális megoldás szülessen. Terhelési diagrammok
A végtelen energia forrása I. – Biztonsági és szükség-áramforrások szerepe napjainkban
Agócs János
|
5273
1 5 (1)
A mai ember el sem tudná képzelni életét villamos energia nélkül, hiszen nincs olyan területe életünknek, mindennapi tevékenységeinknek, amelyek ne igényelnének több-kevesebb villamos energiát. Elektromosság működteti a kommunikációs, hírközlő és számítástechnikai rendszereinket, közlekedési eszközeink jó része is elképzelhetetlen villamosság nélkül, sőt otthonunk sem lehetne a „várunk”, ha nem szolgálnák kényelmünket a bennünket körülvevő elektromos berendezések.
Nem félünk a farkastól IV.
A dolgozók munkavédelmi oktatása
Mattiassich Péter
|
4094
A dolgozókat a munkába állásakor, a munka megkezdése előtt előzetes, munkavédelmi oktatásban kell részesíteni. Az oktatás ellenőrzési kötelezettségét igazolja az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről 81. (4) előírása is: a munkavédelmi hatóságok ellenőrzése kiterjed a munkáltatók és munkavállalók egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos feladatainak és kötelezettségeinek teljesítésére, ideértve a foglalkozás-egészségügyi szolgálatok munkavédelmi feladatainak megvalósítását is.
KNX családi ház összefoglaló
netadmin
|
11 896
5 4.67 (3)
Az előző részekben sorra vettük a KNX/EIB rendszer technikai jellemzőit, alkalmazási lehetőségeit. Megismerhettük a legfontosabb területeket és berendezéseket, amelyeket a rendszer felügyelete alá vonhatunk. Ezen tudás birtokában már készen állunk arra, hogy megtervezzük első KNX/EIB vezérlő rendszerünket egy családi házhoz. Segítségképpen most – összefoglalva az előző részeket – végigvesszük azokat a legfontosabb tudnivalókat, amelyek szükségesek a munkánkhoz.
Lakcímke Energetikai minőségtanúsítás
netadmin
|
3150
Az emberiség előtt egyre komolyabb kihívások állnak, ugyanis eddigi fejlődésünk két fontos eleme, a viszonylag stabil éghajlat és a nagy mennyiségben elérhető hagyományos energiaforrások megléte egyre bizonytalanabb. Az energiafogyasztáshoz kapcsolódó CO2-kibocsátás mértéke akkora, hogy hatással van a föld klímájára, nagyon nehezen megjósolható helyi és lokális klímaváltozást idéz elő. A fosszilis energiahordozók ára rohamosan nő, és hozzáférhetőségük is bizonytalanabbá válik. Logikusnak tűnik, hogy a klímakutatók előrejelzése és a fosszilis energiaforrás-ellátás biztonságának romlása miatt újabb energiatakarékossági lépéseket tegyünk.
Életszerű helyzetek az EPH-ról
Bánfi Krisztián
|
12 226
3 4.5 (2)
Mikor eme cikk megírását elvállaltam, az az instrukció fogalmazódott meg, hogy életszerű példákkal tűzdelt cikk készüljön, amely mentes a száraz szakmai szabványoktól. Ebben a szellemben, mint villamos szakember készítettem az alábbi cikket.
A jövő fényforrása
netadmin
|
3155
A hazai kereskedelmi viszonyok állapotáról már számos publikációt közöltünk a Villanyszerelők Lapjában. A nem-fizetésekkel kapcsolatos esetek, a garanciális problémák, az építőipari körbetartozások, a fekete vagy szürke importból származó áruk jelenléte mind-mind csupán egyes vetületeit jelentik a felmerülő nehézségeknek. A sokat emlegetett gazdasági világválság csupán erősíti a korábbi tendenciákat, s az értékesítési kényszerben lévő cégek gyakran szakmailag megkérdőjelezhető módon járnak el a tájékozatlan vásárlókkal szemben. Az alábbiakban egy, a világítástechnika terültéről származó példát mutatunk be olvasóinknak.
Mátrai Erőmű
netadmin
|
7731
1
Szakmai érdekességeket bemutató rovatunkban ez alkalommal a Mátrai Erőmű Zrt.-t mutatjuk be. A riport különlegességét az szolgáltatta, hogy a létesítmény megítélése eltérő nézőpontok szerint rendkívül változó: míg a környezetvédők egyik fő céltáblája a barnaszén alapú villamosenergia-termelés, addig a hazai ipar támogatói elsősorban az üzem külső erőforrásoktól való mentességét, a nemzeti energiatermelő kapacitásban betöltött kitüntetett szerepét, valamint a jelentős környezetvédelmi beruházásokat emelik ki. A szakmai információkat Krizsó Attila úr, a Mátrai Erőmű Zrt. Villamos Üzemviteli Osztályának művezetője bocsátotta rendelkezésünkre.