Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Villámvédelem

Tűzálló, halogénmentes kábelek, vezetékek

2002/10. lapszám | Prommer Tamás |  18 593 |

Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Tűzálló, halogénmentes kábelek, vezetékek

Napjainkban az élet minden területén jobban odafigyelünk környezetünkre, életterünkre. Nincs ez másképpen a kábelgyártás területén sem. A világban az elmúlt években, évtizedekben bekövetkezett katasztrófák arra késztették a szakembereket, hogy új gyártási technológiák kidolgozásával e területen is eleget tegyenek a megnövekedett biztonsági előírásoknak, követelményeknek.

A legveszélyesebb és leggyakrabban bekövetkező katasztrófák kiváltó okainak egyike a tűz, amely középületekben, azaz repülőtereken, kórházakban, alagutakban, toronyházakban hatalmas pusztításokat végez mind emberéletben, mind anyagiakban. Elég, ha csak a néhány évvel ezelőtt bekövetkezett svájci alagúttűzre gondolunk. Ilyenkor megdöbbenve nézzük a filmfelvételeket, és hallgatjuk a médiában az áldozatok magas számáról szóló híreket. Valójában a régmúlt katasztrófáinak elemzése során a szakemberek döbbenetes következtetésre jutottak: egy-egy nagy tűzeset során az áldozatok nagy része nem közvetlen tűzben pusztul el, hanem az épületben elhelyezett szerelési anyagok – melyek anyaga többségében PVC-égése során kibocsátott, az emberi szervezetre különösen káros gázok, füst stb. belélegzése miatt. Ilyen anyagokat tartalmaz a PVC, melyet hagyományosan a kábelek, vezetékek szigetelésére használnak fel. Égése során sűrű, fekete füst képződik, amely – túl a belélegzése nyomán létrehozott mérgezésen – a tűzben rekedtek tájékozódását is nagyban megnehezíti, késleltetve ezzel a vészkijáratok észlelését, elérését.

Vizsgálati eredmények:
Halogénmentesség
DIN VDE 0472-813, CENELEC HD 602 és IEC 60754-2
Füstképződés
DIN VDE 0472-816 CENELEC HD 606.1 és 606.2 IEC 61034
Tűzállóság
DIN 4102-12

Valamennyien emlékezhetünk a néhány évvel ezelőtti, Düsseldorfban bekövetkezett repülőtértűzre, melynek során jóval több ember halt meg e káros anyagok belélegzésének következtében, mint közvetlenül az égési sérülésekben.
A problémát nemzetközi szakemberek, fejlesztőmérnökök, vegyészek, illetve több kábelgyártó cég munkájával, kutatásával, valamint az eredmények közös elemzésével oldották meg. Az összefogás eredményeképpen eddig nem ismert, új halogénmentes és tűzálló szigeteléssel ellátott kábeleket jelentettek meg a piacon.

Az idő bebizonyította, hogy munkájuk nem volt hiábavaló: ma már szinte minden európai országban törvényileg szabályozott a tűzálló kábelek betervezése és alkalmazása olyan közösségi épületekbe, ahol egy időben több személy tartózkodik (kórházak, bankok, metró, bevásárlóközpontok stb.). Alkalmazása az alábbi helyiségekben kötelező a terület nagysága szerint. Konferenciatermekben: 100 vendégnél vagy 1000 m²-től, üzletközpontokban 2000 m² felett, kiállítási helyeken 2000 m² felett, vendéglátó helyiségekben 400 férőhelytől vagy 60 ágy felett, mélygarázsoknál 1000 m² felett, toronyházaknál 22 emelettől. Az épületekben a menekülő útvonalak mellett és a tűzoltóság által használt helyiségeknél 90 perces tűzállóság, a többi helyiségnél 30 perces tűzállóság van előírva.

Ezek a kábelek a legszigorúbb biztonsági előírásoknak is meg kell, hogy feleljenek. Tűzállóságukat egy speciális kamrában tesztelik. Ebben a helyiségben egy 3 m-es, tűzálló szigeteléssel ellátott kábelt (adott esetben kábeleket) helyeznek el, majd 400 V feszültség alatt 800 °C-on szúrólánggal hevítik. A teszt során a kábel szigetelésének 180 percig (FE180) kell tűzállónak lennie. Vezetőképességét e hőfokon 30, 60, vagy 90 percig kell megtartania (E30, E60 és E90).

Egy másik teszt során a kigyulladó kábelek füstképződést vizsgálják egy speciális kamrában. Egy rövid kábeldarabot 30 percen keresztül szúrólánggal hevítenek. A helyiségben egy speciális reflektorral „átvilágítják a füstöt”, melyről fényképeket készítenek. A fényképfelvétel elemzése során azt vizsgálják, hogy a kamra átláthatósága kb. 80%-os maradt-e, tehát a gyakorlatban, ha egy nagyobb helyiségben tűz keletkezik, és az előírt kábelek vannak installálva, a menekülési útvonalak kijelölése könnyen észrevehető marad-e.

A megnövekedett igények kielégítésének érdekében a kábelgyártó cégek már gyártanak 0,6/1 kV-os és 300/500 V-os szigetelésű, illetve adatátviteli és strukturált hálózatok kiépítéséhez szükséges kábeleket is. A tűzállóságot kétféle gyártási eljárással biztosíthatják.

Az egyik ilyen – az elavultabbnak számító – eljárás a vezető érre tekercselt tűzálló bandázs (olcsóbb) elhelyezéséből áll, amely vezetéknek a bekötése, sajnos időigényes és kényelmetlen. A másik típusnál a szigetelt erek és a külső köpeny közé kerámiamasszát használnak. A kábel ennek köszönhetően nem veszít flexibilitásából, és szerelése is könnyebb. Ezen kábeltípus ára csekély mértékben magasabb az előzőnél.

Megkülönböztetésükre narancssárga külső köpenyszínt használnak és a köpenyen a tűzállóság is fel van tüntetve: E30 (30 perces) E60 (60 perces és E90 (90 perces) jelöléssel. Természetesen réz árnyékolással is kapható minden típus. Áruk a hagyományos kábelek, vezetékeknél kb. 20-30%-kal magasabb az igencsak bonyolult gyártási technológia miatt. Magyarországon több nagykereskedésben is beszerezhető. Sajnos belföldi gyártásra még nem került sor, így az erre specializálódott cégek importra szorulnak. Ezáltal az árkülönbség azonos szerkezetű kábelek esetén is eltérő lehet.

Közvetlen földbe és vízbe fektetése csak megfelelő védőcsőben lehetséges. Méretezésük a 2×1,5 mm²-től a 4×240 mm² keresztmetszetig terjed.

A vezetékek nagykereskedelmekben 100, 500 vagy 1000 m-es hosszakban rendelhetők vagy – keresztmetszettől függően vágási felárral – kisebb kiszerelésekben.

Elterjedésük a hazai piacon – főleg az árképzés miatt – még korlátozott, főleg nagyobb projekteknél figyelhető meg. Bár meg kell említeni, hogy a beruházási-kivitelezési piacon észlelhető általános, sok esetben indokolatlan spórolás itt is jellemző. Nemrégiben az egyik nagy bevásárlóközpont (mely éppen fennállásának 5. évfordulóját ünnepelte) működési engedélyét akarták bevonni, mert az előírt kábelek helyett hagyományos PVC szigetelésű kábeleket installáltak, s számos helyen újra kellett vezetékezni a rendszert. Elgondolkodtató, hogy egy több milliárdos beruházásnál a költségek lefaragását a nagy biztonságot nyújtó installációs anyagokkal kezdik. Az azonban bizonyos, hogy az EU-csatlakozással egyidejűleg (a jogharmonizáció keretén belül) már nem a beruházó kénye-kedve szerint történhet minden (pénz beszél…), hanem komoly műszaki ellenőrzésről és a létesítmény minden biztonsági követelményének betartatásáról kell beszélünk. Hiszen itt emberéletről van szó…

KábelTűzvédelemVezetékek

Kapcsolódó

Elmentek a tűzoltók, hogyan tovább?

Elmentek a tűzoltók, hogyan tovább?

Villamos eredetű gyulladások a tűzvizsgáló szakértő szemével 8.

A fogyasztói hálózatok végpontjai

A fogyasztói hálózatok végpontjai

Dugaljak, elosztók, hosszabbítók. Villamos eredetű gyulladások a tűzvizsgáló szakértő szemével 5.