A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.
Villanyszerelők Lapja 2013. október
Elosztók és egyéb kábelfajták…
Rátai Attila
|
18 878
3 5 (2)
Bár a most tárgyalt szabványok nem az MSZ HD 60364 sorozat részei, és nem is újak, de sok kivitelezést vizsgálva úgy tűnik, mintha csak a jövőben jelennének meg, érdemes tehát pár szót ejteni róluk. És mivel – hacsak nem WiFin keresztül jön a delej –, elmondhatjuk, hogy a két téma szoros kapcsolatban áll egymással. Kezdetnek nézzünk pár, kábelekkel kapcsolatos követelményt.
Hagyományos eszközök speciális funkciói I. – Időrelék másképpen
Porempovics József
|
14 769
2 5 (1)
A cikksorozatban bemutatunk néhány olyan megoldást, melyek a hagyományos eszközök alig használt vagy kicsit más jellegű használhatóságára hívja fel a figyelmet, hiszen előfordulhat, hogy a szerelő ládában éppen az az eszköz nincs, amelyik akkor kellene, de van más típus, amelyik biztonsággal helyettesítheti az eredeti funkciót, valamint találhatnak olyan megoldást is, amiben semmi különös nincs, egyszerűen csak jó alternatíva egy adott feladathoz.
A gépjármű-világítás fejlődésének története I.
Laász János
|
11 438
1 3 (1)
Három részes cikksorozatot indítunk útjára, amelyben közreadjuk a gépjármű-világítás fejlődésének történetét, kiemelt fókuszálva az utóbbi harminc év jelentősebb lépcsőfokaira, amelyben végül elérkezünk napjainkig, a LED-es világításokig és a legaktuálisabb fejlesztésekig.
Kisfeszültségű kapcsolóberendezések szerelési szabványának változásai II. – A konstrukcióellenőrzés főbb lépései
Szijártó Gábor Ruff Engelbert
|
11 875
2 4.5 (2)
Jelen írás a közeljövő egy igen jelentős szerelési szabványával kíván foglalkozni: az MSZ EN 61439-cel (IEC 61439). Cikksorozatunk első részében röviden ismertettük a szabvány múltját, követelményeit, kitértünk arra is, hogy miért szükséges egy új szabvány a kapcsoló- és vezérlőberendezések szerelésére, továbbá, hogy milyen változásokat hozott az MSZ EN 60439-hez képest, és mindez hogyan érinti a piaci szereplőket (tervezők, beruházók, üzemeltetők).A most következő részben kísérletet teszünk további új fogalmak értelmezésére, úgy, mint például a konstrukcióellenőrzött és darabvizsgált berendezések. Bemutatjuk a háromféle ellenőrzési metódust, ami szóba kerülhet az új szabványnál. Végül ismertetni fogjuk az új szabvány főbb műszaki specifikációit – kiemelve a konstrukcióellenőrzés lépéseit.
Lámpatest korszerűsítés és a CE megfelelőség kérdései
A Világítástechnikai Társaság kérésére összeállította a TÜV Rheinland Intercert Kft.
|
6054
Mobilforradalom: a kijelzők világa
László Ferenc
|
4207
1
Egyre nagyobbak és egyre szebbek az okostelefonok kijelzői, de mit lehet tudni a mögöttes technológiákról? Összeszedtük a fontosabb tudnivalókat. Gazdasági világválság ide vagy oda, a mobiltelefon iparág egyre jobban teljesít. Az IDC piackutató cég jelentése szerint az idei esztendő első negyedévében világszerte több mint 418 millió mobilkészüléket adtak el, és ebből a mennyiségből már 216 millió okostelefon besorolású modell volt. A teljes piac néhány százalékot nőtt egy év alatt, de a smartphone szektor növekedése közel 42 százalékos, így nem csoda, hogy mostanság már több okostelefont adnak el, mint hagyományos feature phone-t. Ez persze a mobilokba szánt processzorok, memóriachipek és szenzorok gyártásával foglalkozó cégek számára is jó hír, no és persze a kijelzőgyártóknak sem lehet okuk a panaszra. A felhasználó és a mobiltelefon közötti kapcsolatot pedig pontosan ez utóbbi alkatrész határozza meg: ha alacsony felbontású, vagy kelletlen nyomáspontú a display, máris szidjuk magát az egész készüléket, de mostanság szerencsére már egyre inkább ennek ellenkezőjére vannak példák. Írásunkban áttekintjük, hogy jelenleg körülbelül mit érdemes tudni a mobiltelefonokba szerelt kijelzőkről.
A szolár kábelekről
Balogh Ádám
|
16 903
1
Napelemes rendszerek villám- és túlfeszültség-védelmi kérdései
Kulcsár Lajos
|
19 370
1 4 (1)
A napenergia hasznosításának kétféle módja ismert: az aktív megoldás a nap energiáját alakítja át villamos- vagy hőenergiává, a passzív pedig az épület megfelelő tájolását jelenti. Az aktív hasznosítás lehet fotovoltaikus (napelem), vagy termikus (napkollektor) és a két rendszer egymást kiegészítve oldhatja meg egy létesítmény villamos- és hőenergia ellátását. A fotovoltaikus rendszereket általában az épületek tetején helyezik el, ezek fémrészei fokozottan ki vannak téve a villámcsapásnak. A villámáramok a fém csővezetékeken, elektromos vezetékeken keresztül bejuthatnak az épület belsejébe, ezáltal beláthatatlan károkat okozhatnak. Ezen rendszerek megvalósításának bekerülési költsége igen magas, a megtérülési idő jelentős, ezért is kiemelendő a maximális védelmet biztosító villám- és túlfeszültség-védelem megvalósítása.
Érintésvédelmi multiméterek áttekintő táblázata
netadmin
|
5883
1
Érintésvédelmi multiméterek áttekintő táblázata. A táblázatba kattintva a billentyűzet jobbra-balra gombjaival kényelmesen irányíthatja a tartalmat.