Figylem! Ez a cikk 11 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az IP-védettség fogalmával mindannyian találkoztunk már, és valószínűleg néhány jellemző jelölés jelentésével is mindenki tisztában van, mégis úgy gondoljuk, hogy nem árt, ha néhány gondolat erejéig átismételjük a tudnivalókat.
Az IP-besorolást az MSZ EN 60529:2001 – Villamos gyártmányok burkolatai által nyújtott védettségi fokozatok (IEC 529:1989) szabvány írja le, melynek tárgya a villamos berendezés burkolata által nyújtott védelmek meghatározása.
A személyek védelme a burkolaton belüli veszélyes részek érintésével szemben,
a burkolaton belüli berendezés védelme a szilárd testek behatolásával szemben,
a burkolaton belüli részek védelme a behatoló víz ellen.
A szabvány ezenkívül még foglalkozik a védettségi fokozatok jelölésével, az egyes fokozatok jelölésével, és azon vizsgálatok elvégzésével, amelyek burkolatok szabvány szerinti megfelelőségét hivatottak igazolni. Ez utóbbival most nem foglalkozunk.
Tisztázzunk néhány fogalmat
Burkolat: a gyártmánynak az a része, amely véd bizonyos hatások ellen, és bármely irányból védelmet nyújt a közvetlen érintés ellen. A védelem kölcsönös, a berendezést a külső hatásoktól, illetve a személyeket, állatokat a veszélyes részek érintésétől. Mi ellen véd a burkolat? A teljesség igénye nélkül: mechanikai ütések, korrózió, folyadékok, gombák, férgek, napsugárzás, fagy, nedvesség, robbanásveszélyes közeg stb.
Védettségi fokozat: a burkolat által nyújtott védelem értéke, amelyet a szabvány szerinti vizsgálati módszerekkel igazoltak.
IP-kód: kódolási rendszer a burkolat által nyújtott védettség mértékének a jellemzésére, tájékoztatás céljából. (Veszélyes részek érintésének megakadályozása, szilárd testek behatolása ellen, víz behatolása ellen.)
Kód
Első számjegy
Második számjegy
Első kiegészítő betű
Második kiegészítő betű
IP
0-6 vagy X
0-8 vagy X
A, B, C, D
H, M, S, W
1. táblázat: A jel jelentése és felépítése
Mi mit jelent?
IP: I – ingress (behatolás), P – protection (védelem), vagyis IP: behatolás elleni védelem.
Az első számjegy a veszélyes részek érintése elleni vagy a szilárd idegen testek ellen való védettség szabvány szerinti fokozatát jelöli. Attól függően lehet a jelentését megfogalmazni, hogy a védettséget a gyártmány, vagy a személyek szempontjából vizsgáljuk (2. táblázat).
1. számjegy
Gyártmány védettsége (legnagyobb behatoló gömb)
Személy védettsége (nem érinthető)
0
nem védett
1
≥50 mm
kéz háttal
2
≥12,5 mm
ujjal
3
≥2,5 mm
szerszámmal
4
≥1 mm
huzallal
5
por ellen védett*
huzallal
6
por ellen tömített
huzallal
2. táblázat: Az első számjeggyel jellemzett, veszélyes részek érintése illetve szilárd testek elleni védettségi fokozatok. *por behatolhat, de nem olyan mértékben, hogy a gyártmány kielégítő működését zavarná
A második számjegy a víz behatolása elleni védettség szabvány szerinti fokozatát jelenti (3. táblázat). Megjegyezendő, hogy az első és második számjegyek egyike helyett X is állhat (bizonyos esetekben mindkettő helyén is – XX). Ebben az esetben a hangsúly a számmal megadott fokozaton van, a másiknak vagy nincs jelentősége, vagy a kiegészítő betűk által van megadva.
2. számjegy
Víz
0
Nem védett
1
Függőlegesen eső vízcseppek ellen védett
2
Függőlegesen leeső vízcseppek ellen védett 15°-ban elbillentett burkolat esetén
3
Permetező víz ellen védett, 60°-ig bármely szögből permetezett víznek ne legyenek káros hatásai.
4
Freccsenő víz ellen védett – bármely irányból jön is.
5
Vízsugár ellen védett – a burkolatnak bármely irányban el kell viselnie a rá irányított vízsugarat.
6
Erős vízsugár ellen védett – a burkolatnak bármely irányból el kell viselnie a rá irányított vízsugarat.
7
Időszakos vízbemerítés hatásai ellen védett.
8
Tartós vízbemerítés ellen védett.
(9k)
Magas hőmérsékletű mosásnak (gőzborotva) ellenálló kivitel. Bármely irányból igen erős nyomással a tokozásra irányított víz vagy gőz nem okozhat károkat. Víznyomás: 100 bar Vízhőmérséklet: 80 °C.
Első kiegészítő betű – nem kötelező: veszélyes részek érinthetőségére utal. Akkor használják, ha 1) a számjegyek valamelyike X, 2) a veszélyes részek érintés elleni védelme lényegesen nagyobb, mint amire az első számjegyből következtetni lehet.
A: A kéz hátával való érintés ellen védett (50 mm átmérőjű gömb és a veszélyes rész között megfelelő légköz legyen).
B: Ujjal való érintés ellen védett (12 mm átmérőjű, 80 mm hosszú, ízelt tapintóujj és a veszélyes rész között megfelelő légköz legyen).
C: Szerszámmal való érintés ellen védett (2,5 mm átmérőjű, 100 mm hosszú tapintóeszköz és a veszélyes rész között megfelelő légköz legyen).
D: Huzallal való érintés ellen védett (1 mm átmérőjű, 100 mm hosszú tapintóeszköz és a veszélyes rész között megfelelő légköz legyen). Második kiegészítő betű – nem kötelező: kiegészítő tájékoztatás. Például: H: nagyfeszültségű gyártmány, vagy W: meghatározott időjárási körülmények közötti használatra alkalmas. S,
M: a behatolt víz káros hatására vizsgálva, hogy az eszköz forgórészei mozgásban vannak-e vagy sem. Amennyiben sem M, sem S betű nincsen, az azt jelenti, hogy a védettségi fokozat független attól, hogy a gyártmány részei mozognak-e vagy sem.
1. kép: Erős vízsugár elleni védelem vizsgálata – a burkolatnak bármely irányból el kell viselnie a rá irányított vízsugarat.
Néhány gyakran használt IP-kód
IP2X: elosztók minimális IP védettsége, nem villamos kapcsolótérben. 12,5 mm-nél nagyobb tárgy nem hatolhat be. Tipikus példa az X-re. Nem érdekes, hogy egy fedett térben lévő elosztó ellenáll-e az esőnek, amikor normál üzemi körülmények között úgysem éri víz. (Bár láttunk már szinti elosztót, amelynek az ajtaját az előtte futó 100-as tűzivízvezetéktől nem lehetett kinyitni.) Tipikus példája az IP2X nem tartásának az üres tömszelencék le nem zárása. Egy egérke elég nagy zárlatot tud okozni. Továbbá kivitelezőknek ajánlott ellenőrizni, hogy a tervezők mit fabrikálnak az elosztók egyvonalas terveinek fedlapjaira. Van, hogy ráirkálnak mindenféle IP54-et, amit úgysem tartanak be, mivel felesleges.
IP34: 2,5 mm-es tárgy behatolása és fröcscsenő víz ellen védett. MSZ 1600:4 szerinti nedves helyiségekben elhelyezett szerelési anyagok, háztartási készülékek, tokozások, lámpatestek minimális védettsége. EBF, ÉV vizsgálatnál régi épületekben jól jön, ha emlékszünk rá.
IPX4: fröccsenő víz ellen védett szerelvények, gyártmányok. Fürdőhelyiségek I-es sávjában elhelyezett villamos szerkezetek minimális IP-védettsége.
IPX5: vízsugár ellen védett gyártmány. Tisztítási célból vízsugárnak kitett szerkezetek minimális védettségi fokozata.
IPX7: időszakos vízbemerítés ellen védett villamos gyártmányok. Tipikus alkalmazási hely fürdőhelyiségek 0-s sávja (fürdőkád, zuhanytálca belső része).