A megjelenések éves ütemezése a Médiaajánlat oldalon található.
Villanyszerelők Lapja 2012. július-augusztus
Rádiófrekvenciás vezérlés IV.
Porempovics József
|
7533
A rádiófrekvenciás vezérlés eszközkészletének eddigi áttekintése után már elegendő információ áll rendelkezésünkre, hogy konkrét feladatokat is megoldjunk az itt tárgyalt vezeték nélküli rendszer segítségével.
Ház a nap alatt
Ádám Gábor Dudás Péter Polyák Máté Debrődi Balázs
|
5231
A Solar Decathlon egy nemzetközi, egyetemek közötti innovációs verseny, amit 2002 óta rendeznek meg az USA Energetikai Minisztériuma és a spanyol kormányzat szervezésében. A megmérettetés célja az, hogy minden résztvevő csapat piaci szereplőkkel együttműködve egy nap-energiát hasznosító, környezettudatos lakóépületet tervezzen.
Elektromos töltőoszlopok telepítése
Suhajda Gábor
|
12 782
1
Bár manapság még több elektromos töltőpont található az országban, mint magántulajdonban lévő elektromos autó, ez a helyzet néhány éven belül jelentősen megváltozik, így talán nem utópisztikus az az elgondolás sem, hogy néhány év múlva a villanyszerelők rutinszerű tevékenységei közé fog tartozni az elektromos töltőoszlopok telepítése is.
Navigálás a változó előírások tengerében III. Most már tényleg horgonyt fel!
Rátai Attila
|
16 473
5 5 (2)
Mielőtt továbbmennénk a dokumentálás fejtegetésében, pár sor erejéig időzzünk el a villamos berendezés szigetelési ellenállás mérésénél.
Ismét a villanybojlerekről
Hajdú István
|
45 867
3 5 (2)
Néhány éve szaklapunk hasábjain több cikk is megjelent, amelyek a forróvíztárolók bemutatásával foglalkoztak. Megismerhettük a tárolók felépítését, működését, tanácsokat kaptunk a megfelelő készülék kiválasztásához és optimális működtetéshez. Ebben a cikkben további információkat, adatokat kívánunk közreadni annak érdekében, hogy a forróvíztárolókat költségtakarékosabban üzemeltethessék, valamint igyekszünk megválaszolni olyan kérdéseket is, amelyekkel a szerelők és a felhasználók gyakran szembesülnek.
80 és 120 literes villanybojlerek
netadmin
|
10 048
1 5 (1)
gyártó Ariston Thermo Group Ariston Thermo Group HAJDU Hajdúsági Ipari Zrt. típus-megjelölés Ariston Velis 80 Ariston Pro ECO 120 Z120EK-1 Származási hely Olaszország Olaszország Magyarország minősítések IPX4 IPX3 IPX4 űrtartalom (liter) 80 120 120 működési helyzet álló és fekvő ugyanaz a termék álló álló tömeg (kg) 26 33 33 méretek (mag. x szél. x mély., cm) 109x49x270, szögletes 111x45 94,5x51,5x52,8 vízhálózati csatlakozás G 1/2" G 1/2" G 1/2" max. üzemi nyomás (bar) 8 8 6 vizsgálati nyomás (bar) 11 11 7 (13 bar szilárdság) fűtőteljesítmény 1000+1500 W 1800 W 1800 W felfűtési idő 65 ºC-ra (teljes felfűtési idő 15 ºC-os hideg víz esetén) 1 óra 10 perc 3 óra 29 perc 4 óra 31 perc max. üzemi hőmérséklet (ºC) 80 80 70 tartály anyaga 2,7%-os vas tartalmú fémlemez 2,7%-os vas tartalmú fémlemez acél-lemez korrózióvédelem magnézium anód és kétszeres zománcozottság magnézium anód és kétszeres zománcozottság spec. tűzzománc+aktívanód hőmérsékletszabályozó gomb nyomógomb, digitális műszefallal nyomógomb, digitális hőmérsékletjelző csíkkal van fagyvédelmi állás/helyzet elektromos fagymentesítő funkció mechanikus fagymentesítő funkció nincs készenléti energiaszükséglet (kWh/24 h/65 ºC) 1,1 1,7 1,5 szigetelés vastagság (mm) 35 35 37,5 40 ºC-os melegvíz-szolgáltatás (liter) (A 65 ºC-ra felfűtött tároló melegvíz-szolgáltatása 15 ºC-os hideg víz esetén) 95 142 214 garancia (év) 3 3 2+5 tartozék biztonsági szelep van van van megjegyzés programozható, öntanuló funkciót tartalmaz programozható, öntanuló funkciót tartalmaz ajánlott nettó listaár 56 160 Ft 46 200 Ft n.a.
Napelemes rendszerek valós körülmények között I. – Hőpajzs funkció
Demjén Zoltán
|
7791
1 5 (1)
Az utóbbi időben a napelemes elektromos áramtermelő rendszerekre, mint hosszú távú családi befektetésekre tekintenek a beruházásban gondol-kodók. Ebből a szempontból a napelemes rendszer(ek) iránt érdeklődőben két kérdés fogalmazódik meg elsősorban: mikor térül meg a befektetés (avagy milyen energiatermelési hozammal számoljon), és milyen típusú napelemes rendszerbe fektessen be. Monokristályos, polikristályos vagy vékonyfilmes modulokat alkalmazzunk? Napkövető rendszer vagy fix telepítésű legyen, és milyen tájolások lehetségesek? Ezek gyakori kérdések, melyeket általában újabbak követnek majd. A kérdések korrekt megválaszolása szakértelmet igényel, ezért érdemes a napelemgyártók, a napelemes rendszerintegrátorok vagy a gyártóktól független tervező és minőségellenőrző szakemberek tudásalapú szolgáltatásaira támaszkodni az önálló ismeretszerzésen kívül. A cikksorozat célja, hogy az ismeretszerzésen túlmenően gyakorlati ismeretekkel gazdagítsa a tisztelt olvasókat, és elősegítse döntéshozatalukat.
Ezt láttam – 2012. 07-08
netadmin
|
6679
Nyári lapszámról lévén szó e hónapban néhány igazán megmosolyogtató felvételt teszünk közé, ám rendhagyó módon, ezúttal maguk a kontárok is lencsevégre kerülnek. Küldje be fotóit Ön is! Fotózza le Ön is az élet- és vagyonbiztonságra veszélyes kivitelezéseket, kontár megoldásokat és rövid kommentárral küldje le szerkesztőségünknek az info@villanylap.hu címre. A „legjobb” felvételeket nyomtatásban is közreadjuk. Fontos! A kép aláírásban szereplő nevek soha sem a fotót készítő embert jelöli, hanem a kontárt aki elkövette a „munkát”. További kontár munkákhoz keressen rá a honlapunkon az „Ezt láttam” témakörre!
Légi akadályvilágítás I.
Jankó István
|
15 487
2 5 (1)
Cikkemben a világítástechnika a villanyszerelők jelentős részének egy eléggé ismeretlen szegmensével, a légi akadályvilágítással vagy akadályfények területével szeretném megismertetni az olvasókat. Több éves tapasztalatom alapján az elmúlt időszakban sokan fordultak hozzám különböző kérdésekkel ebben a témában, és úgy érzem, hogy sok villanyszerelő kollégában érzékelhető némi bizonytalanság. Találkoztam olyan esettel is, amikor egy kolléga árajánlatot adott többek között egy akadály-világító lámpa cseréjére, és meglepődve tapasztalta, hogy ezek a speciális lámpatestek egy kissé borsosabb áron kaphatók, mint egy hajólámpa vörösre festett burával. De lássuk, hogy miről is van szó.
Villámvédelmi kockázatelemzés: Övezet vagy villámvédelmi zóna?
Kruppa Attila
|
12 891
1
Már 2006-ban, megjelenésekor sejthető volt, hogy az MSZ EN 62305 szabványsorozat alkalmazása nem lesz egyszerű. Most, több mint hat évvel a megjelenést követően a mindennapi gyakorlat részévé kezd válni az „új” szabvány, felszínre vetve számos kérdést. E kérdések egyike az övezetek és a villámvédelmi zónák kapcsolatára vonatkozik, mely fogalmak keverése komoly félreértésekhez vezet.
Keressük a legrégebbi olvasóinkat!
VL online
|
353
A Villanyszerelők Lapja idén ősszel ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. A jubileum alkalmából játékot szervezünk előfizetőink részére, amellyel a leghűségesebb, 10 éve velünk tartó olvasóinkat kívánjuk jutalmazni. A jeles alkalomból életre hívott játékra jelentkező és azon résztvevő előfizetőink között az együttműködő partnereink által felajánlott hasznos és értékes nyereményeket sorsolunk ki.