Villámvédelmi felülvizsgálat I.
2007/7-8. lapszám | Dr. Fodor István Varga Tamás | 4628 |
Figylem! Ez a cikk 17 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Napjainkban egy villámvédelmi felülvizsgálónak egyre nagyobb nehézséget jelent eligazodni a vonatkozó, hatályos szabványok, jogszabályok között. Kon-krétan: mi, meddig érvényes? Mi, meddig kötelező? Ezután milyen előírások alapján vizsgáljak felül? -...
A ´90-es években egyszerűbb volt a helyzet. Az MSZ 274 villámvédelmi szabvány egyedüli, kötelezően alkalmazandó volt, a villámvédelmet a szabvány előírásai alapján kellett megtervezni, létesíteni, felülvizsgálni. A villámvédelem felülvizsgálatának kötelező jellegét és gyakoriságát az épület/építmény tűzveszélyességi osztályától függően a 35/1996. (XII. 29.) BM rendelettel hatályba léptetett Országos Tűzvédelmi Szabályzat írta (írja) elő.
2002. január 1-től az európai közösség szabályozásával való összhang megvalósítása érdekében megszűnt a szabványok kötelező jellege. Az épületek/építmények tűzvédelmét közvetlenül érintő - addig szabványként létező - előírásokból létrehozták a 2/2002. (I. 23.) BM rendeletet. A rendeletbe kisebb átdolgozás után beemelték az MSZ 274 szabvány szinte teljes szövegét, ezáltal a kötelező jellegét megtartották.
Az érvényes szabályozások alapján a villámvédelmi felülvizsgálat terjedelmére, gyakoriságára a felülvizsgálat pillanatában érvényes előírások (jelenleg a 2/2002. BM rendelet) adnak útmutatást a létesítéskor érvényes előírások és az újabb normatívák figyelembevételével.
Villámvédelmi felülvizsgálatnál a feltárt hibák kijavításának határidejére a jogszabályi környezet nem ad útmutatást, de célszerű azokat mihamarabb (1-2 hónapon belül) megtenni. Időszakos felülvizsgálat esetén csak az tekinthető hibának, ami a létesítéskor érvényes előírásokat nem elégíti ki. A felülvizsgálat pillanatában érvényes előírás szerinti további hibákat javaslat szinten kell megemlíteni, a "Következő felülvizsgálatig javítandó" megjegyzéssel.
A 35/1996. BM rendelet értelmében: "a tapasztalt hiányosságokat meg kell szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell". Ez kisebb hiányosságok esetén lehet például egy szerelői ellenőrzési feljegyzés a felülvizsgálati jegyzőkönyvhöz csatolva, a villámvédelmi rendszer biztonságos működését jelentősen befolyásoló hibák esetén (pl. nem megfelelő fokozat, sérült, hiányzó felfogók, levezetők, földelések) azonban egy további felülvizsgálatot is jelenthet.
A jelenlegi jogszabályi környezet 1-2 éven belül megváltozik: egyfelől várható a 2/2002. BM rendelet átdolgozott kiadása, másfelől az új villámvédelmi szabvány 2009. január 1-jétől hatályos. Ennek megfelelően az újonnan létesítendő villámvédelmi berendezések felülvizsgálati módja várhatóan változni fog.
Az eddigi szakmai tapasztalataink alapján a villámvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyvek formai és tartalmi kialakításai igen eltérők, többször pontatlanok, hiányosak. Az egységesség érdekében, mintegy vezérfonalként a jelenlegi jogszabályi környezethez igazodva (MSZ 274 és 2/2002. BM rendelet) összeállítottunk egy jegyzőkönyv-mintát, mely általános épületek/építmények esetén széleskörűen használható. Különleges építmények villámvédelmi felülvizsgálatánál (pl. A, B tűzveszélyességi osztályú épületek, tornyok, tartályok, csővezetékek, közös villámvédelemmel ellátott épületek, "szigetelt villámvédelem" stb.) természetesen számos további kiegészítésekre van szükség, melyeknek a jegyzőkönyvben való részletezését az igen szerteágazó terület miatt nem tartottuk célszerűnek.
A helyszíni felülvizsgálat és mérés dokumentálásának megkönnyítése érdekében egy helyszíni felmérőlapot is szerkesztettünk, ahol megpróbáltuk szerepeltetni mindazon információkat, melyekre a helyszíni felmérés során figyelmet kell fordítani.
A CD-n a kitöltés megkönnyítése érdekében példaként egy konkrét épület villámvédelmi felülvizsgálatának kitöltött helyszíni felmérőlapját és felülvizsgálati jegyzőkönyvét is közöljük.